Ako vyzerá umelé prerušenie tehotenstva na Slovensku?

Na Slovensku je možné ukončiť tehotenstvo do 12. týždňa, pri možných genetických poruchách do 24. týždňa, a pri ohrození zdravia matky alebo života plodu, až do konca tehotenstva.

Počet potratov celkovo, ale najmä umelých prerušení tehotenstva na Slovensku z roka na rok klesá, v nemalej miere aj vďaka prevencii a rôznym formám ochrany.

V roku 2019 u nás došlo k 13 760 umelým prerušením tehotenstva, pred 30-timi rokmi to bolo až 8-násobne viac. Stále je to však záležitosť, ktorú si nepraje zažiť žiadna žena.

Ako sa prejaví spontánny potrat

„Prirodzená“ strata plodu v tehotenstve je sprevádzaná bolesťou v krížoch a podbruší a slabým alebo masívnym výtokom červenohnedej krvi z maternice. Telo pri ňom vylučuje plod a plodový obal. V ojedinelých prípadoch spontánny potrat prebieha bez príznakov.

Zámerné prerušenie tehotenstva

Na Slovensku je možné ukončiť tehotenstvo do 12. týždňa, pri možných genetických poruchách do 24. týždňa a pri ohrození zdravia matky alebo života plodu až do konca tehotenstva.

Lekár oboznamuje ženu so zákrokom a dáva jej 2 dni na rozmyslenie. O interrupciu môžu požiadať aj mladšie ženy, do 16-tich rokov však potrebujú súhlas zákonného zástupcu.

Ako prebieha interrupcia?

Interrupcia je prerušenie gravidity chirurgickým zákrokom alebo chemickou látkou, ktorá však na Slovensku pri zámernom prerušení tehotenstva nie je povolená a časť poslancov sa usiluje o jej schválenie.

Pre výber metódy interrupcie (ktorý je možný v iných, zväčša západných krajinách), je dôležité presné stanovanie začiatku tehotenstva.

„Potratová tabletka“ obyčajne predstavuje dva odlišné lieky užité s odstupom 36-48 hodín. Prvý blokuje produkciu ženského hormónu nevyhnutného pre udržanie tehotenstva a vývoj plodu.

Druhý vyvolá kontrakcie, pri ktorých dôjde k vypudeniu a plodu a placenty pôrodnými cestami. Sprevádza to mierne, alebo aj silné krvácanie ako pri extrémnej menštruácii. Tehotenstvo by sa malo ukončiť do niekoľkých dní.

Pri takzvanej chirurgickej interrupcii (dilatácii a kyretáži) lekár ostrým nástrojom zoškrabuje plod z vnútornej vrstvy maternice a potom ho vysáva kanylou. Zákrok trvá 10 - 15 minút pri celkovej (v zahraničí aj čiastočnej) anestézii a prvotné zotavenie trvá zhruba 5-6 hodín.

Ktorú metódu interrupcie zvoliť?

Výhodami medikamentózneho potratu (prostredníctvom tabletky) sú možnosť včasného zákroku, menej invazívny zásah do tela a žiadne riziko poškodenia maternice.

Výhodou chirurgického potratu zase rýchly priebeh sprevádzaný len krátkodobým a miernym krvácaním. Interrupcia však nie je ľahké rozhodnutie pri žiadnej z metód, a to ani pri plánovanom, ani pri neplánovanom tehotenstve. Prináša možné fyziologické, ale aj psychické následky.

Rôzne formy ochrany a prevencie

Muži, no predovšetkým ženy sa pred otehotnením môžu chrániť rôzne, podľa charakteru svojho intímneho vzťahu, svojich plánov do budúcnosti aj vlastného zdravotného stavu.

Od klasickej, no nie práve najúčinnejšej prerušovanej súlože, cez hormonálnu a mechanickú antikoncepciu, až po sterilizáciu.

Mechanickými sú mužský či ženský kondóm (pesar) a membrána či silikónová čiapočka vkladané do vagíny. Z hormonálnych foriem sú to tabletky, náplasti, ktoré uvoľňujú antikoncepčné hormóny priamo do krvi, hormonálne implantáty či injekcie alebo voperované vnútromaternicové teliesko, ktoré ničí spermie priamo v maternici.

Pre páry, ktoré chcú nadobro zvrátiť riziko otehotnenia, je vhodná sterilizácia. Operácie sa vykonávajú prerezaním a upchatím reprodukčných trubíc – u žien vajcovodov, u mužov vedúcich od semenníkov k penisu.

Sú to však veľmi ťažko zvratné zákroky a odporúčajú sa len v prípade, že človek vôbec neplánuje deti a je predvedčený, že si to nerozmyslí.

Núdzová antikoncepcia – ide to aj bez potratu

Neželanému tehotenstvu sa dá ešte vyhnúť, ale treba konať rýchlo. Vo voľnom predaji je pohotovostná antikoncepcia po styku, ktorá kedysi nejestvovala.

Escapelle je núdzovou ochranou, čiže sa užíva len v prípadoch, keď sa ejakulát dostal do ženskej pošvy a vzniká pravdepodobnosť neželaného otehotnenia.

V tele zastavuje alebo odďaľuje proces ovulácie, takže znemožňuje oplodnenie vajíčka a vznik tehotenstva. Takzvanú „tabletku po“ treba užiť najneskôr 72 hodín, teda troch dní od styku. Jej účinnosť je pritom tým silnejšia, čím skôr sa užije.