Nosíte ruksak? Tu je 5 cvikov na posilnenie chrbta a ramien

Nosiť ťažký ruksak, či tašku môže spôsobovať zdravotné ťažkosti pre našu chrbticu a ramená. Pravidelný pohyb a cvičenie na chrbát, najmä ak máte sedavú prácu, by pre vás malo byť samozrejmosťou. Rovnako je však potrebné, aby ste dbali o svoje zdravie aj voľbou správnych produktov na každodenné používanie. Čo je lepšie nosiť – batoh alebo kabelku? Aké cviky vám môžu pomôcť na posilnenie chrbta a ramien?
plecak

Zdroj: súkr.archív

Čo zvoliť: dámsky ruksak alebo kabelku/tašku?

Čo sa týka nášho zdravia, omnoho lepšie je voliť dámsky ruksak namiesto bežnej väčšej kabelky . Platí to predovšetkým, pokiaľ so sebou nosíte veľa vecí naraz. Ak nosíte kabelku, celá záťaž je mierená na jednu stranu vášho tela. To spôsobuje **nesprávne držanie tela, **a tak môže byť celodenné pobehovanie s takouto kabelkou bolestivé.

Ak zvolíte namiesto kabelky alebo tašky dámsky ruksak, zo zdravotnej stránky ste zvolili správne.** Záťaž, ktorú so sebou nesiete sa vám totiž rozloží na obidve ramená.** Vďaka tomu si môžete udržať rovné držanie tela a rovnú chrbticu. Pre dámy, ktoré so sebou toho nosia na dennej báze menej sú **vhodné aj kabelky crossbody alebo ľadvinky, ktoré taktiež nenosíte len na jeden strane tela, **a tak podporujú aj zdravé a prirodzené držanie tela.

Veľký výber batohov môžete nájsť napríklad v sietí predajní CCC. Môžete si vyberať z elegantných aj športových kúskov, v rôznych cenových kategóriách a rôznych prevedeniach. Okrem nákupu v kamennej predajni, môžete na nákup využiť aj internetový obchod CCC, s pohodlným doručením až priamo k vám domov.

5 cvikov na posilnenie chrbta a ramien

Na účinné posilňovania chrbta a ramien, stačia jednoduché cviky s vlastnou váhou, prípadne menšími s činkami alebo naplnenými plastovými fľašami. Medzi skvelé a nesmierne komplexné cviky patrí plank alebo doska. Spevňuje brucho a stred tela vo všeobecnosti, ale rovnako je vhodný aj na spevnenie chrbta a ramien. Plank môžete realizovať na niekoľko spôsobov a veľmi rýchlo pocítite rozdiel v náraste vašej kondície.

Skvelým tipom je aj bočný plank, ktorý ešte omnoho viac zapája svaly rúk. Skrátka len položte ľavú ruku s ľavým stehnom na podlahu a zdvihnite sa tak, aby bolo vaše telo v jednej línii. Pravú ruku vystrite hore a hlavu držte vodorovne. Ďalším skvelým cvikom na posilňovanie chrbtice a ramien je takzvaný lietajúci pes. Kľaknite si na kolená a ruky položte na zem. Natiahnite pravú ruku pred seba a zároveň vystrite ľavú nohu dozadu. Snažte sa udržať vaše telo v rovine a zotrvajte v tejto polohe aspoň 30 sekúnd. Zopakujte aj druhou stranou tela.

Na chrbát je efektívnym cvikom aj zdvíhanie panvy. Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená a ruky položte popri tele. Dvíhajte panvu tak, aby vaše telo vytvorilo priamku. Opakujte aspoň 30 krát. Ďalšia skvelá alternatíva je takzvaný plavec, ktorý môže tiež pomôcť aj pri bolesti chrbtice. Stačí si ľahnúť na brucho a vystrieť nohy aj ruky. Potom začnete naraz dvíhať nohy aj ruky nad položky, tak aby sa vaše telo dostalo do tvaru oblúka. Následne môžete plávať – striedať dvíhanie pravej ruky s ľavou nohou a naopak.

Chrbtica je jedným z ústredných bodov nášho tela. Umožňuje nám vzpriamené držanie tela a podporuje našu stabilitu. Problémy s chrbticou sa však v súčasnosti vyskytujú, aj medzi mladými ľuďmi, čoraz častejšie. Sedavý spôsob života a nedostatok zdravého pohybu vám môžu spôsobiť ťažkosti. Snažte sa teda každý deň si dopriať kvalitný pohyb a ťažkú tašku vymeňte za pohodlnejší a zdraviu prospešnejší ruksak.