manželský stereotyp

Príspevok v téme: manželský stereotyp
martinuška

Ahoj,všetkým. Som už 20 rokov vydatá, ale mám iba 38 rokov. Manžel má 43. Máme deti vo veku 7 rokov, ale zdá sa mi, že nastal stereotyp, ale strašný. Môj svet sú už iba deti, ich aktivity, a manželov svet je práca, a potom je stále unavený. Ja neviem, ale ja som chytila druhý dych, študujem, chcem viac, práve teraz som mu navrhla, aby sme začali chodiť na hodiny salsy, ale vraj je unavený. To už bude stále takto.Aké máte skúsenosti?

Isa

Ahoj, nepocuvaj co hovori beskyd-asi by si mal najskor uvedomit ze kym nevyriesi svoje problemy, nie je vhodne aby radil druhym.
To, ze ste dvadsat rokov v manzelstve je krasna vec a uz sama svedci o tom, ze sa mate radi.
Radsej ako rozmyslat nad negativami si uvedom vsetky pozitiva vasho vztahu, pre teba a pre tvojho draheho, ale aj pre vase deti, pre ktore je vyrastanie v stabilnom manzelstve s obidvoma rodicmi obrovskym benefitom.
Netreba od manzelstva ocakavat ze to bude cely zivot take ako to vidime v romantickych filmoch, naopak myslim, ze media ukazuju naozaj skresleny obraz partnerskych vztahov. Na stereotypne obdobie sa treba pozerat ako na vyzvu. Ked chces mat pekne manzelstvo, musis na tom pracovat.
Tak po prve, nemali by sme sa snazit toho druheho menit ale snazit sa mat ho radi takeho aky je. Aj s chybami. Pretoze ked prijmes svojho partnera takeho aky je a budes sa ho snazit co najviac pochopit a lubit len vtedy ta bude moct on lubit najlepsie ako dokaze. Je to celozivotna uloha, v ktorej sa pomalicky zdokonalujeme. Nie je to lahke ale oplati sa o to usilovat.
Respektuj ak tvoj drahy nema chut alebo energiu chodit s tebou tancovat a bud zacni tancovat sama, alebo skus prist na inu aktivitu ktoru by ste mohli robit spolu aby naplnala vas obidvoch.
Dolezite je vo vztahu nechat tomu druhemu priestor aby sa venoval comu chce. A aby si ho mala aj ty. Super ze studujes a realizujes sa. Ked budes sama stastna a spokojna, budes moct darovat seba svojmu manzelovi a svojim detom uplne inak ako ked si unavena a frustrovana, ubijana rutinou.
Skus si pripomenut co sa ti na manzelovi najviac pacilo ked ste sa spoznali, co ta na nom fascinovalo. A skus najst to co jeho ocarovalo vtedy na tebe. Pripomen mu to. Nemusi to byt slovami ale spravanim. Najdi v sebe tu zenu, do ktorej sa zamiloval a hned z neho spadne unava a z vasho vztahu stereotyp :)
Odpoved na tvoju otazku -To uz bude stale takto? znie: Je to velmi individualne a zalezi to len a len na tebe a tvojom manzelovi. Takze pytat sa druhych na ich osobne skusenosti a skusat svoje poznanie implikovat do svojho vztahu nema zmysel. Pekny den!

Este jedna vec. Aj keby si sa bola pred dvadsiatimi rokmi rozhodla nevydat sa a zila by si sama, tiez by prisla do tvojho zivota rutina s ktorou by si musela bojovat. V obidvoch pripadoch ide len o to, ako sa k tomu postavis :)

chhhh

beskyd, suhlasim s tym, co si napisal. ale martinuška uz vydata je.
martinuška, a preco nechces chodit na tu salsu sama? studovanie je tiez fajn... ked je manzel unaveny a chce oddych, tak nech ho ma... ty vsak unavena nie si, tak sa venuj svojim konickom s kamaratkami, a ak ich nemas, tak aj sama... co je na tom? ak nechces sediet doma, nesed

beskyd

takto to dopadne ked sa ludia viazu, uzatvaraju manzelstva a este aj plodia deti, ako panbozko kaze. to ze to takmer nikdy nefunguje je uz druha vec. jedine co nepochopim je, ze kazdy kto ma stipku sebareflexie hadam musi vediet, ze prirotine hladi na seba a vlastne zaujmy. a kazdy kto nie je dement asi vie, ze tie sa casom menia, raz jeden chyti druhy dych, potom jeden dostane v 50tke druhu pubertu, potom jeden odcestuje alebo sa zamiluje do sekretarky alebo sa zacne nudit lebo mu nieco prestane vyhovovat atd. a napriek tomu sa ludia zenia a vydavaju a slubuju si neviemco a uzatvaraju majetkopravne zvazky akym je manzelstvo, pri ktoreho zaniku sa az ukazuje prava tvar clovecenstva (rozumej snaha druheho obrat o co najviac). ved ked raz viete ze ste egoisti (95% populacie) a vas zaujem je nad vsetkym, naco sa teda viazete a zenite a vydavate? alebo je elementarna sebareflexia az taka utopia? inak aby som nezabudol, prepdokladam ze tvoj manzel tym ze chodi do prace je zivitel alebo aspon vyznamny prinos do rodinneho rozpoctu takze by mozno nebolo zle nechat ho oddychnut aj napriek vlastnym poziadavkam ktore su samozrejme v hierarchii najvyssie ved ako inak:)