Veštica Sevalinka

0vecka

2 bella12 pretoze viem ako krestansky vedci funguju... normalni vedci niesu viazani svetonazorom ale snazia sa zistit pravdu.... krestanski vedci to som videl rozhovory, hovoria vzdy ze ked najdu nieco co im nepasuje k pismu svetemu tak to jednoducho ignoruju lebo nieco tam nesedi aj ked nevedia co ale musi to nesediet lebo je to v rozpore....

excell

pan d, nesúhlasím. Tu nejde len o ohlupovanie alebo o pochybnú útechu event. dodanie nádeje a sebaistoty priaznivou „veštbou“. Rizikom činnosti dnešných veštcov je to, že sa v klientovi vyvolá presvedčenie, že veštec pozná osud človeka, že osud skutočne existuje. Budúcnosť je teda predurčená, človek si so sebou nesie svoj osud od narodenia a možno už ako karmu zo svojich minulých životov. Prečo sa mu teda vzpierať, prečo používať vlastnú vôľu, prečo sa snažiť ísť vlastnou cestou a používať rozum, keď je to len márny pokus ovplyvniť to, čo je nám určené? Viera v osud nepochybne môže oslabiť sebadôveru človeka, jeho schopnosť a chuť rozhodovať sa a žiť podľa svojich vlastných predstáv a slobodnej vôle, a viesť ho naopak k pasivite a odovzdanosti. Riadiť sa magickými predstavami i púha viera, že ezoterický svet je realitou, vedie nutne k potlačeniu racionálneho uvažovania, potlačovaniu toho, čo robí človeka človekom.

excell

Veštenie, to sú lži, výmysly a podvody, ktoré slúžia k oblbovaniu verejnosti. Astrológ, kartárka, grafológ alebo ktorýkoľvek iný veštec totiž s vážnou tvárou popisuje na základe nezmyselných princípov charaktery svojich klientov a vykladá im budúcnosť, aj keď pri tom nepochybne vie, že si vymýšľa, že klame. Veď žiadny racionálne mysliaci človek, ktorý sa zoznámil s argumentmi proti princípom astrológie alebo grafológie, o ostatných vešteckých metódach ani nehovoriac, nemôže v ich zmysluplnosť a v účinnosť veriť. Veštenie samozrejme vyžaduje určité schopnosti, prax i prepracovanú manipulačnú techniku, ale to nič nemení na tom, že je to podvodná živnosť vedúca k ohlupovaniu ľudí.

bella12

Ovecka, prečo si nepozrieš to video? To Ťa odradí jeden nadpis? Ak hľadáš pravdu, obetuješ pár minút. Ako vysvetlíš tie nálezy na dne Červeného mora? Čo sa týka Noemovej archy, tá sa našla - tým sa však asi v dokumentoch, ktoré čítaš, chváliť nebudú.

0vecka

2 bella12 je neskoro a na tej stranke je napis biblicka archeologia.... takze tym to pre mna stratilo nejaku vaznost ale ak ti ide o to najst pravdu mozeme nieco pohladat ... co sa takychto dokumentov tyka videl som jeden krestansky dokument kde typek vysvetloval ako do seba narazili litosfericke dosky rychlostou 80km/h ...

okrem ineho na tej strasnke pisu aj o noemovej arche a ta sa nikdy nenasla pokial viem...

ak chces rad by som sa s tebou na to pozrel staci ak mi nechas svoj mail (momentalne mam toho v praci dost vela tak aby sa na to nezabudlo)

bella12

Si si istý, že Židia neboli nikdy otrokmi v Egypte?

Za faraóna, ktorý utláčal izraelský ľud v Egypte sa všeobecne pokladá Ramesse II. (asi 1298 - 1235) zo XIX. dynastie. Papyrusové záznamy z tohto obdobia hovoria o vojakoch etnickej skupiny Chabiru (čiastočne identifikovanej s Hebrejmi), ktorí pracovali na stavbe v okolí mesta Memfis. Viacerí biblisti však pokladajú za utláčateľa Izreaelitov už prvého faraóna XIX. dynastie, ktorým bol Setchi I. (1310 - 1298) a kladú exodus do čias Ramesseho II. okolo r. 1250 pred Kristom. Aj archeologické vykopávky v Palestíne potvrdzujú, že exodus Izraelitov z Egypta sa uskutočnil asi v 2. polovici 13 stor. pred Kristom (z úvodu do knihy Exodus).

