Domácnosť bez prachu a plesní

Prečo vznikajú plesne, aké zdravotné problémy spôsobujú a účinný spôsob prevencie proti plesniam.

Zdroj: súkr.archív

Prečo nám v domácnostiach vznikajú plesne?

Najčastejšie sa vyskytujú v kúpeľni, v kuchyni a v pivničných priestoroch kvôli zvýšenej vlhkosti, ale bývajú aj dôsledkom konštrukčných chýb striech či zlej realizácie fasády. K vzniku plesní prispieva aj nesprávna údržba domácnosti a hromadenie vlhkosti. Vedeli ste o tom, že denne by ste mali nárazovo vetrať miestnosť 3 - 4 krát, aby ste predchádzali plesniam?

Čo sú plesne?

Plesne sú mikroskopické organizmy, ktoré nie je možné zachytiť voľným okom, viditeľné sú až vtedy, keď sú premnožené. Plesne pripomínajú povlak zamatového alebo vatového charakteru a vytvárajú tmavo sfarbené škvrny. Spravidla sa vyskytujú vo vode, v pôde a tiež vo vzduchu. Koľko druhov plesní existuje nevieme, ale ich počet sa blíži až k niekoľkým stovkám tisícov.

Plesne v byte predstavujú závažný problém, ktorý ohrozuje zdravie človeka. Medzi najviac ohrozené skupiny patria ľudia s oslabeným imunitným systémom, alergici a deti.

Najčastejšie sa v domácnostiach stretávame s čiernou plesňou. Typické miesto výskytu čiernej plesne sú zvlhnuté stavebné materiály a do bytu sa dostáva napríklad cez okná, alebo si ju môžete preniesť aj na podrážkach topánok.

Aké zdravotné ťažkosti môžu spôsobovať plesne?

 • Čierna pleseň produkuje toxické spóry, ktoré napádajú dýchací systém a vyvolávajú nevoľnosť, zvracanie, poruchy so sústredením a pamäťou.

 • Plesne všeobecne spôsobujú alergické reakcie, ktoré sa prejavujú častým zápalom priedušiek, chronickým kašľom, astmou alebo ochoreniami kože.

 • Alergici reagujú na mikroskopické častice plesní, ktoré preniknú do ich dýchacích ciest dýchavičnosťou, upchatým nosom, červenými alebo podráždenými očami alebo svrbením pokožky.

Vedeli ste, že podľa Úradu verejného zdravotníctva SR trpí alergickými ochoreniami dýchacích ciest 10 -30 % detí?

Zdroj: súkr.archív

Ako bojovať proti plesniam v domácnosti?

Plesne vznikajú najmä v teplých a vlhkých podmienkach. Účinnou metódou prevencie proti plesniam je preto odvlhčovanie miestnosti. Redukciu vlhkosti v miestnosti môžete dosiahnuť častým vetraním, avšak účinnejšou voľbou je siahnuť po zariadení, ktoré je na to určené - odvlhčovač vzduchu.

Výhody odvhlčovačov vzduchu

 • odvlhčovače regulujú vlhkosť vzduchu a starajú sa o optimálne prostredie v miestnosti

 • vďaka čistejšiemu vzduchu pozbavenému vlhkosti budete mať pokojný a zdravý spánok

 • odvlhčovače vzduchu slúžia aj ako prevencia proti tvorbe plesní

 • moderné odvlhčovače vzduchu bývajú často vybavené aj filtrom, takže okrem toho, že vzduch zbavujú vlhkosti, ho aj čistia

 • ak pre vás nie je možné vetrať miestnosť každý deň 3 - 4 krát, odvhlčovač vzduchu bude účinným pomocníkom

 • Odvlhčovač prispieva k prevencii zdravia a znižuje výskyt alergií a ťažkostí spojených s dýchaním

Zdroj: súkr.archív

Indikátory, ktoré vám prezradia, že potrebujete odvlhčovač vzduchu

 • Kontrolujte vlhkomer - často býva súčasťou izbových teplomerov. Ak vlhkosť v miestnosti dlhodobo presahuje 65 %, mali by ste začať používať odvlhčovač vzduchu. V lete je primeraná vlhkosť v miestnosti 40 - 55 % a v zime je o niečo vyššia 45 - 60 %.

 • Ak si všimnete, že sa vám na oknách zráža vlhkosť - teda sklá sú zarosené, berte to ako indikátor problému vysokej vlhkosti vzduchu v miestnosti.

 • Kúpu odvhlčovača vzduchu zvážte aj v prípade málo vetraných objektov, ako sú chaty alebo chalupy, ktoré často nenavštevujete.

 • Ak prevádzkuje hotel alebo priestory, kde sa zdržiava veľa ľudí, je dobré myslieť na prevenciu vzniku plesní a mať pod kontrolou vlhkosť vzduchu.

 • Sušíte prádlo v miestnosti? Potom je veľmi pravdepodobné, že potrebujete odvhlčovač vzduchu.