Ako vybrať správnu bežeckú obuv?

Ak ste bežec alebo plánujete začať svoje dobrodružstvo s behom, výber správnej obuvi je na ceste k úspechu jedným z najdôležitejších krokov. Bežecká obuv by vám mala zaručovať bezpečnosť, pohodlie a optimálnu podporu počas tréningu, ako aj minimalizovať riziko zranenia. Preto sa pred výberom oplatí poznať najdôležitejšie pravidlá a urobiť si dôkladnú analýzu svojich potrieb a anatómie chodidla.
Obuv New Balance

Zdroj: súkr.archív

Ak ste bežec alebo plánujete začať svoje dobrodružstvo s behom, výber správnej obuvi je na ceste k úspechu jedným z najdôležitejších krokov. Bežecká obuv by vám mala zaručovať bezpečnosť, pohodlie a optimálnu podporu počas tréningu, ako aj minimalizovať riziko zranenia. Preto sa pred výberom oplatí poznať najdôležitejšie pravidlá a urobiť si dôkladnú analýzu svojich potrieb a anatómie chodidla.

Kritériá výberu bežeckej obuvi

Ak chcete, aby vám bežecká obuv na nohe správne sedela, nespôsobovala odreniny či zranenia, aby poskytovala chodidlu primeranú stabilitu a odpruženie a aby vám dlho slúžila, určite zvážte nasledujúce aspekty:

 • Typ chodidla
 • Druh povrchu
 • Prispôsobenie veľkosti chodidla
 • Odpruženie a podporu
 • Trvanlivosť obuvi

Typ chodidla

Jedným z najdôležitejších aspektov, ktoré je potrebné zvážiť, je typ chodidla. Existujú tri typy chodidiel: supinačné, neutrálne a pronačné, pričom každý z nich si vyžaduje iný typ obuvi.

 • Supinačné chodidlá majú tendenciu vykrúcať sa smerom k ich vonkajšiemu okraju. Pri tomto type chodidla je metatarzál príliš slabý, čo spôsobuje vykrúcanie nohy smerom von. Ľudia so supinujúcim chodidlom často pociťujú bolesť v členkoch a kolenách.
 • Neutrálne chodidlá nemajú tendenciu krútiť sa smerom von ani dovnútra. Tento typ chodidla sa považuje za ideálny, pretože je stabilný a dobre tlmí nárazy.
 • Chodidlá s nadmernou pronáciou sú také, ktoré majú tendenciu krútiť sa smerom k vnútornému okraju. Pri tomto type chodidiel sú metatarzály príliš silné, čo spôsobuje, že sa chodidlo krúti dovnútra. Ľudia s nadmernou pronáciou často pociťujú bolesť chodidla, členku a lýtka.

Aké topánky si vybrať pre tieto typy nôh?

 • Pre ľudí s nadmernou pronáciou chodidla sú určené stabilizačné topánky
 • Neutrálne topánky sú vhodné pre bežcov s neutrálnym chodidlom
 • Supinačné topánky sú určené pre ľudí so supináciou chodidiel
 • Kontrola pronácie je veľmi dôležitá, pretože pomáha predchádzať zraneniam a poskytuje chodidlu optimálnu podporu pri behu.

Zistite viac o pronácii a supinácii ->

Typ povrchu a typ obuvi

Ďalším dôležitým aspektom je typ povrchu, po ktorom budete behať. Existujú univerzálne bežecké topánky, ktoré sa rovnako dobre hodia na asfaltové cesty i bežecké pásy, ale ak behávate v teréne, mali by ste zvážiť nákup trailových topánok. Tieto topánky sú špeciálne navrhnuté pre beh na nerovnom a tvrdom povrchu a ich behúň a pena poskytujú lepšie odpruženie a trakciu.

prispôsobenie bežeckej obuvi je veľmi dôležité

Zdroj: súkr.archív

Prispôsobenie veľkosti chodidla

Je tiež dôležité vybrať si topánky, ktoré budú správne zodpovedať veľkosti vašej nohy. Pre tento účel si zmerajte obe chodidlá a dôkladne analyzujte svoje potreby pri behu. Dĺžka vložky a priestor v topánkach by mali zabezpečiť pohodlie pri behu a umožniť chodidlu prirodzený pohyb.

Viac informácií na tému: Ako si vybrať správnu veľkosť topánok na beh?

Odpruženie a podpora chodidla v bežeckej obuvi

Moderné technológie používané v bežeckej obuvi zohrávajú dôležitú úlohu pri zabezpečovaní pohodlia a odpruženia vašich nôh. Hrúbka a rozloženie peny v podrážke, ako aj ochrana proti nárazom sú dôležité pri poskytovaní podpory a tlmenia nárazov pri behu. Zvršok topánok by mal byť odolný a pohodlný a materiály by mali byť priedušné pre zabránenie nadmernému poteniu nôh.

