Mutácie koronavírusu sú agresívnejšie, preto je potrebné chrániť sa viac

Chráni svojho majiteľa, ale aj okolie, s ktorým prichádza do kontaktu v práci, v obchode, či na ulici. Reč je o respirátoroch, ktoré v posledných týždňoch začínajú odporúčať viacerí odborníci. Najmä vzhľadom na britskú mutáciu koronavírusu, ktorá šarapatí na Slovensku.
respirátor FFP2

Zdroj: Pixabay.com

Klasické látkové rúška, ktoré sme vo veľkom používali doteraz, začínajú vo viacerých európskych krajinách nahrádzať respirátory. V obchode a vo verejnej doprave ich používajú už Rakúšania a Nemci. V Českej republike zvažujú ich používanie.

A podobne je to aj na Slovensku. Čoraz viac sa hovorí o ich používaní. Respirátory totiž prinášajú niekoľko benefitov. Ich podstatnou výhodou je, že chránia toho, kto ich nosí, ale aj ostatných, s ktorými sa stretneme či rozprávame.

Klasické rúško takéto výhody nemá. Chráni svojho majiteľa, ale nie je až také účinné pri ochrane okolia. Práve preto by respirátory mali byť účinnejšou prevenciou v tomto zložitom pandemickom čase. Najmä, keď sa v jednotlivých krajinách stále viac rozširuje britská mutácia koronavírusu.

Aktuálne čísla

Podľa dostupných informácií, je britská mutácia nákazlivejšia a viac sa šíri. Na Slovensku začiatkom februára odhalili jeho prítomnosť v 70 percentách vo viac ako 1300 vzorkách.

Podľa infektológa Pavla Jarčušku je mutácia nákazlivejšia o 70 percent a úmrtnosť sa zvyšuje až o 36 percent. Problém je aj v tom, že mutácia viac postihuje aj mladšie ročníky.

"Britskí vedci dokázali, že pokiaľ by mala mutácia prevalenciu 100 percent, tak reprodukčné číslo vírusu sa zvýši," uviedol v piatok 5.februára na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Premiér Igor Matovič zároveň dodal, že britská mutácia dosiahne svoj vrchol pravdepodobne o dva týždne a každý nakazený bude mať práve tento variant.

vakcína proti COVID-19

Zdroj: Pixabay.com

Respirátory chránia viac

Keďže situácia je vážna a pandémia ani po roku stále nepovedala svoje konečné slovo, práve naopak, štatistiky sa nezlepšujú a obavy rastú, vláda odporúča ľuďom, aby sa viac chránili.

Lepšou ochranou voči koronavírusu tak môžu byť respirátory. Ich nosenie vo verejných priestoroch a vo verejnej doprave lepšie ochráni zdravi a životy.

Vláda navyše už odstránila už aj podstatnú prekážku. Na respirátory FFP2 a FFP3 zaviedla nulovú sadzbu DPH.

Opatrenie bude trvať do 30. apríla. Cena respirátorov je tak dostupná pre bežných ľudí a porovnateľná s bežným chirurgickým rúškom.

Použiť raz a vyhodiť?

Nevýhodou respirátorov by mohlo byť ich jednorazové použitie. Podľa odborníkov to však nie je celkom pravda. Respirátory je možné aj opakovane používať.

Posvietili si na to nemeckí odborníci. Podľa nich masku treba nechať prirodzene vysusiť vo vzdušnom prostredí, napríklad na chodbe, ale až po dobu siedmich dní.

Ideálne je tento typ tvárovej masky vhodne označiť, aby sme obdobie siedmich dní naozaj aj dodržali a nepoužili masku skôr. Kuchyňa a kúpeľňa sú príliš vlhké, preto sa neodporúča sušiť repsirátory v týchto priestoroch, ale najlepšie na spomínanej chodbe.

Samotné používanie respirátora má aj svoje pravidlá. Nosná výstuha sa musí vytvarovať podľa tvaru nosa, respirátor by mal priliehať tesne k tvári.

Preveruje sa to tak, že pri prudkých nádychoch skontrolujeme, či vzduch neprúdi medzi maskou a tvárou. Tesnosť môžeme zlepšiť posunutím respirátora do vhodnej polohy alebo úpravou vytvarovania nosnej výstuhy.

V prípade poškodenia, znečistenia alebo zvýšenia dýchacieho odporu respirátor radšej vymeňte za nový.