V pitnej vode môžete nájsť piesok, ale aj ťažké kovy, či baktérie

Čistá pitná voda je malým zázrakom pre ľudský organizmus. Prináša veľké množstvo benefitov pre zdravie. Čistí pleť, pomáha pri chudnutí, bojuje so škodlivinami. Je to najlacnejší a najdostupnejší liek, ale aj prevencia.
baktérie v pitnej vode

Zdroj: Pixabay.com

Benefity pre zdravie

Čistá pitná voda má veľký význam pri boji s infekciami, zvyšuje koncentráciu a energiu. Ak naše telo stratí len dve percenta tekutín, výkonnosť poklesne o dvadsať percent. Pri strate päť percent už dochádza k prehriatiu, obehovému zlyhaniu a následne k šoku.

Voda je dôležitá aj pre našu krv, ktorá obsahuje až 83 percent vody. Dehydratácia tak komplikuje situáciu a naše srdce sa musí viac namáhať. Naopak dostatočný príjem tekutín zlepšuje krvný obeh a krv tak optimálne prenáša živiny a kyslík do celého tela.

Voda je aj regulátorom teploty tela. Pomáha udržiavať telo v konštantnej teplote. Vyplavuje škodliviny z organizmu a pomáha bojovať s problémami ako je zápacha, obličkové kamene, infekcie močových ciest, hypertenzia.

Podľa štúdie Vodou vyvolaná termogenéza od Michaela Boschmanna a kolektívu autorov (2003), voda výrazne pomáha metabolizmu.

Podľa výsledkov už príjem pollitra vody zvyšuje rýchlosť metabolizmu o 30 percent. Zrýchlenie nastáva do 10 minút a maximum dosahuje po 30–40 minútach. Pri teste bola celková termogénna odpoveď asi 100 kJ.

Čo ak vaša voda nie je úplné čistá a bezpečná?

Ak ste majiteľom studne, nezabúdajte, že kvalita vody sa môže meniť pod vplyvom rôznych okolností, ako sú záplavy, stavebné práce v blízkosti vodného zdroja, znečistenie.

Vo vode sa potom môžu nachádzať nerozpustné látky. Môžu to byť rôzne anorganické látky, ako hrdza, piesok, prach, ale aj rôzne zvyšky rastlín, či premnožené riasy a sinice.

Takýto sediment sa zvyčajne usádza na dne studne. Pri rozvírení sa však dostáva do potrubia a následne až na váš stôl. Takéto rozvírenie sedimentu môže spôsobiť napríklad aj dlhšia odstávka vody.

Piesok je síce prírodný materiál, no upcháva potrubia a spôsobuje problémy domácim spotrebičom. Riešením sú pieskové filtre.

Piesok prináša však aj zdravotné problémy. Zvykne sa usádzať na dne studne, kde poskytuje spolu s bahnom a inými nečistotami dobré podmienky pre život rôznych baktérií.

Dochádza tak k zníženiu kvality vody a jej následnej kontaminácii. To, či je voda kontaminovaná, však najlepšie zistíte na základe rozboru vody.

pitný režim

Zdroj: Pixabay.com

Čo všetko sa môže nachádzať vo vode?

Voda môže obsahovať množstvo látok, ktoré zdraviu neprospievajú. Môžu to byť mechanické nečistoty. Často sa prejavujú hnačkami.

Bežným problém na Slovensku je tvrdá voda. To znamená zvýšené množstvo vápnika a horčíka. To, ako pôsobia na ľudský organizmus, si môžeme predstaviť veľmi ľahko. Podobné nánosy, aké zanechávajú napríklad na kanvici, sa tvoria aj vo vašom tele.

Mnohé studne majú problémy s prekročenými hodnotami dusičnanov a dusitanov. Spôsobujú slabé okysličovanie tela a sú veľkým rizikom najmä pre malé deti.

Kvalitu vody výrazne zhoršujú aj mikroorganizmy, vírusy, baktérie. Môžu sa v nej nachádzať koliformné baktérie, enterokoky, baktéria Legionella Pneumohila (spôsobuje takzvanú legionársku chorobu).

Tieto mikroorganizmy spôsobujú žalúdočné problémy, bolesti hlavy, sú pôvodcom rôznych infekcií.

Vo vode sa môžu nachádzať aj veľmi nebezpečné látky. Ide o arzén, olovo, ortuť, kadmium, meď, hliník, berýlium, kyanidy, chlór. Sú to toxické látky a majú aj karcinogénne účinky. Vplývajú na srdce, obličky, kosti, pečeň a spájajú sa so vznikom rôznych chorôb.

Pitná voda by preto mala byť nielen čistá, ale aj bezpečná. Mnohí majitelia studní však zabúdajú na podstatnú vec, a to rozbor vody.

Ten by sa však nemal robiť iba pri osadení studne, ale každý rok. Takisto netreba zabúdať, že rozbor je dôležitý aj po záplavách, po stavebných prácach v blízkosti vodného zdroja, či po prehlbovaní studne.