Dámska športová obuv – čo sa oplatí vedieť pred kúpou?

Dôsledkom voľby nesprávnej obuvi pri cvičení nemusí byť len menej efektívny tréning, ale tiež nepríjemné zranenie. Keď si napríklad obujete botasky určené na krížový tréning na viackilometrový beh, budú vás s najväčšou pravdepodobnosťou bolieť nohy. Odborníci sa zhodujú, že výber správnej športovej obuvi je rovnako dôležitý ako samotné cvičenie. Poloha chodidiel pri cvičení ovplyvňuje držanie vášho tela. Čo sa teda oplatí vedieť pred tým, ako si nejaké športové tenisky kúpite?

Zdroj: súkr.archív

Vyberte si tenisky, ktoré sa hodia k vášmu športu

Bod číslo jeden, azda ten najdôležitejší – vyberte si vždy botasky určené na šport, ktorý plánujete vykonávať. Keď ste boli dieťa, možno ste si obuli vaše obľúbené tenisky bez ohľadu na aktivitu – od telocviku, až po beh, či dokonca tenis. Ale časy sa zmenili. Dnes existuje topánka takmer na každý tréning alebo šport. Ak športujete viac ako 2 dni v týždni, noste tenisky, ktoré sú pre daný typ cvičenia určené. Môžete predísť zraneniam, ale tiež výrazne zefektívniť váš tréning.

Bežecké tenisky

Pripravená na beh? Keď bežíte, vaše nohy narážajú na povrch chodníka. Aj preto budete v tomto prípade potrebovať dámske botasky s dostatočným odpružením, ktoré absorbuje náraz. Bežecká obuv je navrhnutá pre pohyb vpred a chráni prednú časť chodidla a pätu. Dobrý pár vám môže pomôcť vyhnúť sa množstvu zdravotných problémov.

Vychádzková obuv

Ak ste chodec, hľadajte ľahkú topánku. Budete potrebovať dobrú podrážku, ktorá absorbuje nárazy na päte a na brušku chodidla. To vám pomôže znížiť bolesť a citlivosť vašich nôh. Topánky s mierne zaoblenou podrážkou pomáhajú plynulejšie prenášať váhu z päty na prsty. Vychádzkové topánky sú vpredu tvrdšie. Prsty na nohách totiž nemusíte ohýbať tak, ako pri behu.

Botasky na tenis

Keď hráte tenis, robíte veľa rýchlych pohybov zo strany na stranu. Potrebujete preto topánky, ktoré vám poskytnú oporu na vnútornej aj vonkajšej strane chodidiel. Na rýchle pohyby vpred potrebujete aj flexibilitu podrážky. Ak hráte na mäkkom ihrisku, vyberte si topánky s mäkšou podrážkou.

Tenisky na cross-fit

Tieto topánky môžu byť dobrou voľbou, ak sa venujete viacerým druhom športu. Ide o botasky, ktoré sú vhodné na beh, no tiež počítajú s pohybom do strán, takže vás nezradia ani na hodinách tenisu alebo aerobiku.

Tipy na nájdenie správnej športovej obuvi

Ak už viete, aké tenisky potrebujete, je čas nájsť tie správne. Ak je to možné, nakupujte v športovom obchode. Ak ste bežkyňa, choďte do bežeckého obchodu. Ak to nie je možné, urobte si pred nákupom prieskum, aby ste zistili, aký typ topánok je pre váš obľúbený šport najvhodnejší. Pozrieť sa môžete napríklad do kamenných obchodov CCC, kde nájdete široký sortiment športovej obuvi, a v prípade potreby vám zamestnanci obchodu radi poradia. Ak už viete, čo presne hľadáte, môžete pohodlne nakúpiť aj cez ich e-shop.

Pokiaľ sa chystáte skúšať topánky, myslite na to, že vaše nohy počas dňa opúchajú. Skúšajte si topánky vždy na konci dňa alebo po tréningu. Uistite sa, že päta – zadná časť topánky, ktorá drží pätu na mieste – dostatočne drží vašu pätu a zaisťuje vám stabilitu. Medzi vašim najdlhším palcom a špičkou topánky by pritom mal byť priestor aspoň pol centimetra, aby ste mohli hýbať prstami na nohách. Vaše prsty na nohách by v športovej topánke nikdy nemali byť stiesnené.