Umývanie vlasom nie vždy prospieva

Krásne, husté a vyživené vlasy sú korunou krásy každej ženy. Vo väčšine prípadov je to však úplne inak. Mnohé ženy majú slabé, lámavé vlasy bez dostatku živín a bez lesku. Príčiny môžu byť rôzne, či už je to nedostatočná strava bez dostatku vitamínov alebo rôzne zdravotné problémy.
Umývanie vlasom nie vždy prospieva

Zdroj: Pixabay.com

Poškodené vlasy majú viacero príčin

Vlasy poškodzuje aj silné slnečné žiarenie počas leta, ale aj rôzne chemikálie v prípravkoch na vlasy a takisto môže byť problémom aj obyčajné umývanie vlasov.

Tie si umývame zvyčajne vodou z vodovodu, ktorá je vo väčšine prípadov ošetrená chlórom. A práve chlór vlasom neprospieva.

Čo je to ten chlór?

Chlór je v normálnych podmienkach plyn žltozelenej farby, je to veľmi reaktívny prvok, zlučuje sa s väčšinou prvkov. Pri reakcii s vodíkom vzniká chlorovodík.

Poznáme množstvo zlúčenín chlóru, ako sú chloridy, oxidy, kyslíkaté kyseliny chlóru a ich soli, interhalogénové zlúčeniny a organické zlúčeniny chlóru. Priemyselne sa využíva ako oxidačné činidlo, ako bieliace činidlo, ale aj na dezinfekciu vody.

Okienko do histórie

Chlórová voda ako dezinfekčný prostriedok sa používa od začiatku 19.storočia. Výsledky boli prekvapivé.

Takáto dezinfekcia účinne pomohla pri epidémii cholery a v prvej polovici 19. storočia dostali medici v peštianskej nemocnici nariadenie používať dezinfekciu chlórovým vápnom, čo takmer úplne potlačilo horúčku šestonedieľok. Dovtedy bežnú diagnózu.

Počas prvej svetovej vojny sa chlór použil ako chemická zbraň. Pri prvom útoku sa použil vo francúzskych zákopoch a vyvolal paniku. Do konca vojny sa však aj s inými dráždivými látkami s obľubou využíval na oboch stranách frontu.

Chlór a keratín sa navzájom nemajú radi

Chlór ako prostriedok na dezinfekciu vody na jednej strane eliminuje škodlivé mikroorganizmy, ako sú vírusy a baktérie, na druhej strane výrazne vysušuje vlasy.

Tie obsahujú prirodzene keratín. Ide o bielkovinu, ktorá je nerozpustná vo vode. Prejavuje sa vo forme kožného mazu. Ten prirodzene chráni vlasy, pokožku hlavy a tiež zabezpečuje ich hydratáciu.

vlasy a chlórová voda

Zdroj: Pixabay.com

Vďaka takejto ochrane sa do vlasov, ale aj do pokožky hlavy dokáže vstrebávať vitamín E. Je to dôležitý antioxidant, ktorý je hlavnou zložkou nielen vlasov a kože, ale aj nechtov a zubov.

Pre zaujímavosť, keratín obsahuje cystein disulfid, to znamená, že obsahuje isté množstvo síry, čo sa prejavuje vtedy, keď zapálime vlasy alebo nechty a ide z nich silný sírny zápach. Okrem síry keratín obsahuje aj uhlík, vodík, dusík a kyslík.

Vyskytuje sa prirodzene v prírode ako podstatná súčasť pokožky, derivátov kože (u zvierat v kopytách, paznechtoch, pazúroch, srsti, vlne, perí, šupinách).

Platí, že čím je silnejšia vrstva keratínu, tým sú vlasy, nechty zdravšie, pretože táto vrstva chráni živé bunky.

Problém nastáva vtedy, keď sa vlasy dostanú do kontaktu s chlórovou vodou. Chlór prirodzenú ochranu vlasov a pokožky vôbec nepodporuje.

Práve naopak, rozpúšťa kožný maz, dokáže sa s ním viazať a vyťahuje tak množstvo užitočných látok. Výsledkom sú tak vlasy, ktoré sa menej lesknú. Sú suché, lámavé, vypadávajú.

Dochádza k štiepeniu končekov. Chlór takisto mení aj usporiadanie vlasov, keďže sa dokáže naviazať na molekuly proteínu, tie sa následne rozpúšťajú vo vode. Oslabené vlasy tak signalizujú, že niečo nie je v poriadku.

Riešenie?

Ochrániť vlasy pre chlórovou vodou môže byť náročný proces. Preto je lepšie používať rôzne filtre na sprchové hlavice, ktoré dokážu chlór odstrániť z vody. Upravená voda tak prospieva vlasom a vlasovej pokožke a chráni dôležitú vrstvu keratínu.

Okrem toho je na trhu množstvo filtrov, ktoré dokážu vodu obohatiť aj o rôzne minerálne látky, ktoré sú bonusom pre lepší stav vlasov.