Ako vplýva domácnosť na duševné zdravie Slovákov?

Nový prieskum spoločnosti IKEA o živote v domácnosti odhalil dôležitú úlohu, ktorú domácnosť zohrávala počas minulého roka na Slovensku. Prieskum1 ukázal, že minulý rok sa niesol najmä v znamení udržiavania vzťahov a dosahovania rovnováhy v živote. Pandémia však ovplyvnila aj náš spôsob života doma. Keďže naša domácnosť sa zmenila na fitness centrum, domácu kanceláriu, priestor na oddych či na bezpečné útočisko počas lockdownu, ľudia sa snažili prispôsobiť svoj domov novej situácii, aby sa v ňom cítili lepšie. Viac ako 63 % Slovákov tvrdí, že počas posledných 12 mesiacov zmenili svoju domácnosť, aby sa v nej mohli venovať tomu, čo chceli alebo potrebovali robiť. Ako sme sa vysporiadali s pandemickou situáciou a ako vyzerá ideálna domácnosť v súčasnosti?

Zdroj: súkr.archív

Takmer polovica (46 %) Slovákov tvrdí, že ich vzťahy s najbližšou rodinou sa počas posledných 12 mesiacov zlepšili a 45 % respondentov považuje blízkosť milovaných za dôležitejší znak ideálneho domova než kedykoľvek predtým.

Z výsledkov prieskumu rovnako vyplýva, že ľudia, ktorí sa vo svojej domácnosti cítila teraz lepšie než pred 12 mesiacmi, zároveň zaznamenali všeobecné zlepšenie svojho duševného zdravia (34 percent). Iba 13 percent Slovákov uvádza, že miesto, kde žijú, dostatočne nespĺňa potreby ich duševného zdravia.

Približne 1/3 respondentov, ktorí sa starajú o svoje duševné zdravie tým, že sa venujú svojim záľubám alebo osobným projektom, sa nepodarilo nájsť v domácnosti na tieto aktivity priestor. Týka sa to rôznych ľudí bez ohľadu na vek, pohlavie alebo druh bývania.

Prechádzky vonku sú pre starších ľudí veľmi dôležité

Možnosť chodiť von sa zdá byť dôležitým faktorom pre zachovávanie dobrého duševného zdravia najmä ľuďom starším ako 55 rokov (36 %), ale aj ľuďom s deťmi vo veku 18 a viac rokov (42 %). Nanešťastie, 22 % ľudí, ktorí takýto prístup k exteriéru potrebujú, hovorí, že ich domácnosť ho neposkytuje. Až 29 % ľudí s deťmi vo veku 18 rokov a viac uvádza, že by radi trávili vonku viac času.

Náročné obdobie pre mladých ľudí žijúcich s rodičmi

Život doma sa pre mladých ľudí vo veku od 18 do 34 rokov stal nepríjemným, pričom mladí ľudia žijúci v jednej domácnosti s rodičmi sa počas pandémie cítili výrazne horšie: 27 % z nich začalo mať horší pocit zo svojej domácnosti než pred pandémiou a 39 % uvádza, že súčasná domácnosť nespĺňa potreby ich duševného zdravia.

Mnoho mladých Slovákov vo veku od 18 do 34 rokov, no najmä tí, ktorí žijú v spoločnej domácnosti s rodičom (19 %), uvádza, že hranie hier (prostredníctvom mobilného telefónu, hernej konzoly alebo počítača) je dôležitou činnosťou v rámci starostlivosti o vlastné duševné zdravie v domácnosti, pričom ich domácnosť už potreby týkajúce sa týchto činností spĺňa (49 %), a 10 % by zároveň rado trávilo viac času venovaním sa týmto činnostiam.

Mladí Slováci vo veku od 18 do 34 rokov majú z dôvodu pandémie častejšie výrazne lepší pocit zo svojej finančnej situácie (26 %), telesného zdravia (39 %) a dokonca aj z pracovnej či študijnej situácie (35 %).

Dívame sa do budúcnosti optimisticky?

Približne 2/5 Slovákov uvádza, že pandémia ochorenia COVID-19 mala negatívny vpylv na ich osobné financie alebo duševné zdravie, pričom 48 % rodinám s deťmi mladšími než 18 rokov sa zhoršila finančná situácia. Zaznamenali sme však aj niečo pozitívne. Jedna tretina z nás sa do budúcna díva s optimizmom.

Veľmi zaujímavá je skutočnosť, že pozitívny pohľad je výrazne rozšírenejší medzi mladými ľuďmi a ľuďmi žijúcimi s rodičmi (u oboch skupín po 43 %). Na druhej strane, 59 % Slovákov žijúcich s deťmi staršími ako 18 rokov sa do budúcnosti díva výrazne pesimistickejšie.

Ako v súčasnosti definujeme ideálnu domácnosť?

Súkromie (92 %), pohodlie (92 %) a bezpečnosť (92 %) sú hlavnými a nevyhnutými prvkami domácnosti, ktoré ľudia na Slovensku najviac vnímajú a očakávajú od svojich domovov.

Z pohľadu ideálnej domácnosti sa dôležitosť blízkosti k priateľom (45 %) a k zeleni či parkom (37 %) za posledných 12 mesiacov zvýšila najvýraznejšie: 32 percent ľudí túži po vlastnej záhrade alebo balkóne, 31 percent by si prialo súkromný priestor pre každého člena v domácnosti, 28 percent by si želalo priestranný interiér a 25 percent zase trvalo udržateľnú domácnosť. Iba 6 percent respondentov sníva o vlastnení viacerých domácností.

Z našej domácnosti sa počas pandémie ochorenia COVID-19 stal multifunkčný priestor. V IKEA sme všetci nadšení pre život v domácnosti a sme presvedčení, že domov je najdôležitejším miestom na svete. Preto spoločnosť IKEA uskutočnila celosvetový kvantitatívny prieskum o živote v domácnosti, v rámci ktorého 34 387 ľudí plnilo úlohy on-line, vykonávalo podrobný výskum a radilo sa s odborníkmi. Cieľom bolo zistiť, čo väčšina ľudí v domácnosti prežíva, a zároveň sa priblížiť k zákazníkom. Vďaka výsledkom zo Slovenska máme lepší prehľad o neustále sa vyvíjajúcich potrebách ľudí, pričom im môžeme pomôcť rôznymi cielenými tipmi a ponukami. Domácnosť, v ktorej sa dobre cítite, môže pomôcť aj vášmu duševnému zdraviu, preto dúfame, že naše praktické a cenovo dostupné výrobky našim zákazníkom pomôžu znova si vytvoriť vzťah k vlastnej domácnosti a vyriešiť mnohé situácie,“ hovorí Lucia Klečková, Market Manager v spoločnosti IKEA Bratislava.