Pracujete v kancelárii? Nezabudnite sa starať o svoj chrbát

Sedíte počas dňa celé hodiny pri pracovnom stole? A zažili ste už niekedy nepríjemný pocit v chrbte, vystreľujúcu bolesť v pažiach alebo intenzívnu migrénu? Tieto problémy často postihujú pracovníkov, ktorí majú sedavé zamestnanie a pracovný čas trávia za počítačom s minimom pohybu – programátorov, účtovníkov, analytikov a veľa ďalších. Vedzte, že sa vám oplatí každú túto bolesť riešiť, inak sa v budúcnosti môžete stretávať s trvalými problémami.
ako si vybrať kancelársku stoličku?

Zdroj: súkr.archív

Jednou z príčin týchto nepríjemností môže byť nekvalitná alebo nesprávne nastavená kancelárska stolička.

Existuje síce univerzálna stolička, ktorá by mala vyhovovať každej priemernej postave, ale ak v sede trávite celé hodiny, je dobré vybrať stoličku práve pre vašu postavu.

Ergonomická kancelárska stolička so správnym nastavením bude pri sedení uľahčovať vašej chrbtici, ramenným i pažným svalom a navádzať vás do správnej polohy sedenia.

V tomto článku vám vysvetlíme, ako si zo širokej ponuky na trhu vybrať vhodnú a kvalitnú kancelársku stoličku.

Čo má kvalitná kancelárska stolička

Stolička by mala byť skonštruovaná tak, aby jednotlivé časti bolo možné upravovať podľa vašej postavy. Len tak vám môžu poskytovať oporu a pohodlie po celý deň.

Sedák stoličky by mal byť nastaviteľný, a to predovšetkým výškovo, aby si ho mohol každý pracovník upraviť podľa svojej výšky.

Existujú ale aj sedáky, ktoré majú upravovateľnú hĺbku s posunom dopredu či dozadu alebo je možné ich natáčať do iného uhla. Ak je sedák tvarovaný, pomôže vám sedieť na stoličke v správnej pozícii, ale treba, aby vám pekne sedel a nikde vás netlačil.

Ďalšou dôležitou súčasťou stoličky je zadná opierka, ktorá by mala ideálne kopírovať tvar chrbtice a držať váš chrbát v správnom uhle.

Ergonómii práce veľmi pomáha tzv. synchrónny mechanizmus, vďaka ktorému sa pri naklonení dozadu sedák nakloní spolu s vašim chrbtom.

tipy kancelárska stolička

Zdroj: súkr.archív

Zadná časť stoličky býva tiež vybavená bedrovou opierkou, ktorú treba umiestniť do správnej výšky, aby vás netlačila. Táto opierka vám pomôže držať sa na stoličke vzpriamene a nezaťažovať spodnú časť chrbta.

Nakoniec sa zamerajte na podrúčky, ktoré pomáhajú nadľahčovať ruky, aby neviseli celou váhou na chrbtici.

Podrúčky môžu byť na stoličke umiestnené napevno (potom si treba vyskúšať, či vám ich umiestnenie sedí), prípadne môžu byť nastaviteľné (podľa výšky, šírky i uhla).

Stolička by mala byť len taká vysoká, aby bolo možné podrúčky zasunúť pod dosku pracovného stola.

TIP: Pozrite sa, ako krok za krokom nastaviť kancelársku stoličku do správnej polohy.

Na čo nezabudnúť

V ponuke sa orientujte nielen podľa konštrukcie stoličky, ale aj podľa základných parametrov, ako je odporúčaný čas sedenia, maximálna nosnosť kancelárskej stoličky alebo jej celkový dizajn a farebné prevedenie.

Ak si nie ste istí výberom, prečítajte si radcu, ako si vybrať kancelársku stoličku, alebo si svoje požiadavky vykomunikujte s predajcom.