Ametystové šperky, vďaka ktorým budete stredobodom pozornosti

Nádherný drahokam ametyst sa pýši fialovou farbou, ktorá je považovaná za symbol spirituality, kreativity a vznešenosti. Vo svete minerálov je ťažké zameniť ametysty s iným kameňom, pretože ametysty sú jedným z mála čisto fialových drahokamov, ktoré sa nachádzajú v prírode. Medzi ich nepopierateľné prednosti patrí fakt, že hoci sa svojou krásou vyrovnajú tým najvzácnejším drahokamom, samy o sebe sú cenovo veľmi dostupné. Je to preto, že ložiská ametystu sú roztrúsené po všetkých kontinentoch sveta.
zelený ametyst

Zdroj: súkr.archív

Obľúbený drahokam starých Grékov

História ametystu je plná zaujímavých legiend a prekvapivých súvislostí. Prvým národom, ktorý tento drahý kameň objavil, a začal ho hojne využívať, boli aspoň podľa dostupných informácií starí Gréci. Tí verili, že má ametyst zázračnú moc ochrániť človeka pred opitosťou.

Nie je teda náhoda, že slovo ametyst pochádza z gréckeho výrazu amethyein či ametystos, čo znamená „nebyť opitý“. Obľubu nestratil ani v stredoveku, keď bol prsteň s ametystom považovaný za symbol vysokého spoločenského postavenia.

Nosili ho predovšetkým biskupi a cirkevní hodnostári. Táto tradícia je v súlade aj so súčasnou psychológiou farieb, podľa ktorej má fialová duchovný rozmer. Na ľudskú myseľ pôsobí upokojujúcim až meditatívnym dojmom.

prsteň s ametystom

Zdroj: súkr.archív

Čarovné fialové odtiene, ale aj mentolovo zelená

Ametyst patrí medzi kremene, podobne ako citrín, ruženín či záhneda. Farebnosťou sa pohybuje na škále od svetlej lila, až po veľmi tmavú purpurovú. Sýtejšie ametysty zjednotenej farby platia každopádne za tie najcennejšie, pretože sa vyskytujú v prírode menej a v šperkoch sú neprekonateľné.

Možno ste sa už tiež stretli so zeleným ametystom. Jedná sa o prasiolit, kremeň jemnej zelenkavej farby, ktorý je dnes v šperkárstve veľmi obľúbený. V prírode sa vyskytuje skôr zriedkavo, a tak býva vyrábaný tepelným upravovaním fialového ametystu. Okrem atraktívnych odtieňov ametyst zaujme aj tým, že je dostatočne tvrdý a odolný, takže je vhodný na osadenie do rôznych typov šperkov.

náušnice s ametystom

Zdroj: súkr.archív

Ametyst ako vyjadrenie lásky

Ametystové šperky sú ideálnym darčekom pre ľudí narodených vo februári, keďže je k tomuto mesiacu už tradične priradený ametyst. Tým sa ale jeho potenciál zďaleka nevyčerpáva.

Ametystové náušnice alebo prívesok s ametystom bývajú darované k 6. a 17. výročiu svadby. A pretože ametyst symbolizuje pravú a pevnú lásku, tešiť sa z neho budú aj všetci zamilovaní. Zhodou okolností je totiž aj kameňom pripisovaným svätému Valentínovi.

prívesok s ametystom

Zdroj: súkr.archív

Vďaka tomu, že fialový ametyst kombinuje teplú červenú aj studenú modrú, dobre sa kombinuje s bielym a žltým zlatom. Zaujímavý efekt tvorí potom v spoločnosti s ružovým zlatom. Ametyst v šperkoch skvele dopĺňajú číre diamanty, ktoré svojou iskrou a leskom ešte zvýrazňujú jeho krásnu farbu.