Čo robiť, aby vám klimatizácia v horúcom lete neškodila?

Používanie klimatizácie má pravidlá. Najmä počas najhorúcejších dní si treba dať na jej nastavenie veľký pozor. Ako na to, aby vám klimatizácia neškodila?
klimatizácia v byte

Zdroj: Pexels.com

Prvá vlna horúčav sa tento rok ohlásila ešte pred letnou sezónou. Už v polovici júna boli v niektorých častiach Slovenska nielen tropické dni ale i noci.

Jedinou záchranou je počas takýchto vysokých teplôt klimatizácia. Jej používanie má, najmä vtedy ak vonkajšie teploty dlhodobo prekračujú 30°C, svoje pravidlá.

Počas tých najhorúcejších dní si treba dať na nastavenie klimatizácie veľký pozor a používať ju tak, aby síce spĺňala všetky vaše požiadavky na dokonale vychladený priestor a zároveň nepoškodila vaše zdravie.

Hlavnou úlohou klimatizácie je zaistiť, aby sa všetci užívatelia priestoru cítili počas celého dňa i noci príjemne. Je preto vhodné riadiť sa radami odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti. Pozrite sa, ako na to, aby ste sa s klimatizáciou cítili doma príjemne.

Správne umiestnenie je vždy na prvom mieste

Od toho, kam klimatizáciu vo vašej domácnosti umiestnite sa bude odvíjať nielen komfort jej používania ale aj celkové fungovanie klimatizácie.

Klimatizácia do bytu alebo domu by preto nemala byť nikdy umiestnená:

  • na stene, ktorá je väčšiu časť dňa vystavená slnečnému žiareniu,
  • v blízkosti veľkých okenných plôch,
  • v blízkosti akéhokoľvek zdroja tepla (je potrebné dodržiavať vzdialenosť od žiaroviek, svietidiel a domácich spotrebičov).

V týchto prípadoch by sa mohlo zariadenie prehrievať, zvyšovať svoj chladiaci výkon, čo zapríčiní vyššiu spotrebu elektrickej energie a neefektívnu prevádzku.

Zároveň sa odporúča neumiestňovať vnútornú jednotku nad posteľ v spálni, sedačku v obývačke či nad vaším pracovným alebo jedálenským stolom.

Prúdenie chladného vzduchu by vám mohlo spôsobiť zdravotné problémy. Tomuto problému môžete jednoducho predísť, ak si v ZSE vyberiete niektorý z modelov klimatizácií Daikin s funkciou Comfort airflow.

Vzduch je v tomto režime vyfukovaný nahor a v spolupráci so snímačom pohybu je nasmerovaný do oblasti, kde nie je zistený žiadny pohyb osôb. Takto sa dosiahne pohodlné prúdenie bez priameho kontaktu s osobami v miestnosti.

Dôležité je vždy prenechať inštaláciu klimatizačnej jednotky na skúsených odborníkov. Spoľahlivá montážna firma vám zároveň poradí, kam je vhodné klimatizáciu umiestniť s ohľadom na dispozičné riešenia vášho bytu a technické parametre klimatizácie.

Ak klimatizáciu umiestnite nevhodne, nemusí najmä počas najhorúcejších letných dní fungovať efektívne a môže ohrozovať vaše zdravie.

Vonku 35°C, doma 18°C – a telo sa môže zblázniť

Jedna vec je mať doma klimatizáciu a druhá je vedieť s ňou správne manipulovať. Nastavenie vhodnej – zdravej teploty na klimatizácii je v tejto oblasti najdiskutovanejšiu témou. Koľko ľudí, toľko chutí.

Sú ľudia, ktorým nerobia teplotné rozdiely medzi vnútorným a vonkajším prostredím žiadny problém. Teplotné rozdiely zvládajú výborne a nepociťujú žiadne zdravotné ťažkosti.

Nastavenie klimatizácie na primeranú teplotu je v takom prípade len odporúčanie. Avšak počas mimoriadne horúcich dní riskujete teplotný šok.

Môže nastať vtedy, ak z veľmi vychladeného domu alebo bytu, vyjdete na ulicu, kde je teplota 35°C. Platí to aj opačne, ak sa zvonku vraciate do neprimerane vychladenej domácnosti.

Mnoho ľudí, najmä seniori, deti, astmatici a alergici, sú mimoriadne citliví na prekonávanie teplotných rozdielov. Horúčavy im nerobia dobre, no aj chlad z klimatizácie môže mať negatívny účinok na ich zdravie.

Pri nastavovaní klimatizácie preto platí pravidlo, že teplotný rozdiel medzi vonkajšou teplotou v tieni a vnútorným prostredím by nemal presiahnuť 6°C. Ak sa teda teplota vonku pohybuje okolo 30°C, Klimatizácia by mala byť nastavená na 24 – 25°C.

Ideálne je vybrať si napríklad klimatizačnú jednotku Samsung s funkciou SmartThings, prostredníctvom ktorej si môžete cez aplikáciu prepojiť váš smartfón s klimatizačným zariadením.

Aplikácia umožňuje ovládanie klimatizácie prakticky odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie. Optimálnu teplotu v domácnosti si tak môžete nastaviť už pred svojím príchodom na zdravú teplotu.

