Ako strava ovplyvňuje imunitný systém?

Imunitný systém je súčasťou obranných mechanizmov ľudského tela a pomáha nám bojovať proti prípadným chorobám, vírusom a baktériám. Aby imunitný systém správne fungoval, treba mať zdravý životný štýl a primeranú stravu.
posilnenie imunitného systému

Zdroj: Herbalife Nutrition

Podľa Juliána Alvareza Garcíu, člena Poradného výboru pre výživu spoločnosti Herbalife Nutrition, je imunitný systém organizovaný na rôznych úrovniach.

Na jednej strane existuje časť imunitného systému, ktorá súvisí s fyzickou ochranou, ktorú máme proti vonkajším vplyvom (koža, sliznica, sekrécia) a na strane druhej existuje časť vnútri organizmu.

Tá je rozdelená na dva obranné mechanizmy: nešpecifický (bráni nás proti akémukoľvek útoku) a špecifický (je zameraný na konkrétny útok).

Imunitný systém je súčasťou obranných mechanizmov ľudského tela

Odborníci zo spoločnosti Herbalife Nutrition vysvetľujú, že na to, aby imunitný systém fungoval správne, musíme dodržiavať zdravý životný štýl a jesť primeranú stravu.

Preto odporúčajú vykonávať fyzickú aktivitu strednej intenzity okolo 150 minút týždenne a mať správne spánkové návyky, pretože ovplyvňujú emočnú pohodu, kognitívne funkcie, výkon a celkovú duševnú pohodu.

Čo sa týka stravy, odborníci zo spoločnosti Herbalife Nutrition odporúčajú okrem iného konzumovať potraviny bohaté na bielkoviny, pretože chránia telo a majú množstvo rôznych výhod pre imunitný systém športovo aktívnych ľudí, a pre správne fungovanie tráviaceho systému odporúčajú potraviny bohaté na vlákninu.

Dôležité sú aj zdravé tuky, ktoré sú nutné nielen pre normálne fungovanie imunitného systému, ale sú zároveň potrebné pre zrak, srdce a mozog.

strava bohatá na bielkoviny a vlákninu

Zdroj: Herbalife Nutrition

Vitamíny takisto hrajú zásadnú rolu, pretože majú priamy vplyv na imunitný systém.

Napríklad vitamín C, nachádzajúci sa v ovocí a zelenine, vrátane citrusov, brokolice alebo jahôd a vitamín D, ktorý si síce telo môže vyprodukovať samo vystavením sa slnečnému žiareniu, ale takisto ho vieme prijímať aj z potravín, ako sú ryby alebo vajcia.

V neposlednom rade majú priamy vplyv na imunitný systém aj minerály, ktoré patria medzi základné živiny. Napríklad zinok sa nachádza v orechoch, semenách, mäse, rybách alebo mliečnych výrobkoch a selén sa nachádza v zelenine, celozrnných výrobkoch, mäse, orechoch alebo rybách.

O Juliánovi Alvarezovi Garcíovi

Julián Alvarez García, M.D., Ph.D. je členom Poradného výboru pre výživu spoločnosti Herbalife Nutrition od roku 2006.

Julián sa špecializuje na športovú medicínu a športovú fyziológiu. Za posledných 25 rokov radil profesionálnym tímom, národným tímom ako aj individuálnym športovcom z rôznych športových oblastí, vrátane vzpieračstva, triatlonu, horskej cyklistiky, futbalu či basketbalu.

Julián Alvarez García, M.D., Ph.D.

Zdroj: Herbalife Nutrition

Počas svojej kariéry slúžil Julián ako vedúci zdravotného tímu pre Španielsku federáciu vzpieračov (v rokoch 1992-1995), na Stredomorských hrách v roku 1993 sprevádzal ako lekár španielsku olympijskú výpravu, bol tiež členom zdravotného tímu, ktorý testoval a pripravoval tím španielskych športovcov na Letné olympijské hry v Atlante (v roku 1996).

Bol lekárom profesionálneho basketbalového tímu v hlavnej španielskej lige ACB (2000-2004) a bol tiež vedúcim zdravotných služieb ako aj lekár národného tímu pre Španielsku triatlonovú federáciu (2004-2008).

Jedným z jeho posledných pôsobísk bola pozícia vedúceho zdravotných služieb pre oblasť športovej medicíny v rámci Vysoko výkonového výcvikového centra v Alicante v Španielsku (2009-2010).

Julián prednáša na tému športovej medicíny a telesnej výchovy naprieč Španielskom. Je takisto aj aktívnym výskumníkom publikujúc doma v Španielsku ako aj v zahraničí. Je zakladajúcim členom Španielskej asociácie špecialistov na športovú a telesnú výchovu a je členom Španielskej asociácie lekárov pre basketbal.