Kolagén pre ženy - skutočne sa oplatí dať mu šancu?

Význam kolagénu v ľudskom tele je obrovský, potvrdzujú to vedci aj lekári. Dá sa však nedostatok vlastného kolagénu skutočne vyriešiť pomocou výživových doplnkov zo živočíšnych zdrojov? Prax potvrdzuje, že áno a najmä ženy sú z účinkov čistého kolagénového hydrolyzátu unesené. Ide však o to, či si vyberiete účinný produkt.

Zdroj: súkr.archív

O tom, či je kolagén vhodný pre ženy, nemusíme polemizovať. Dámy, ktoré ho dlhodobo užívajú, vyzdvihujú najmä jeho schopnosť spomaliť starnutie. A to po každej stránke: kolagén im pomáha udržiavať krásnu pleť, podporiť kvalitu vlasov a spevniť nechty.

Ale významný je tiež účinok na pohybovú sústavu: kolagén tvorí až do 80% sušiny kĺbovej chrupavky, má preto priamy vplyv na pohyblivosť kĺbov. Nachádza sa aj v kostiach, svaloch a rôznych tkanivách v tele.

Užívať ho vo forme výživového doplnku má však zmysel len vtedy, ak je vyrobený správnym spôsobom. Aby sme totiž naplno pocítili účinky kolagénu získaného z iného živočícha, jeho výroba by mala vychádzať z poznatkov vedy. Mal by byť skrátka bioaktívny, rešpektujúci princípy ľudského tela.

Kolagénové doplnky sa získavajú z vedľajších produktov dobytka alebo rýb. Molekuly kolagénu z nich je však nutné štiepiť na menšie fragmenty. Toto je základná podmienka, aby kolagénový doplnok mal šancu fungovať. Menšie fragmenty dokážu v ľudskom organizme preniknúť do krvného obehu.

Navyše by však mali mať aj určitú živú štruktúru, vďaka čomu ich ľudské telo rozozná. Napríklad výrobca českého doplnku Inca Collagen zvolil na štiepenie šetrnú enzymatickú hydrolýzu, vďaka ktorej sú vytvorené fragmenty bioaktívne so štruktúrou trojzávitnice. Preto tento kolagénový hydrolyzát, ktorý je dnes jednotkou na českom a slovenskom trhu, výborne účinkuje.

Inca Collagen je 100% čistý kolagén prémiovej kvality. Čistota je ďalšou dôležitou podmienkou, aby kolagénové fragmenty mohli v ľudskom tele nájsť svoje uplatnenie. Primiešané arómy, príchute alebo vitamíny by totiž mohli znižovať ich účinok.

Účinný kolagénový produkt by mal teda spĺňať tieto kritériá:

 • Mal by byť čistý a neochutený, bez konzervantov a prísad.

 • Mal by byť hydrolyzovaný šetrne a s dôrazom na zachovanie štruktúry trojzávitnice.

 • Mal by byť v práškovej forme, pretože tá zaručuje trvanlivosť produktu, ako potvrdzuje doktorka biochémie Dagmar Petrová: “V práškovej forme je minimálne nebezpečenstvo bakteriálneho rozkladu – bez vody je baktéria bezmocná.” Inca Collagen si namiešate až tesne pred užitím, stačí ho nasypať do pohára, zaliať vodou alebo džúsom a vypiť.

 • Ideálny je morský kolagén. Pre kolagén z rýb je typická vysoká čistota molekúl, navyše rybí kolagén nie je nutné tepelne upravovať ako hovädzí. “Pri tepelnom spracovaní najmä živočíšnych kolagénov dochádza k určitej degradácii kolagénu a menšiemu pôsobeniu,” vysvetľuje atestovaný ortopéd MUDr. Vladimír Holoubek. Preto aj značka Inca Collagen vyrába svoj produkt práve z morských rýb a vyhýba sa tepelnému spracovaniu.

Zdroj: incacollagen.sk

Inca Collagen je výsledkom precíznej práce biochemikov, ktorí vedia, ako kolagén z rýb v ľudskom tele funguje. Vďaka tomu sa ženy z účinkov Inca Collagen tak tešia. Konkrétne:

 • kolagén na pleť pomáha ženám udržiavať zdravú, elastickú a hydratovanú pokožku tváre,
 • eliminuje menšie vrásky, spomaľuje tvorbu nových vrások,
 • môže pomôcť zastaviť vypadávanie vlasov, regeneruje vlasové korienky,
 • podporuje rast krajších a pevnejších nechtov,
 • je ideálny pre mamičky po pôrode, môže pomôcť zaceliť jazvy, regeneruje kožu tela, podporuje rast vlasov, pomáha udržať zdravie ďasien a zubov,
 • podobným spôsobom pomáha ženám v období menopauzy, môže pomôcť ako prevencia rednutia kostí u starších žien,
 • pre ženy, ktoré milujú šport, funguje ako podpora zdravia kĺbov a pohybovej sústavy, pomáha regenerácii svalov, udržiava zdravú štruktúru chrupavky a kostí.

Značka si za 7 rokov existencie získala vyše 200 tisíc spokojných zákazníkov - svedčia o tom napríklad aj stovky recenzií na webe a sociálnych sieťach:

“Kupujem si ho už niekoľko rokov, hlavne kvôli problémom s kĺbami, a musím len chváliť… a zlepšil sa mi aj stav vlasov, nechty, pokožka.” Karin

“Kolagén užívam už asi 2 roky. Lepšia pleť, nechty, vlasy. Proste po kolagéne je žena krajšia.” Andrea

Ak teda ako žena hľadáte životabudič na vašu ospalú a mdlú pleť, na slabé vlasy alebo štiepajúce sa nechty, ale aj na unavené kĺby, odporúčame siahať po kvalite. Tú na našom trhu medzi tisíckami výživových doplnkov reprezentuje Inca Collagen. Je to investícia do seba, do svojej krásy a radosti z pohybu, ktorá sa oplatí.