Vetranie je dôležité, nie mýtus

Ak ste počuli, že ak používate klimatizáciu nemusíte vetrať, neverte tomu. Ak používate klimatizáciu, je potrebné klimatizovaný priestor aj vetrať.

Chladný vzduch je príjemný, no nie je to čerstvý vzduch. Pri vetraní je však potrebné dodržať niekoľko dôležitých zásad.

Ak je klíma do domu alebo bytu v prevádzke, všetky okná v miestnosti by mali byť zatvorené. Teplý vzduch prúdiaci do priestoru zvyšuje výkon klimatizačnej jednotky a tým aj spotrebu elektrickej energie, pretože klimatizácia sa ho snaží neustále ochladzovať.

Počas horúcich letných dní je najvhodnejšie je vetrať miestnosť skoro ráno alebo neskoro večer, keď je vonkajšia teplota i vzduch chladnejší.

Pred vyvetraním miestnosti vypnite klimatizáciu a na niekoľko minút otvorte okná i dvere dokorán. Následne môžete uviesť klimatizáciu znovu do prevádzky. Na svoj chod nebude spočiatku potrebovať toľko elektrickej energie, pretože miestnosť je ochladená vonkajším vzduchom.

Vypnúť alebo nechať bežať?

Medzi zásady správneho používania klimatizácie počas horúcich letných dní patrí aj určenie časových intervalov, počas ktorých bude zariadenie v prevádzke. Ak klimatizáciu neustále zapínate a vypínate, môžete ju poškodiť.

Navyše je takéto chladenie neefektívne a neekonomické. Najvhodnejšie je vybrať si napríklad model Samsung s inteligentnou funkciou AI Auto Comfort, vďaka ktorému klimatizácia automaticky nastaví vhodný režim na základe naučených informácií o spôsobe jej používania a vonkajších podmienok (napr. automaticky začne chladiť miestnosť, v ktorej dosiahne vzduch určitú teplotu).

Ešte pred pár rokmi sa hovorilo, že je lepšie a úspornejšie nechať klimatizáciu bežať počas celého dňa na menší výkon. V súčasnosti sa však odporúča klimatizačné zariadenie vždy vypnúť, ak sa nenachádzate doma.

Klimatizácia spotrebuje menej elektrickej energie, keď je vypnutá a podľa potreby opäť zapnutá, ako keď je v nepretržitej prevádzke, hoci aj s minimálnym výkonom chladenia.

Ak sa obávate, že po návrate domov budete musieť dlho čakať, kým sa váš byt alebo dom príjemné vychladí, nastavte si zapnutie chladenia pomocou aplikácie vo vašom smartfóne. Tá umožňuje ovládanie klimatizácie odkiaľkoľvek, kde je dostupné internetové pripojenie.

Určite oceníte aj funkciu klimatizácií Samsung Fast Cool, vďaka ktorej už za pár minút vychladíte miestnosť aj v tom najhorúcejšom lete. Vďaka posuvným lamelám sa chladný vzduch dostáva do každého rohu miestnosti bez ohľadu na to, kde je klimatizácia nainštalovaná.

Nezabudnite na údržbu klimatizácie

Čistenie klimatizácie by ste rozhodne nemali zanedbávať. Pred letnou sezónou je dôležitá najmä výmena vzduchových filtrov. Tie môžu byť zdrojom choroboplodných častíc, ktoré sa spolu s ochladeným vzduchom šíria do miestnosti a ohrozujú vaše zdravie.

Nedostatočná starostlivosť sa môže prejaviť aj skrátením životnosti klimatizačnej jednotky, vyššími nákladmi na prevádzku alebo zvýšením rizika jej poškodenia.

Ak však budete svoju klimatizáciu pravidelne udržiavať a servisovať u odborníkov znížite riziko vašich zdravotných problémov, zvýšite výkon klimatizácie, znížite jej spotrebu a predĺžite životnosť. Pravidelná údržba klimatizácie je prevencia, ktorá sa vyplatí.

Servis v podobe dôkladného profesionálneho čistenia potrebuje každá klimatizácia aspoň raz ročne. Sú však niektoré úkony súvisiace s údržbou klimatizácie, ktoré môžete urobiť sami. Základné čistenie zvládnete podľa priloženého návodu aj sami. Mali by ste ho vykonávať rovnako často ako utieranie prachu v domácnosti.

Spočíva vo vyčistení filtra a povrchu vnútornej klimatizačnej jednotky. Zariadenie musí byť odpojené z elektrickej siete. Znečistený vzduchový filter môžete, presne podľa priloženého návodu, povysávať alebo umyť vlažnou vodou a nechať voľne vyschnúť.

Povrch jednotky poutierajte vlhkou handrou. Vonkajšie zariadenie jednoducho očistite od hrubých nečistôt, napríklad lístia a poutierajte navlhčenou handričkou.

Upozornenie na záver

Nezabúdajte, že klimatizácia vzduch v miestnosti odvlhčuje. Optimálna vlhkosť vzduchu je 40 – 50%. Počas najhorúcejších letných dní preto aj v klimatizovanej domácnosti dodržujte pitný režim. Pomôcť vám môže, ak do miestnosti umiestnite nádobu s vodou alebo ľadom.