Stále menej vlasov na hlave? Takto dosiahnete, aby boli opäť bohaté a zdravé

Niekto si vypadávanie vlasov všimne až po použití nevhodného kozmetického prípravku alebo pri väčšom strese, ktorý časom opadne a vlasy sú opäť v poriadku. Pre iných sú problémy s vypadávaním vlasov každodennou záležitosťou a výzvou. Dôvodov je viac. Dobrou správou však je, že existuje ešte viac prirodzených spôsobov, ako krásne a bohaté vlasy získať späť.

Za jeden mesiac sa vlasy na našej hlave predĺžia zhruba o 1 cm. Všetko, samozrejme, závisí od nášho individuálneho zdravia, stravovania a metabolizmu. Rovnako individuálne je však aj množstvo vlasov, ktoré každý z nás nosí na hlave.

Napríklad blondínky majú podľa zistení na hlave najviac vlasov s priemerom 150 000 vlasov. Na druhej strane ryšavky si vystačia len s 90 000 vlasmi. Prečo si ale s týmto množstvom vlasov nevystačíme celý život a ako rast slabých vlasov podporiť? Pokračujte v čítaní a dozviete sa viac.

Každodenné vypadávanie vlasov je úplne prirodzené

Každý vlas má svoj vlastný rastový cyklus, ktorý sa môže meniť od dvoch do šiestich rokov. Po tomto čase bunka prestane rásť a nastáva prechodná fáza. Len čo sa na mieste vytvorí nový vlas, starý vlas slabne a vypadáva.

A práve z tohto dôvodu nám každý deň vypadne v priemere 60 až 100 vlasov. Takže, keď sa vám nabudúce do kefy zachytí niekoľko chĺpkov, nebojte sa – je to úplne normálne! Väčšie problémy už môžu signalizovať vyššie množstvá vypadnutých vlasov.

Vypadávanie vlasov u žien je väčšinou dedičné

Ak ste spozorovali, že vám za deň vypadne viac ako 100 vlasov, mali by ste venovať porastu na hlave zvýšenú pozornosť a dokonca si nájsť čas na to ich na hrebeni alebo vankúši spočítať. Ak vám naozaj vypadne viac ako 100 vlasov denne, je vhodné poradiť sa s dermatológom. Pomocou určitých testov a detailnej odbornej analýzy možno zistiť príčiny a možné terapie, ktoré by mohli nadmerné vypadávanie vlasov zastaviť.

Jedným z najčastejších dôvodov vypadávania vlasov u žien aj mužov sú gény. Toto dedičné vypadávanie vlasov väčšinou prebieha podľa rovnakého scenára a začína u mužov dobre známou ustupujúcou vlasovou líniou a môže sa rozšíriť na plešinu na temene hlavy.

Kedy toto vypadávanie vlasov začína a aké závažné je, sa značne líši. Niektorí muži bojujú s rednúcimi vlasmi už vo veku okolo 20 rokov, zatiaľ čo iní 70-roční ľudia takmer žiadne problémy v tomto smere nemajú. Je to naozaj individuálne, pretože veľa tiež robí životný štýl.

Za vypadávanie vlasov môžu hormóny, štítna žľaza aj stres

U žien sa napríklad počas tehotenstva zvyšuje hladina estrogénu, ktorý ako vieme, rast vlasov stimuluje. Po pôrode sa to ale s klesajúcou hladinou tejto látky v tele s našimi vlasmi mení k horšiemu.

So zmenou hormonálnej rovnováhy musia ženy bojovať aj v období menopauzy. V tomto období sa zvyšuje často počet mužských hormónov v tele a tým aj šanca na zvýšené vypadávanie vlasov. Hormóny a kolísanie ich hladín v našom organizme má teda na stav a množstvo vlasov na hlave veľký vplyv. Ak ich dokážete s pomocou odborníka upraviť, môže sa situácia s vypadávaním vlasov zlepšiť.

Za ďalšie príčiny vypadávania vlasov sa považuje nedostatok vitamínov v dôsledku zlej stravy. Stres, napríklad z dvojitej záťaže rodiny a zamestnania. Narušená črevná flóra, pretože vitamíny sa nedokážu správne vstrebať. Prekyslenie tela. Vystavenie ťažkým kovom alebo chemikáliám prítomným vo výfukových plynoch alebo kozmetike. Svoju silu má aj hyperaktívna alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy.

V boji proti vypadávaniu vlasov môže pomôcť aj vitamín B

Zastaviť vypadávanie vlasov sa snažia a pomáhajú rôzne konvenčné terapie, no aj maličkosti, ktoré dokáže každý integrovať do svojho každodenného života, môžu s vypadávaním vlasov pomôcť.

Na jednej strane, ako takmer pri všetkom, aj tu je výživa veľmi dôležitým stavebným kameňom. Ako už bolo spomenuté vyššie, na vzhľad vlasov môže mať vplyv nedostatok vitamínov, prekyslenie či narušená črevná flóra. Našťastie sú to všetko faktory, ktoré sú riadené stravou. Odporúčame vám preto konzumovať na vitamíny a minerály bohatú stravu.

Vitamín B je známy ako posol krásnych vlasov. Nachádza sa najmä vo vajciach, ovsených vločkách alebo avokáde, no možno ho užívať aj ako doplnok stravy.

Samozrejme, vlasom môžeme pomôcť nielen zvnútra, ale aj zvonku. Existujú stovky produktov, ktoré sľubujú plnšie vlasy, no bohužiaľ obsahujú aj množstvo chemikálií. Pri kúpe nového vlasového produktu by ste sa preto mali vyhnúť najmä silným chemickým zložkám, ktoré sú škodlivé nielen pre vaše zdravie, ale aj životné prostredie. Tak na to myslite a poškodeniu vlasov sa vyhnete.