Oživte priestory nemocníc a zdravotných zariadení pomocou farieb na steny

V budovách, kde sa kladie dôraz na zdravie a pohodu, ľudia potrebujú upokojujúce prostredie, ktoré je v súlade s prírodou. Palety farieb na steny takýmto spôsobom môžu pridať hodnotu zdravotníckym budovám, za pomoci vytvorenia pokojných, regeneračných priestorov, kde si ľudia môžu oddýchnuť a úspešne sa zotaviť.

Zdroj: súkr.archív

Štúdie preukázali, že pacienti vystavení prírodným motívom majú menšiu úzkosť, menej žiadostí o lieky proti bolesti a rýchlejšie pooperačné zotavenie. Dokonca stačí tri až päť minút pobytu v prírode alebo sledovanie udalostí s prírodnou tematikou môže zmierniť nepríjemné emócie. /1/

Svieže farby, inšpirované tónmi lesov a lúk, by mohli pomôcť zvýšiť pocit spojenia s prírodou. Jemné a upokojujúce farby, môžu spôsobiť, že sterilné a neosobné zdravotnícke priestory budú prístupnejšie, čím sa zníži stres pre pacientov, návštevníkov a v neposlednom rade obsluhujúceho personálu.

Experti z firmy Sikkens už takmer 20 rokov vyhlasujú farbu roka. Zároveň túto hlavnú farbu dopĺňajú podpornými farbami, ktoré potom spájajú do jednotlivých paliet. Zároveň dbajú na to, aby tieto farebné odtiene vystihovali celospoločenské trendy a zároveň aby boli aplikovateľné do rozličného prostredia. Farebné schémy pre nemocničné /opatrovateľské/ zariadenia nazvali tento rok „Lush“ v kombinácii so

Sikkens farbou roku 2023 - tzv. Wild Wonder dodávajú pridanú hodnotu nehnuteľnostiam a vytvárajú pohodlnú a regeneračnú atmosféru.

Zdroj: súkr.archív

1. Od sterilnosti po pohodu

Svieže farby na steny, inšpirované prírodou, môžu pomôcť pretvoriť sterilný a neosobný zdravotný priestor na familiárny a upokojujúci. Steny natreté jemnou zelenou farbou, s oknami zvýraznenými vo farbe roka Wild Wonder, prinášajú jemnosť a osobitosť do priestoru, ktorý by za iných okolností pôsobil stroho a klinicky.

Kódové označenie použitých farieb podľa vzorkovníka Sikkens 5051: G8.03.79, G0.16.68, K0.05.47, J0.05.65

Zdroj: súkr.archív

2. Upokojujúca čakáreň

Kombinácia odtieňov v palete „Lush“ spolu s Wild Wonder dokáže vytvoriť pokojnú čakáreň, ktorá pomáha návštevníkom aj personálu cítiť sa ukotvene a pohodlne.

Kódové označenie použitých farieb podľa vzorkovníka Sikkens 5051: G8.03.79, G0.16.68, G3.12.56, AN.02.35

Zdroj: súkr.archív

3. Jemnejší zovňajšok, ktorý ladí s prírodou

Strohý, lineárny dojem z tejto modernej budovy je zjemnený farebnou schémou – decentná zelená je tu kombinovaná s farbou roka Wild Wonder. Svieže fasádne farby, inšpirované prírodou, dokonale zapadajú aj do okolitej zelene a pomáhajú budove stať sa súčasťou krajiny.

Kódové označenie použitých farieb podľa vzorkovníka Sikkens 5051: G8.03.79, G0.16.68

Zdroj: súkr.archív

4. Pokojný vonkajší priestor

Farby inšpirované prírodou môžu pomôcť zvýšiť regeneračné výhody priestorov zdravotnej starostlivosti. Tento vonkajší prechod, natretý v kombinácii farieb palety „Lush“ a Wild Wonder, dokonale splýva s okolitou krajinou.

Kódové označenie použitých farieb podľa vzorkovníka Sikkens 5051: K0.05.47, G0.16.68, G8.03.79, AN.02.35

Farby Sikkens na slovenský trh prináša firma BLISS a.s , ktorá je výhradným distribútorom týchto farieb od roku 1991. Zároveň poskytuje plné poradenstvo v oblasti výberu farieb, miešania jednotlivých odtieňov a spôsobov aplikácie. Okrem estetického hľadiska, treba mať na pamäti aj praktickosť, keďže v ponuke firmy je aj antibakteriálna farba s iónmi striebra, ktoré je žiadaná najmä do frekvetnovaných nemocničných priestorov.

1 citácia: Informing Healing Spaces through Environmental Design; Thirteen Tips, US Dept of Veterans Affairs, Updated 2020