Pripravte sa na zmenu zraku po štyridsiatke

Vek a starnutie zastaviť nedokážeme. Platí to aj o očiach. Aj tie sú orgánom, ktorý sa počas života mení a najviac sa tieto zmeny začnú prejavovať po dovŕšení 40. roku života. Najskôr sa začne prejavovať presbyopia a ňou spôsobené problémy zaostriť na blízke predmety, neskôr nás na operáciu donúti odísť šedý zákal. Je to prirodzené?

Asi tušíte, že očné vady a ochorenia môžeme rozdeliť do dvoch základných skupín. Tie, na ktoré môžeme vplývať a tie, na ktorých sa najvýraznejšie podpisuje vek. Obidve skupiny však majú niečo spoločné. Čím skôr ich diagnostikujeme, tým skôr sa ich budeme môcť zbaviť a zlepšiť si tak kvalitatívnu úroveň nášho života.

Presbyopia po štyridsiatke môže vystrašiť

Je len málo očných porúch, ktorým sa nedokážete vyhnúť ani za predpokladu ukážkového životného štýlu. Jednou z nich je presbyopia. Poznáme ju aj ako vetchozrakosť či ľudovo syndróm krátkych rúk.

Práve posledné označenie túto vekom podmienenú očnú vadu vystihuje úplne presne. Je totiž dôvodom, prečo si vaši rodičia či starí rodičia dávajú mobil, knihu alebo fotografiu čo najďalej od očí pri snahe zaostriť – prečítať text či rozoznať tváre. Príznakom presbyopie je totiž neschopnosť zaostriť na veľmi krátke vzdialenosti.

Začína sa prejavovať spravidla medzi 40. - 45. rokom života a následne sa zhoršuje približne do šesťdesiatky. Presbyopia nie je vážne ochorenie a nemusíte sa obávať ani toho, že by mohla zapríčiniť slepotu.

Práve naopak. Vetchozrakosť je prirodzená, súvisí so starnutím šošovky a stratou jej schopnosti akomodovať. Najčastejšie sa na korekciu presbyopie používajú okuliare na čítanie. Existuje však aj spôsob, ako sa jej zbaviť natrvalo. Ak sa rozhodnete pre výmenu šošovky za novú, umelú, behom jedného ambulantného zákroku môžete získať kvalitný zrak do všetkých vzdialeností.

Bezbolestná laserová operácia ako prevencia pred šedým zákalom

Aj keď výmena šošovky znie možno trochu strašidelne, opak je pravdou. Jedná sa o relatívne jednoduchú, jemnú a vo vyspelých krajinách bežnú operáciu. Jej výhodou je, že vás zbaví ťažkostí a komplikácií s okuliarmi či kontaktnými šošovkami.

Ak sa rozhodnete pre špičkovú modernú metódu FEMTO Z – Prelex, vďaka trifokálnej šošovke korigujúcej zrak do všetkých vzdialeností sa zbavíte navždy okuliarov na čítanie, do diaľky aj okuliarov do blízka.

Pri spomenutej metóde sa namiesto skalpela či iných operačných nástrojov používa femtosekundový laser. Ten je maximálne bezpečný, presný a k oku šetrný. Zákrok je bezbolestný, trvá len niekoľko minút a po operácii odchádza pacient domov s oveľa lepším zrakom.

Zdroj: súkr.archív

Metóda sa vyznačuje rýchlym hojením, minimálnym rizikom komplikácií počas zákroku aj po ňom. Zrak sa definitívne ustáli už do približne troch mesiacov. Následne si celý zvyšok života budete užívať neporovnateľne intenzívnejšie. Bez zrakových problémov, bez potreby okuliarov.

Pri menovaní výhod výmeny šošovky nemožno zabudnúť na prevenciu voči šedému zákalu. Katarakta, ako sa šedý zákal odborne nazýva, je vo svete najčastejším dôvodom slepoty. Platí to však len pre zaostalé krajiny bez prístupu k modernému očnému lekárstvu.

Jediným riešením, ako sa zbaviť katarakty je totiž operácia, pri ktorej dochádza k výmene šošovky. Základné metódy sú u nás hradené zdravotnou poisťovňou, za moderné metódy si je potrebné doplatiť.

Ak sa však rozhodnete pre operáciu napríklad spomínanou metódou FEMTO Z – Prelex, už keď sa u vás začne prejavovať presbyopia, šedý zákal poznať nebudete. Na umelej šošovke totiž vzniknúť nemôže.

Kvalitný zrak vďaka správnemu životnému štýlu

Ako sme písali vyššie, presbyopii sa vyhnúť nedokážeme a aj na vznik katarakty má životný štýl či pracovné prostredie len malý vplyv. Vznik viacerých zrakových vád či ochorení však ovplyvniť dokážeme. Základom sú pravidelné očné prehliadky, ktoré by ste najmä po štyridsiatke zanedbávať určite nemali.

Dokážu totiž odhaliť i vážne očné choroby, ktoré sa môžu vyvíjať aj roky úplne bez príznakov. Typickým príkladom je glaukóm, pri ktorom dochádza k postupnému poškodzovaniu očného nervu.

Neliečený glaukóm môže znamenať aj nezvratnú slepotu. Naopak, ak sa ho podarí odhaliť ešte v ranom štádiu, vhodnou liečbou je jeho vývoj možné včas zastabilizovať a tak sa do štádia, kedy pacient začne pociťovať niektorý z príznakov ani nedostane.

Ovplyvniť tiež vieme vznik krátkozrakosti. Nie tej, ktorá je dedičná, ale tej, ktorá úzko súvisí s našim životným štýlom a prostredím, v ktorom sa počas dňa pohybujeme. V súčasnej dobe trávime hodiny pred počítačmi, čo znamená, že naše oči zvykáme na zaostrovanie na blízko.

Ak to nevyvažujeme pohľadmi do diaľky, schopnosť zaostriť na vzdialené predmety môže ochabnúť. Výsledkom je krátkozrakosť. Ideálnym na tréning očí do diaľky je pohyb a pobyt v prírode, v ktorej je vždy množstvo podnetov, ktoré nás aj mimovoľne nútia hľadieť do diaľky.

Niekoľko všeobecných rizikových faktorov

Na záver sme si nechali niekoľko všeobecných rizikových faktorov vplývajúcich na náš zrak. Zároveň tiež tých s pozitívnymi účinkami.

Asi nikoho neprekvapí, že na oči a zrak negatívne vplýva fajčenie, prievan, zadymené priestory, ale aj nadmerné požívanie alkoholu, niektoré druhy liekov či nesprávny druh osvetlenia v miestnosti.

Naopak, šport a vyvážená strava plná vitamínov, minerálov a potravín s obsahom betakaroténu, antioxidantov či omega-3 mastných kyselín pomáhajú udržiavať v dobrej kondícii nielen naše oči, ale celý organizmus.