Fresh Foam je inovatívna ľahká tlmiaca pena v bežeckých topánkach New Balance, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti deformácii. Technológia Fresh Foam vďaka vhodnej konštrukcii poskytuje mäkkosť a pohodlie pri behu a zároveň prináša kĺbom primeranú oporu. Preto je dokonalým riešením pre bežcov, ktorí hľadajú pohodlnú a odolnú obuv na dlhé tréningy. Pena Fresh Foam je známa tým, že poskytuje vynikajúce odpruženie a zároveň zachováva prirodzený pohyb chodidla, čo je dôležité najmä pre bežcov, ktorí chcú zlepšiť svoju techniku behu.

Trvanlivosť obuvi

O odolnosti obuvi rozhoduje materiál, z ktorého je vyrobený zvršok aj podošva topánky. Pre bežcov je obzvlášť dôležitým prvkom behúň podrážky, pretože im poskytuje trakciu na rôznych typoch povrchov. Od typu behúňa, hrúbky podrážky a materiálu, z ktorého je vyrobená, závisí aj jej opotrebenie. Dôležitý je tu aj typ povrchu, na ktorom budete behať a frekvencia tréningov. Pri výbere bežeckej obuvi sa oplatí brať do úvahy aj tento aspekt, pretože je dôležitý pre pohodlie a bezpečnosť pri behu.

Ako často si mám kupovať nové bežecké topánky?

Na to, po koľkých ubehnutých kilometroch by ste mali bežecké topánky vymeniť, neexistuje jednoznačná odpoveď. Veľa závisí od frekvencie a intenzity vášho behu, ako aj od typu povrchu, na ktorom behávate a od vašich individuálnych potrieb. Obuv sa však odporúča vymieňať v priemere každých 400 – 500 kilometrov, aj keď veľa závisí od individuálnych potrieb a požiadaviek. Tiež stojí za to venovať pozornosť stavu obuvi, pretože opotrebenie podrážky a zmena tvaru topánky môžu naznačovať potrebu výmeny.

Investícia do dobrej bežeckej obuvi je investíciou do úspechu a zdravia Investícia do dobrých bežeckých topánok sa môže oplatiť, pretože poskytuje podporu a ochranu počas tréningu a zvyšuje takisto vašu motiváciu v behaní pokračovať. Je tiež potrebné pripomenúť, že existujú rôzne typy topánok pre rôzne disciplíny a úrovne pokročilosti, preto sa oplatí dôkladne analyzovať vaše potreby a vybrať si ten správny model.

Pozrite sa na značky ako New Balance, ktoré ponúkajú široký výber bežeckej obuvi pre ženy, mužov a deti, ako aj bežeckého oblečenia a doplnkov. Postarajte sa o svoje potreby a vyberte si topánky, ktoré vám umožnia užiť si bežecké dobrodružstvo bez rizika zranenia a s prihliadnutím na úroveň vášho napredovania.

Bežecká obuv New Balance na Londýnskom maratóne

Zdroj: súkr.archív

Objavte sériu bežeckých topánok pre ženy -> a mužov ->

Pamätajte, že beh je dlhé a vzrušujúce dobrodružstvo a dobré topánky sú jedným z najdôležitejších prvkov, ktoré vám ho pomôžu dokončiť. Investícia do správnej obuvi je investíciou do vášho zdravia a úspechu, preto neváhajte a vyberte si pre vás tú najlepšiu bežeckú obuv.

Vedeli ste, že...? Zaujímavé fakty o New Balance

Topánky New Balance nosil Steve Jobs a zamiloval si ich aj basketbalový tréner – Red Auerbach. Obľúbili si ich aj rapperi – Mos Def, Kanye West či Pharell Williams. Špeciálny pár topánok New Balance dostal aj bývalý americký prezident Barack Obama.

Značka dbá na to, aby sa produkty NewBlanace nespájali s reklamami, ale aby ľudia objavili ich hodnotu sami. Je to jedinečné pohodlie, starostlivosť pri výrobe a zmysel pre detail, vďaka ktorým si športovú obuv New Balance obľúbil celý svet.

Textová Inzercia

Preukázaná účinnosť: 100 hodín nonstop hydratácie

Objavte účinky bunkovej vody z kosmatcovníka, ktorá dlhodobo aktivuje mechanizmy hydratácie pokožky.

Hempoint novy TXT
Plnospektrálny extrakt z kvetov konope vo svojej najprirodzenejšej podobe

Doprajte si prirodzenú kompozíciu všetkých aktívnych látok v ich prirodzenej synergii.