Veľký prehľad preventívnych prehliadok. Na čo všetko máte nárok zo zákona?

Často na nich zabúdame či odsúvame. Prevencia je však alfou a omegou pevného zdravia. Na aké preventívne prehliadky máme nárok?
prehľad preventívnych prehliadok

Zdroj: ČSOB

Preventívne prehliadky sa týkajú každého človeka už od narodenia. Netreba zabúdať na to, že aj v dospelosti by mal sme mali pravidelne navštíviť lekára kvôli prevencii hneď niekoľkokrát.

Problémom nemusí byť však len nedbanlivosť či nezodpovednosť, ale aj neznalosť. Nie každý vie, že len zo zákona má poistenec nárok na niekoľko pravidelných preventívnych prehliadok u rôznych špecialistov. Aké to sú?

Nezabudnite na svoje zdravie - Využite Životné poistenie Vital od ČSOB

1. Prehliadka u všeobecného lekára

Základná a najbežnejšia preventívna prehliadka, ktorú vykonáva všeobecný lekár je určená pre pacientov nad 18 rokov a odporúča sa absolvovať ju raz za dva roky. Lekár počas prehliadky odoberie a vyšetrí pacientovi krv aj moč, komplexne vyšetrí všetky orgánové systémy, skontroluje stav očkovania, pozrie sa na tlak krvi a pulz. Pacienti nad 40 rokov majú ako súčasť preventívnej prehliadky aj vyšetrenie EKG.

2. Gynekologická prehliadka

Každá žena nad 18 rokov by mala navštíviť svojho gynekológa v rámci dôležitej prevencie raz za rok. Táto prehliadka je hradená poisťovňou. Lekár počas nej vykoná komplexné gynekologické vyšetrenie, vyšetrenie prsníkov aj ultrasonografiu. Pacientka podstúpi tumor marker a ster z krčka maternice na cytologické vyšetrenie. Treba tiež spomenúť, že tehotné ženy, vrátane tehotných mladistvých, majú nárok na gynekologickú starostlivosť počas tehotenstva raz za mesiac.

Odmena za zodpovednú prevenciu? Spoznajte Životné poistenie Vital od ČSOB

3. Urologická prehliadka

Tento typ prehliadky je zasa určený pre mužských pacientov. Jej periodicita sa líši podľa viacerých faktorov. Ak sa v rodine muža vyskytla rakovina prostaty, má nárok na vyšetrenie každé tri roky od veku 40 rokov, ak nie, nárok mu začína od veku 50 rokov a frekvenciu určí odborník na základe lekárskych výsledkov. Urológ počas preventívnej prehliadky vykonáva fyzikálne vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prostaty aj semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie močových ciest a obličiek či laboratórne vyšetrenie moči a krvi.

4. Gastroenterologická prehliadka

Medzi preventívne prehliadky, ktoré množstvo ľudí, bohužiaľ, nepovažuje za prioritné, patrí návšteva u gastroenterológa. Práve kontrola stavu tráviaceho ústrojenstva však môže včas odhaliť závažné problémy, najmä zákernú rakovinu. Je určená pre ženy i mužov nad 50 rokov a nárok zo zákona naň máme každých 10 rokov, v prípade zvýšeného rizika vzniku rakoviny hrubého čreva a konečníka raz za 5 rokov. Prehliadka spočíva v kolonoskopickom vyšetrení a lekár pri nej hľadá polypy a včasné štádiá rakoviny.

Finančné benefity ako odmena za prevenciu? To ponúka Životné poistenie Vital od ČSOB

5. Zubná prehliadka

Na záver prichádza nemenej dôležitá zubná preventívna prehliadka. Pri zuboch sa nedôsledná prevencia objavuje príliš často a veľa ľudí sa stále riadi heslom: „čo ma nebolí, to ma netrápi“. Ochorenia zubov či ďasien však môžu narobiť veľké a dlhodobé komplikácie a práve preventívna prehliadka im môže zabrániť. Zubný lekár skontroluje stav zubov, ďasien, jazyka a mäkkých tkanív ústnej dutiny. Odstráni zubný kameň a povlak a urobí nevyhnutné zákroky. Zo zákona na ňu má nárok raz do roka každý človek nad 18 rokov.

Odmeny za starostlivosť o zdravie

Je zrejmé, že o svoje zdravie sa vieme a môžeme starať veľmi komplexne – od návštevy u praktického lekára, cez urológa, gastroenterológa až po zubára. Aj pár minút so špecialistom pritom môže nielen ochrániť naše zdravie, ale aj zachrániť život.

Veľmi nám záleží na zdraví nás všetkých. Preto pri našom poistení Vital odmeňujeme darcov krvi, ale aj ľudí, ktorí pravidelne absolvujú preventívne prehliadky,“ vraví Michaela Pardubská riaditeľka odboru produktového manažmentu z ČSOB.

Ak poistenci v ČSOB splnia podmienky, je im vyplatené zvýšené poistné plnenie o 10 % v prípade vážnych chorôb, invalidity následkom choroby alebo úrazu, pri chirurgickom zákroku či ďalších poistných udalostiach. Životné poistenie Vital zároveň poistencom prinesie až dvojnásobné plnenie pri dopravnej nehode či pri hospitalizácii na JIS alebo ARO.

Životné poistenie Vital od ČSOB je určené pre všetky vekové kategórie od detí po seniorov, ale aj pre podnikateľov. Je flexibilné, keďže umožňuje meniť a upravovať jednotlivé pripoistenia aj výšky poistných súm počas trvania poistenia, a to v závislosti od aktuálnej životnej situácie,“ dopĺňa Michaela Pardubská z ČSOB poisťovne.