Je vedecky dokázané, že jód dokáže zvýšiť IQ dieťaťa o 10 bodov

Čo keby sme vám povedali, že dokážete ovplyvniť IQ svojho dieťaťa ešte pred jeho narodením? Nie je potrebná žiadna drastická zmena životného štýlu ani hon na vysoko inteligentného otecka. Riešenie je omnoho jednoduchšie, než by ste si mysleli.

Podľa vedcov môžu tehotné a dojčiace ženy zvýšiť inteligenčný kvocient svojho potomka o 5 až 10 bodov veľmi jednoducho – stačí, ak budú konzumovať dostatok jódu. Jeho nedostatkom pritom trpí až 1 miliarda obyvateľov planéty.

Jód nad zlato

Jód je jedným z najdôležitejších stopových prvkov v organizme. Najväčší význam má pre správne fungovanie štítnej žľazy, ktorá produkuje hormóny zodpovedné za metabolizmus energie a živín.

V 50. rokoch minulého storočia dokonca spôsobil nedostatok jódu na Slovensku masívnu vlnu kreténizmu.

Nebezpečnú a (nielen na pohľad) odstrašujúcu epidémiu sa podarilo zastaviť zavedením jódovej profylaxie, vďaka ktorej dnes v obchodoch kupujeme soľ s prídavkom jodidu draselného. Napriek tomu sa ukazuje, že aj v krajinách, v ktorých už viac ako polstoročie soľ jodidujeme, trpia tehotné ženy nedostatkom jódu.

To znamená, že množstvo detí sa rodí s nižšou inteligenciou, než by mohli mať. Zbystriť pozornosť by ste teda mali najmä v prípade, ak plánujete rozšíriť svoje potomstvo.

Už mierny nedostatok jódu môže ovplyvniť IQ

Potenciálne následky nedostatku jódu sú najnebezpečnejšie pre budúce mamičky a deti. Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú vývin mozgu a pohybového aparátu plodu už v raných fázach tehotenstva.

Tehotné ženy majú takmer dvojnásobnú „spotrebu“ jódu, pretože musia pokryť aj nároky vyvíjajúceho sa plodu. Tzv.jódový deficit by mal byť veľkým strašiakom, pretože môže byť príčinou potratu či predčasného pôrodu, u dieťaťa môže spôsobiť poruchy učenia a sústredenia, hyperaktivitu, ale aj mentálnu retardáciu.

Počas tehotenstva potrebuje ženský organizmus oveľa viac jódu, ktorý ale často nie je možné zabezpečiť bežnou stravou. Už mierny jódový deficit môže u detí spôsobiť poruchy neurokognitívnych funkcií a pokles IQ,“ varuje popredný slovenský endokrinológ doc. MUDr. Ján Podoba, CSc.

Práve preto gynekológovia počas tehotenstva ženám vyšetrujú funkciu štítnej žľazy a v pôrodnici robia deťom skríning na odhalenie hypotyreózy (zníženej funkcie štítnej žľazy).

Napriek tomu si drvivá väčšina žien na Slovensku neuvedomuje, alebo nepozná rozhodujúci význam jódu počas tehotenstva. Dôkazom sú štúdie, podľa ktorých až 60 % tehotných žien nemá optimálny príjem jódu.

Pritom nie len americkí, ale aj slovenskí vedci už preukázali, že dostatočný príjem jódu v tehotenstve môže zvýšiť IQ dieťaťa o 5 až 10 bodov.

Jód pre tehotné a dojčiace ženy

Zdroj: Jodis.sk

Problém, ktorý postihuje celý svet

Po druhej svetovej vojne inicioval doc. MUDr. Julián Podoba, CSc., zakladateľ slovenskej endokrinológie, podrobný výskum zameraný na ochorenia z nedostatku jódu. Odborníci zistili, že zníženou funkciu štítnej žľazy trpelo až 80 % žien a tisíce detí sa rodili buď mŕtve, alebo s najťažším mentálnym postihnutím – kreténizmom. Vedci sa dnes obávajú, že až 50 % novorodencov v Európe nedosiahne úplný kognitívny potenciál z dôvodu nedostatku jódu.

Ako sme už spomenuli, existuje aj americká štúdia, ktorá skúmala dve skupiny s odlišným prísunom jódu do organizmu. Podľa nej mali ľudia, ktorým jód v potrave chýbal, v priemere až o 30 % nižšie IQ ako skupina s optimálnym príjmom jódu.

Ako najlepšie doplniť jód do tela?

Na Slovensku sa jód v prirodzenom prostredí takmer nevyskytuje, pretože jeho najväčšou zásobárňou je morská voda. Hlavným zdrojom jódu sú morské plody a ryby.

Do jedálnička by teda mali budúce mamičky zaradiť napríklad tresku, morskú šťuku, makrelu, tuniaka či sardinky. Okrem toho by mali svoje špajzky a menu zásobiť aj riasami, feniklom, mliekom a vajcami.

Jód, samozrejme, nájdeme najmä v jodidovanej soli, no prílišné solenie určite nie je riešením. Aj výživári burcujú, aby sme v kuchyni používali menej soli. Slováci totiž solia až trojnásobne viac, ako je odporúčaná dávka.

Častým a zároveň lekármi odporúčaným riešením je dopĺňať jód v tehotenstve prostredníctvom výživových doplnkov, vďaka ktorým sa do tela bezpečne dostane optimálna denná dávka jódu.

Ideálne sú tekuté jódové koncentráty, ktoré sú naviazané na vodu, a preto nezaťažujú organizmus tak, ako tabletky. Ďalšou výhodou je, že je možné upraviť dávkovanie každej mamičke „na mieru“. Nemôže sa teda stať, že by došlo k predávkovaniu.

výživový doplnok Jodis

Zdroj: Jodis.sk

Viacerí slovenskí endokrinológovia a pediatri odporúčajú počas tehotenstva a dojčenia zaradiť do jedálnička JODIS koncentrát. Neobsahuje zbytočnú pridanú chémiu, je vhodný aj pre vegánov a nemá žiadne vedľajšie účinky. Navyše ide o jediný produkt svojho druhu odporúčaný Slovenskou endokrinologickou spoločnosťou.

Ak naozaj stačí každé ráno jedna lyžička tekutiny podobnej vode, bez chuti a zápachu a vaše dieťa môže byť o krok bližšie k pletenému svetru s logom Harvard University, nestojí to zato? Maminy, zaraďte do svojho jedálnička viac jódu, či už potravinami alebo kvalitnými výživovými doplnkami s jódom, a začnite vymýšľať meno pre vášho budúceho génia!


Svetla777

mam kamosku ktora je tehotna a na zaciatku sa pytala doktorky, ze ci aj jod ma zacat nejako extra doplnat a povedala jej ze nie, ze na co. tak ono asi uz ked to povie doktor, co sa v tejto oblasti pohybuje x rokov, tak to o niecom hovori, ci to uz neplati?