Psychoterapia

Príspevok v téme: Psychoterapia
fridaaa

Ahojte chcem sa spytat ake mate kto skusenosti so psychoterapiou u psychologa.ja chodim psychologicke,doteraz som nemala ziadne skusenosti,bola som na tretom sedeni a zdalo sa mi to divne,vobec som si to tak nepredstavovala.chodim tam koli depresii.jej metoda je bezna-hlbinne-dynamicka.ako to prebiehalo u vas?dakujem za prispevky

ivana4837

úsmev,

Vynikajúca klinická psychologička je v GALANTE pri obch.reťazci BILLA v novom medicínskom centre na prvom poschodí(oproti T-COMU),kontakt: Mgr.Vojvodinská-0904 621 314,špecializuje sa práve na psychoterapiu-KBT,mám s ňou osobnú skúsenosť a ešte som nestretla človeka čo by ju nechválil po odbornej aj ľudskej stránke.

VRELE ODPORÚČAM!!!

ešte by som rada objasnila jednu vetu,ktorú som v predošlom príspevku napísala,aby si to niekto zle nevysvetlil:
"Ak sa budem pozitívne oblbovať bude to tzv.vyhýbavé myslenie a následne vyhýbavé správanie."

Tým som chcela povedať,že psychologička mi vysvetlila,že ak sa napr.bojím byť sama doma nemám sa pozitívne oblbovať myšlienkou "nič zlé sa mi za ten krátky čas určite nestane",ale práve naopak povedať si "no a čo aj keď mi príde zle,tak si jednoducho zavolám pomoc a hotovo,veď dobre viem,že na toto sa nezomiera"...

Prajem dobrú noc!!!

usmev:)

Ivanka, velmi pekne Ti dakujem za objasnenie:-) znie to naozaj super! ja chodim len na "obycajnu" psychoterapiu, ale tato ma naozaj strasne zaujala a myslim si, ze by na mna, ale aj inych, mohla mat aj fajn ucinky.. takze presne takyto typ terapie by som chcela skusit.. vedeli by ste mi, prosim vas, povedat aj kde sa vykonava, nejakych konkretych psychoteraputov? googlim, googlim, stale nic.. nasla som si par veci o tom, ale nenasla som nic konkretne.. a uplne naj keby ste mali aj vlastne a pozitivne skusenosti:-) najlepsie by bolo, ak by sa to tykalo BA a okolia.. dakujem velmi pekne, budem rada, ak sa niekto este ozve a ak niekoho takeho najdem, myslim, ze by mi to pomohlo:-) tak dobru noc!:-)

ivana4837

Ahoj úsmev,

KBT je veľmi úspešná a moderná psychoterapia pri liečbe depresií,PP a generalizovanej úzkostnej poruche.GÚP je ako PP + máš ešte k tomu neustály strach z toho,že sa niečo stane tebe,tvojim blízkym,niekoho sklameš,stratíš prácu atď...

Terapeutka mi vysvetlovala,že pozitívne myslenie je super,ale vraj je ešte dôležitejšie naučiť sa určité situácie zvládať tak,aby sa znižoval náš prah citlivosti...napr.ja mám obavy,keď mám ísť sama von,alebo zostať sama doma,že mi opäť príde zle = tak si cvičením mysle budem neustále navodzovať túto negatívnu myšlienku zámerne=úmyselne každý deň (aj niekoľkokrát),aby potom výsledkom toho bolo,že ma to stále menej bude rozrušovať,čiže znížim tak prah citlivosti a tým sa zmení aj moje následné správanie=budem sa čoraz menej
báť ísť sama von,byť sama doma...až môj strach celkom vymizne!!!

KBT = MYŠLIENKA VERZUS SPRÁVANIE

NAŠA MYŠLIENKA (čo nám práve prebieha v hlave) A NÁSLEDNÉ NAŠE SPRÁVANIE ( ako sa daná myšlienka prejavuje-odráža na našom správaní,napr.potenie,nervozita,atď.)

