Digitálna knižnica: ideálny parťák na cestovanie s deťmi

Leto je v plnom prúde ale vy sa ešte len pripravujete na dlho očakávanú rodinnú dovolenku? Cestovanie s deťmi vie byť náročné, najmä ak vás prekvapia nepredvídateľné situácie či meškanie. Dlhé hodiny strávené na cestách sú výzvou nielen pre rodičov, ale aj pre samotné deti. Aj napriek veľkej radosti z očakávaných zážitkov môže veľa nových podnetov vyvolať v deťoch nervozitu a nepokoj.

Zdroj: súkr.archív

Mnohí rodičia siahnu pri cestovaní po širokom výbere hier, ktoré dokážu zabaviť ich ratolesť na cestách na niekoľko desiatok minút. Vedeli ste, že ak do batožiny zabalíte úplne novú hru alebo hračku, vaše dieťa ju bude skúmať oveľa dlhšie a získate tým zopár minút pokojného cestovania navyše? Ani na cestách netreba zabúdať, že základom úspechu vie byť moment prekvapenia.

Niekedy môže byť problémom aj obmedzené množstvo batožiny. V takýchto prípadoch však nezúfajte, existujú rôzne digitálne riešenia, ktoré dokážu deti zabaviť a zároveň aj vzdelávať. Skvelým doplnkom k rôznym hrám, či už na cestách alebo na dovolenke, je napríklad aj slovenská digitálna knižnica KUBO – detské knihy, ktorá podporuje detské vnímanie a fantáziu. Ponúka okamžitý prístup k viac ako 1 000 knihám a funguje podobne ako akákoľvek iná streamovacia (hudobná či filmová) platforma.

Samotná idea vytvorenia virtuálnej knižnice KUBO vznikla práve na dovolenke. Stalo sa tak vo chvíli, keď si manželia Jana a Ondrej Baginovci uvedomili, že na dovolenku zabudli zbaliť knihy, ktoré si každý večer pravidelne čítali so svojimi deťmi. Hľadali tak cestu, ako nahradiť zabudnuté knihy. Podarilo sa im objaviť americkú aplikáciu s detskými knihami a zatúžili niečo podobné vytvoriť aj na Slovensku.

Pokrok ide cestou digitalizácie a pre deti, ktoré vyrastajú v dnešnom svete, je používanie rôznych zariadení úplne prirodzené. Čítaním kníh na mobilných zariadeniach sa deti naučia, ako ich používať zmysluplne a bezpečne.

Nezdá sa to, ale my dospelí dnes čítame oveľa viac ako kedysi. Rozdiel je v tom, že stále viac uprednostňujeme elektronickú verziu textu pred tou tlačenou. Prečítať si správy či knihu z telefónu, ktorý nosíme stále a všade so sebou je efektívnejšie a rýchlejšie. Začítať sa môžeme v každej voľnej chvíli. Úlohou našej generácie je naučiť deti používať výdobytky vedy rozumne, aby v budúcnosti využili technologický pokrok ešte lepšie ako my,“ hovorí Jana Baginová z digitálnej knižnice KUBO.