Možno nevieš, ale viaceré archeologické nálezy potvrdzujú udalosti z biblie - okrem prechodu Izraelitov cez Červené more, aj zničenie Sodomy a Gomory či zhotovenie Noemovej archy. Pripájam link na stránku, ktorá by Ťa mohla zaujímať.

www.sk.amazinghope.net

0vecka

2 bella12 ja mam za sebou 12 rokov nabozenstva... a poviem ti ze tak polovica z tych veci co sa spomina vo videu je kurna problem... myslis si ze ked duch svety dohliadal na pisanie biblie tak by len tak bez povsimnutia nechal napisat viac verzii tej istej udalosti? a tu nejde o zly preklad... a ano ak si povies ze to nieje dolezite tak potom nesedia ine veci... napr. sa hovori o nejakom panovnikovi ktori v tej dobe nezil ... zidia nikdy neboli v egypte otrokmi cele je to len o tom ze to potrebujete nejako obhajit tak zachadzate do absurdit... volakedy ludia brali bibliu doslovne potom zabijali tych co povedali ze to nejako doslovne nefunguje a teraz ked sa to uz neda uhrat tak cim dalej tym viac sa ustupuje...
(po vecnej ale aj po moralnej stranke)

a este jedna vec clovek existuje tak 100 000 rokov a biblia siaha do 4000pnl to chces povedat ze sa boh len tak prizeral 94 tisic rokov ako si ludia povymyslali vseliake nabozenstva napr majovia alebo aztekovia? vytrhavali zaziva srdcia aby tak pomohli slnku prezit atd atd a potom si povedal po 94 tisic rokoch no nic snad sa zjavim ako horiaci krik niekomu na pusti??? akoze prepac ale toto je uplna hovadina...

bella12

Ovecka, pozrela som si ten link a aj tie citácie vo Sv. písme (došla som zatiaľ len do polovice) a nemyslím si, že to s tým odporovaním si bude také vážne. Treba si uvedomiť, že Sv. písmo hovorí o Bohu, človeku a ich vzájomnom vzťahu a je to v prvom rade náboženská kniha. Ak ju chce človek pochopiť, musí mať istý návod, ako jej správne porozumieť - a to zjavne chýbalo tvorcom toho videa, ktorí mnohé veci brali doslovne - predpokladám na základe anglického prekladu biblie. Jednotlivé pasáže treba čítať v duchu celej biblie, pričom treba stále uvažovať nad tým, čo tým chcel Boh povedať. Vytrhnutím viet z kontextu dochádza k nedorozumeniam. Ďalšie nedorozumenia pochádzajú z rozdielnych významov slov použitých v originále a v preklade (napr. slovom brat sa v hebrejčine označuje nielen brat, ale aj bratranec či iný blízky príbuzný). Slovenčina nemá dostatočne pestrú slovnú zásobu, aby mohla vyjadriť rôzne odtienky významu slov, ktoré sa používajú v orgináli. Pomôckou je preto grécky preklad, prípadne originál (niektoré knihy sv. písma boli napísané originálne v gréčtine), napr. slovo nenávidieť v použité v slovenskom preklade Ježišovho výroku: "kto nemá v nenávisti svojho otca, nie je ma hoden" vytvára dojem, že Ježiš nám na jednej strane hovorí, aby sme milovali svojho blížneho a na druhej strane nám káže nenávidieť rodičov. V origináli však slovo preložené do slovenčiny ako mať v nenávisti znamená milovať menej ako. Ježiš tak v skutočnosti hovorí: kto miluje otca viac ako mňa, kto ho uprednostní predomnou, nie je ma hoden.

Ďalšie užitočné informácie pre správne pochopenie sv. písma poskytujú reálie zo života vtedajšieho vyvoleného ľudu, ich zvyky a pravidlá izraelskej spoločnosti. Napr. keď Ježiš hovorí, že je ľahšie prejsť ťave uchom ihly než boháčovi do nebeského kráľovstva, nemožno si predstavovať, ako ťava prejde malou ihlou. Ucho ihly bol názov jednej z brán, ktorou sa vchádzalo do Jeruzalema, ktorá bola taká nízka, že keď ňou chcela ťava prejsť, museli z nej najprv zložiť všetok náklad. Kto o tomto nevie, pomyslí si po prečítaní tohto výroku, že do neba sa bohatý človek jednoducho dostať nemôže. Alebo slovo prvorodený - slovenčina nás zvádza domnievať sa, že ak je použité, znamená, že za prvorodeným nasledovalo ďalšie dieťa. V hebrejčine je však slovo prvorodený právnym výrazom a označuje syna, ktorý má nárok na dedičstvo. Používa sa bez ohľadu na to, či za prvorodeným synom nasledovalo ďalšie dieťa alebo nie.

Otázkou tiež je, z akého hľadiska nepovažuješ bibliu za dôveryhodný zdroj - či z hľadiska historického alebo morálneho. Bolo by nerozumné spochybňovať jej duchovný odkaz napr. kvôli tomu, že v jej dvoch knihách je uvedený rozdielny počet zajatcov v nejakej bitke.