Mali by ste deťom dávať rybí olej?

Do mnohých filmov či rozprávok sa dostala scéna, v ktorej mama naháňa znechuteného potomka s lyžicou rybieho oleja. Rozmýšľali ste nad tým, prečo to mamy vlastne robili?
doplnok výživy OmegaMarine Rybičky

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Keď vás striaslo už len pri tej predstave, nečudujeme sa. Rybí olej skutočne nie je práve atraktívny „dezert“. Za zamyslenie stojí, prečo ho deti potrebujú.

Omega – 3 mastné kyseliny sú špecifické tým, že si ich nevieme vyprodukovať sami a telo je úplne závislé na ich príjme z potravy.

Za jeden z najhodnotnejších zdrojov omega – 3 mastných kyselín sa považujú tučné morské ryby ako losos, tuniak či makrela. Pre vegetariánov je alternatívou ľanový olej, kokos, datle či morské riasy.

Prečo deti potrebujú zdravé tuky?

Zo záverov množstva rozsiahlych štúdií vyplynulo, že omega – 3 mastné kyseliny sa podieľajú na procesoch, ktoré zabezpečujú vývin mozgu a centrálnej nervovej sústavy už v maternici.

Ich úloha narodením dieťaťa nekončí. Práve vtedy potreba aj spotreba omega – 3 mastných kyselín narastá. V prvých mesiacoch života sa o zásobovanie bábätka esenciálnymi mastnými kyselinami stará mama.

Dostatočné množstvo je prítomné priamo v materskom mlieku. Mamičky, ktoré nedojčia, sa báť nemusia, omega – 3 mastné kyseliny sú aj súčasťou náhradnej dojčenskej výživy.

Zaujímavé to začne byť až trochu neskôr. Sedí vedľa vás malý stravník a hlasno dáva najavo, čo mu chutí a čo nie? Tak presne viete, o čom je reč.

doplnok výživy OmegaMarine Rybičky

Zdroj: NaturaMed Pharmaceuticals

Ide to aj hravo

Výskumy už z časti potvrdili súvislosť medzi poruchami správania a nedostatkom omega – 3 mastných kyselín. Dokázaný je dokonca vzťah medzi nízkou koncentráciou omega – 3 mastných kyselín v sére a príznakmi depresie.

To vysvetľuje, prečo mamičky v časoch, keď nebola iná možnosť na užívaní rybieho oleja trvali.

V prípade, že ste ešte nenašli recept na to, ako do svojho potomka dostať rybu a nepochodili ste ani s trikmi typu: „primiešajte lyžicu ľanového oleja do jogurtu“, skúste siahnuť po inej forme.

Je dostupná v podobe hravých žltých rybičiek OmegaMarine Rybičky. Obsahujú optimálnu dávku esenciálnych mastných kyselín a v tukoch rozpustné vitamíny A, D a E. Navyše voňajú a chutia úplne inak, ako spomínaná lyžica rybieho oleja.