Popôrodná depresia sa veľmi často zamieňa s iným ochorením – baby blues. Je to stav, ktorý je oveľa menej postihujúci ako samotná depresia. V prípade tohto stavu matka pociťuje neustálu úzkosť o zdravie dieťaťa, je ohromená, smutná, ale nestráca väzbu a kontakt s dieťaťom. Podľa štatistík sa baby blues týka 50 až 80 % mladých matiek, zatiaľ čo popôrodná depresia je problémom len pre 10 až 20 % rodičiek.
Popôrodná depresia – príčiny
Popôrodná depresia je okrem iného spojená s rýchlymi zmenami nálad, za ktoré môžu predovšetkým hormóny. Počas puerperia sa okrem kolísajúcich hladín pohlavných hormónov, hormónov štítnej žľazy a nadobličiek výrazne vylučuje prolaktín a oxytocín.
Táto zmes výrazne ovplyvňuje výkyvy nálad. Niekedy sa môže stať, že žena začne plakať bez zjavnej príčiny a o chvíľu neskôr sa začne smiať, až sa rozplače.
Podľa odborníkov sa popôrodná depresia môže objaviť aj rok po narodení dieťaťa. Mladá žena sa stále necíti atraktívna a navyše má problémy s organizáciou svojho času a starostlivosťou o dieťa.
Príchod dieťaťa na svet prevráti život ženy naruby a nie každá matka sa s tým dokáže vyrovnať. Niekedy sú chvíle, keď ju všetky aktivity zahltia. Následkom toho sa žena môže dostať do depresie.
Príznaky
Príznaky popôrodnej depresie môžu byť veľmi náhle, ale keď spozorujete zhoršený pocit pohody, ktorý trvá niekoľko dní, je vhodné vyhľadať pomoc odborníka.
Príznaky popôrodnej depresie:
- neustála únava,
- slabosť,
- znížená nálada,
- podráždenosť,
- ťažkosti pri rozhodovaní,
- pocity úzkosti,
- negatívne myšlienky,
- vyhýbanie sa kontaktu s dieťaťom
Popôrodná depresia a baby blues
Pravdepodobne si mnohí z vás kladú otázku, ako rozlíšiť popôrodnú depresiu od baby blues? V skutočnosti sa tieto dva stavy líšia intenzitou a závažnosťou príznakov.
Medzi najčastejšie príznaky popôrodnej depresie patria: poruchy spánku, nedostatok radosti z narodenia dieťaťa a pocit, že nie ste dostatočne dobrým rodičom, ktorý nezmizne ani niekoľko dní po pôrode.
Popôrodná depresia u mužov
Odborníci upozorňujú, že popôrodná depresia sa môže vyskytnúť aj u novopečených otcov. Je zaujímavé, že táto porucha je pomerne častá u mladých otcov (podľa štatistík to môže byť 10 až 25 %), ale väčšina z nich tento problém neohlási odborníkovi.
Príčinou môže byť strach mužov z výziev spojených s rodičovstvom. Ďalším dôvodom môžu byť zmeny vo vzťahu rodičov po narodení dieťaťa.
Je veľmi bežné, že sa ženy úplne venujú dieťaťu a venujú mu väčšinu svojej pozornosti, s čím sa mnohí muži môžu ťažko vyrovnať.
Pri online terapii sa pomoc profesionálnych terapeutov poskytuje aj v ukrajinčine na hedeby.com.ua.
Ako sa chrániť pred popôrodnou depresiou?
Je dôležité uvedomiť si, že niečo ako popôrodná depresia existuje. To nám zasa umožní sa pred ňou určitým spôsobom chrániť. Nižšie sú uvedené aktivity, ktoré nám môžu pomôcť:
- využite každú voľnú chvíľu na spánok,
- nezhadzujte váhu príliš rýchlo,
- uistite sa, že je doma niekto, kto vás môže vystriedať v starostlivosti o vaše dieťa, keď sa necítite dobre,
- ak dojčíte, odsávajte a občas nechajte dieťa nakŕmiť niekým iným,
- nezabudnite tráviť čas so svojím partnerom,
- ak si neviete sami poradiť s tým, ako sa cítite, navštívte svojho lekára.