Zapácha vám práčka alebo 5 dôvodov, prečo by ste mali čistiť práčku

Práčka nám slúži na to, aby nám dokonalo vyčistila oblečenie, my však často na ňu zabúdame. Schválne, dajte si ruku na srdce, kedy ste tú svoju naposledy poriadne vyčistili? Nikdy? Hmm, tak to by ste s tým rýchlo mali začať. V opačnom prípade si totiž koledujete o nemalý problém.
Zapácha vám práčka alebo 5 dôvodov, prečo by ste mali čistiť práčku

Zdroj: súkr.archív

Prečo sa oplatí čistiť práčku

Ak ste si nedávno kúpili novú práčku, určite chcete, aby vydržala v skvelej kondícií čo najdlhšie. Kedy je ideálny čas na jej prvé čistenie? Možno budete prekvapení, ale už po troch mesiacoch používania by ste mali pouvažovať nad prvým čistením.

Základom je pravidelnosť. Možno ste si povedali, na čo čistiť práčku, ktorá je na prvý pohľad čistá, ale opak je pravdou. Vyčistiť by ste ju mali aj v prípade, že vyzerá čisto a funguje dobre. Určite si pravidelný interval, kedy sa jej budete venovať, vďaka čomu si v budúcnosti ušetríte nielen čas, ale aj peniaze. Iba pravidelnosťou zabránite nielen usadzovaniu špiny, ale aj rôznych baktérií či plesní, a tiež usadzovaniu vodného kameňa.

Hoci sa čistenie môže javiť ako absolútna banalita, rozhodne to nepodceňujte. Každá práčka je trošku iná, a tak sa môže líšiť aj spôsob jej čistenia. Tie novšie práčky dokonca disponujú vlastným čistiacim programom, v ktorom je presne predpísaný okrem druhu prostriedku aj interval prania, ktorý by ste mali navoliť. Nezabúdajte, že pravidelným čistením dokážete predĺžiť životnosť spotrebiča aj o niekoľko dlhých rokov. Poďme sa spolu pozrieť na to, čo treba vlastne v práčke čistiť.

V práčke sa vďaka tmavého a vlhkému prostrediu šíria baktérie a plesne extrémne rýchlo, pri čistení by ste preto mali postupovať veľmi precízne. Nezabudnúť by ste pritom nemali ani na jednu časť od nádobky na prací prostriedok a aviváž, cez bubon až po filter a tesnenie.

 

Zásobník na prací prostriedok a aviváž

Zásobník na pracie prostriedky a aviváž je neraz liahňou pre všetky možné baktérie a plesne. Často v ňom totiž zostávajú zbytky prostriedkov, ktoré keď sa neodstránia, vzniká nepríjemný zápach. Zásobník stačí len jednoducho vytiahnuť a opláchnuť pod prúdom teplej vody s použitím kefky. Použiť môžete aj čistič práčky. Po vyčistení nezabudnite zásobník poriadne vytrieť dosucha. Vyčistiť by ste ho mali ideálne po každom praní, ale najmenej raz za mesiac.


Filter

Pri čistení by ste nemuseli zabúdať ani na filter. Ten je totiž mimoriadne dôležitý, nakoľko zachytáva všetky predmety, ktoré ste si omylom nechali vo vreckách, ale aj vlasy, chlpy či prach. Na čistenie filtra rozhodne nikdy nezabúdajte, jeho upchatím môžete nadobro poškodiť práčku. Kde ho nájdete? Nachádza sa v spodnej časti práčky za dvierkami. Počítajte s tým, že po jeho otvorení vám z neho vytečie trochu vody, preto ešte skôr ako ho otvoríte, podložte si pod neho misku alebo handričku. Filter rovnako ako dávkovač na prací prostriedok prepláchnite prúdom teplej vody.


Nezabudnite ani na bubon

Pri čistení práčky by ste samozrejme nemali zabúdať ani na bubon. K tomu sa bohužiaľ bez úplneho rozobrania práčky nedostanete a ani vám to neodporúčame. Vyčistiť ho však môžete aj celkom iným spôsobom. Použiť môžete odstraňovač vodného kameňa, s ktorým z času na čas vyperiete. Robiť by ste to mali približne raz za tri mesiace.

Tak, ako sme už spomínali vyššie, pravidelnému čisteniu práčky sa síce nevyhnete, existuje však niekoľko spôsobov, ako plesniam či neželanému zápachu aspoň trošku zabránite. Ide o pár jednoduchých tipov, ktoré stačí jednoducho začleniť do vašej rutiny a máte vyhraté.

  • Vami zvolený prací prostriedok či už sypký alebo tekutý vždy dávkujte podľa návodu výrobcu. Menej je v tomto prípade naozaj viac.

  • Proti nepríjemnému zápachu tiež dokážete bojovať pomerne jednoducho, po dopraní stačí nechať dvierka pootvorené, aby sa bubon dokázal poriadne preschnúť. To isté platí aj o zásobníku.

  • Miestnosť, v ktorej je práčka umiestnená nezabudnite pravidelne vetrať

  • Aspoň raz alebo dvakrát do mesiaca vyperte v práčke bielizeň na 60 alebo 90 stupňov.

 

Aké čistiace prostriedky zvoliť na čistenie práčky

V súčasnosti ponúkajú drogérie obrovské množstvo prípravkov vhodných na čistenie práčky. V ponuka nájdete tie, ktoré ju zbavia zápachu a rôznych usadených nečistôt, ale aj také, ktoré si hravo poradia s vodným kameňom.

  • Tekuté čistiace prostriedky sú zväčša potrebné zriediť s vodou. Takýmto zmiešaným roztokom následne môžete poumývať celú práčku od tesnenia, zásobníka či dvierok. Vyčistiť s ním samozrejme môžete aj bubon a to tak, že trochu roztoku nalejete do zásobníka na prací prášok a spustíte prací program na teplotu 60 alebo 90 stupňov. Takýto roztok sa zväčša postará nielen o vyhubenie baktérií, ale pohltí aj zápach a odstráni vodný kameň.

  • V ponuke drogérií nájdete aj čistiace tablety, ktoré sú tiež veľmi obľúbené. Rovnako ako tekuté čistiace prostriedky, aj tablety sa vedia postarať o všetky nečistoty či zápach. Tablety stačí strčiť do bubna práčky a zapnúť program s teplotou 60 stupňov.

  • Mimoriadne obľúbené sa v posledných rokoch stali aj čistiace obrúsky. Znečistené miesta stačí len pretrieť obrúskom a máte vybavené.