Slováci čoraz viac siahajú po sprejoch, ktoré ich chránia pred koronavírusom

Dopyt po ústnych a nosových sprejoch švajčiarskej spoločnosti Herb-Pharma, ktoré sa vyrábajú na Slovensku a ktoré chránia pred nákazou koronavírusom SARS-CoV-2, vzrástol na prelome rokov až o dve tretiny. Výrobca zároveň pokračuje s expandovaním a predaj spúšťa aj v Rakúsku, Belgicku a Holandsku. Spreje boli u nás počas posledných týždňov tiež darované do domovov sociálnych služieb a Fakultnej nemocnice v Nitre, pre zvýšenie ochrany pracovníkov v prvej línii.
ľudia v uliciach počas pandémie

Zdroj: súkr.archív

Spoločnosť Herb-Pharma, ktorá vyrába ústne a nosové spreje VIROSTOP, zaznamenáva prudký nárast záujmu o tieto voľnopredajné zdravotnícke pomôcky.

Nárast dopytu je evidentný aj na začiatku roka 2021, keď predaj sprejov dosiahol za mesiac január až 70% z celkového množstva predaných kusov za rok 2020.

Na Slovensku sa zvýšený záujem prejavuje najmä od októbra minulého roka, kedy krajinu naplno zasiahla druhá vlna pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 a my sme oznámili výsledky virologickej štúdie,“ vraví Ondrej Michlo, konateľ firmy.

V prepočte na obyvateľov sa najväčší nárast dopytu prejavil v Maďarsku, nasleduje Slovensko a Česká republika.

Tím vedcov vypracoval štúdiu in-vitro, ktorá dokázala preventívne účinky ústneho spreja VIROSTOP. Výrobca následne v novembri 2020 upravil zloženie nosového spreja tak, aby boli jeho účinky rovnaké ako pri ústnom spreji.

Virostop

Zdroj: súkr.archív

Oba spreje tak slúžia ako účinná ochrana voči baktériám a vírusom, vrátane koronavírusu SARS-CoV-2. Za úspechom týchto výrobkov stoja prírodné zložky, z ktorých najdôležitejšia je rastlina Cistus creticus.

Zlúčeniny v extrakte vytvárajú na slizniciach človeka ochrannú bariéru, cez ktorú sa vírusy nedostanú hlbšie do dýchacích ciest.

Nebezpečenstvo hrozí aj počas spánku, keď sa u ľudí objavuje zlé dýchanie či chrápanie, a práve vtedy sa vírusy vdychované počas dňa dostávajú nižšie do dýchacích ciest. Preto odporúčame VIROSTOP používať aj pred spaním,“ vysvetľuje maďarský virológ a klinický mikrobiológ, István Jankovics, ktorého vedecký tím realizoval testovanie účinnosti roztoku.

Spoločnosť Herb-Pharma venovala tisíce sprejov do dvanástich domovov sociálnych služieb po celom Slovensku. Rovnako tak boli spreje dodané do Fakultnej nemocnice v Nitre pre lekárov a zdravotníkov.

Udržiavanie imunity a zdravia našich lekárov a zdravotných sestier je teraz našou najvyššou prioritou, takže sme radi, že aj týmto spôsobom budú naši zdravotníci chránení pred respiračnými ochoreniami, chrípkou a koronavírusom SARS-CoV-2“ vraví Tatiana Kubinec, hovorkyňa Fakultnej nemocnice Nitra.