Ak sa budem pozitívne oblbovať bude to tzv.vyhýbavé myslenie a následne vyhýbavé správanie.

MY SA MUSÍME NAUČIŤ NIE IBA MYSLIEŤ POZITÍVNE,ALE HLAVNE VECI NEGATÍVNE-TIE ČO NÁM NAJVIAC UBLIŽUJÚ=SPOSOBUJÚ PROBLÉMY SPRACOVÁVAŤ VO SVOJEJ HLAVE TAK,ABY NÁM PRESTALI ROBIŤ PROBLÉM,ALEBO HO ASPOŇ MINIMALIZOVALI!!!

fridaaa

dakujem vsetkym za odpoved.

hej asi bude zastarala ta hlbinne dynamicka lebo sama psychologicka mi povedala ze je jedna z najstarsich ked som sa jej pytala.to sa mi moc nepaci.

ja chapem a vidim problemy z mojej minulosti,hoci tam nebola konkretne nejaka trauma.a viem si dat veci do suvisu a tak mi to tam pripada ze porozpravat som sa o tom mohla aj doma s kamoskou...s psychologickou sme sa zhodli ze na sedeniach chceme spolocne vyriesit moje bloky ktore neviem prekonat.lenze ten system bol zatial taky ze ona len pocuvalaa ja som mala hodinu kecat o sebe.pritom take spoznavacie faktograficke udaje o mojej minulosti,rodine,sexualite a pod.som jej uz na prvych dvoch hodinach povedala.

proste som dosla sadla som si a ona ze:no hovorte. aja ze:co? ona ze :o sebe co chcem.proste ja som nevedela co mam hovorit ako to ma vyzerat citila som sa divne trapne a bola som ticho...

a tiez by som rada vedela rozdiel medzi touto a kognitivne -behav. psychoterapiou,tak ak vite mate skusenost,napiste.

ja tam urcite teda este parkrat pojdem a potom sa uvidi...

dakujem dakujem za odpovede!

usmev:)

kukikuk alebo aj vy ostatni - ako ste sa dostali ku kognitivno behaviralnej psychoterapii? ja som si citala o tom vela clankov a prave tato terapia ma zaujala zo vsetkych najviac, pise sa, ze byvaju vyborne vysledky a prinasa velky uspech.. ja som vsak nenasla ziadnych konkretnych psychoterapeutov, ktori by vykonavali prave tento typ terapie (preto teraz absolvujem len taku klasicku).. aj som googlila, ale naozaj som na nic priame nenatrafila.. nevedeli by ste mi poradit? a vedeli by ste mi popisat aj ako to priblizne prebiehalo a aky je rozdiel medzi "obycajnou" a kognitivno behavioralnou terapiou, mava lepsie ucinky? dakujem:-)

lDenzl

kukikuk- zvycajne to tak je,ze problem pochadza z minulosti.Obycajna trauma v detstve moze v dospelosti vyustit do problemov.

kukikuk

neviem, ci hlbinne dynamicka metoda je bezna, mne sa vidi trochu zastarala. Myslim, ze hrabat sa v minulosti nie je pre kazdeho...
Vela psychologov robi pomocou kognitivno behaviralnej psychoterapie, ta sa mi vidi taka najprogresivnejsia, sama som aj takuto terapiu u psychologicky absolvovala. Bola som aj u inej, ktora robila s PSA (alebo PSE) a tiez sa mi tam nepacilo, neriesili sme vobec moj problem, len sme sa preberali v mojej byvalej rodine. Ale moznoze to zavisi skor od schopnosti pracovat s tou konkretnou metodou aj od ludskeho pristupu a kto ti ako sadne. Ak sa ti tam nepaci, pockaj este 1-2 stretnutia a ak to bude stale rovnako, skus niekoho ineho