Magneticka rezonancia (MRI) brucha

llek

Klasicka gastroskopia umoznuje vysetrit zaludok zvnutra, posudit sliznicu, odobrat vzorky na biopsiu. Endo-sonografia, teda gastroskop vybaveny ultrazvuk sondou sa pouziva vtedy, ak chcem posudit stenu zaludka a prilahle lymfaticke uzliny. Napriklad, ak ma niekto nador zaludka, pri endosonografii mozem zhodnotit, ci postihuje celu stenu zaludka, ci to prerasta aj do okolia a ci su prilahle uzliny zvacsene. Klasickou gstroskopiou posudim vzhlad toho nadoru a odoberie sa vzorka na histologiu. Su to teda 2 vysetrenia, ktore sa doplnaju ale kazde je na nieco ine.

delphia

moznym sposobom vysetrenia zaludka je aj endoskopicka sonografia. prehltne sa endoskop ako pri gastroskopii a ten je vybaveny aj sonom a z vnutra sa robi ultrazvukove vysetrenie

llek

Neviem ake mas tazkosti a aky bol dovod toho vysetrenia. Mozno maju na danom pracovisku specialny software na MRI creva. Ak ano cielom, by asi bolo posudenie struktury steny tenkeho creva. Tenke crevo z diagnostickeho hladiska predstavuje problem, lebo je pre endoskopiu nedostupne. Pri gastrosk. sa da dostat do urcitej casti dvanastornika a pri kolonosk sa da dostat do oblasti kde konci tenke crevo a zacina hrube.

Anne

llek dakujem za fundovanu odpoved...

NO ja sa v tom uz niekedy vobec nevyznam. Hlavne ze mi uz robili MRI tenkeho creva ;)

llek

Kazda diagnosticka zobrazovacia metoda je zalozena na urcitom pricipe a tym su dane aj moznoszi, kde sa pouziva a co sa danou metadou da a co neda zobrazit. Dg metodou volby dutych organov ako je zaludok a crevo je endoskopia- teda gastro a kolonoskopia, lebo potrebujeme vidiet sliznicu a zmeny na sliznici.Ked si viete predstavit ako je crevo ulozené v bruchu-ako hadica, a ked viete ako zobrazuje CT ci MRI tak je jasne, ze nemoze dat systematicky obraz ako vyzera sliznica a to plati aj o zaludku. MRI zaludka sa skutocne nerobi. Z oragnov sa robi MRI pecene, ked treba doriesit jednozancne niekotre loziskove zmeny alebo MRI srdca.Pri pouziti MRI musi clovek presne vediet, co sa chce dozvediet a preco toto vystrenia dava robit.