nezaplatena praca

Príspevok v téme: nezaplatena praca
vraska1

Ahojte,
robila som anglicke preklady pre jednu firmu 2-5 rokov naspat. Kontaktovali sme sa len cez emaily, bolo to bez zmluvy, dohody, len na zaklade mailov.
Vsetko mi vzdy riadne zaplatili, bola to vzdy taka narazova praca dva razy do roka.
Posledny raz (pred 2 rokmi) mi vsak zaplatili len polovicu. Dalsiu polovicu uz vsak nezaplatili aj ked stale slubovali. Kazdu chvilu sme si pisali a oni stale slubovali.
Kedze je to bez dohody, nie je to vymahatelne.
Mozem nieco v tejto situacii robit? Ide o cca 200 eur.

vraska1

po odvolani sa na zakony a neodpovednanych telefonatoch mi poslal 30e.
Aspon nieco sa pohlo za tu dobu.

Dufam ze sa to casom skompletizuje.

beskyd

adam, samozrejme, prislo dieta do firmy, si sadlo za komp a zadalo cez mail studentke zakazku ake predtym bezne ficali po dobu 2 - 5 rokov. potom sa x krat to iste dieta vratilo do firmy a opatovne studentke potvrdilo ze zaplatenie zvysnej odmeny bude coskoro zrealizovane, aj odoslalo cast penazi na ucet:)) alebo tie maily s tym slubom na zaplatenie 200 eur generoval cerv?? kto a preco potom poslal studentke cast odmeny na ucet? virus? a hovorim, sudy beru maily ako relevantny dokazny prostriedok, dokonca aj smsky. a stale sa da opriet o § 20 ktory som tam uviedol v tom predoslom prispevku, ak neveris si to vyhladaj na jaspi.justice.gov.sk, das zakon c. 40/1964 a mas to za 10 sekund najdene. to je ucebnicovy priklad excesu ktory toto ustanovenie osetruje. tykala sa zakazka predmetu cinnosti firmy? s najvacsou pravdepodobnostou ano. mohla studentka vediet ze niekto sa len tak hral na ucet firmy cim prekrocil svoje opravnenia, obzvlast ak sa potvrdi ze islo o rovnaky mail z akeho predtym boli pravidelne tieto zakazky zadavane?? odpoved je nie, nemohla. firme teda z takeho konania vznikaju povinnosti. ak to aj urobil cerv, co mi pride uplne absurdne, tak sa to nedalo predpokladat a ten isty cerv zrejme neposlal cast odmeny na ucet a neutvrdzoval studentku ze sa zvysok doplati... presne preto existuje v obcianskom prave tzv. ochrana dobromyselonosti, ergo nezavinenej nevedomosti o nedostatkoch urciteho pravneho stavu.

veronika1211

urcite to skusim aspon tym vytiahnutim zakona a ultimatom. potom poslem list a pripadne sa ho budem snazit vypatrat osobne.
ale ta zase keby nevydalo, tak na 200 eurach zivot nestoji. poradim si aj bez toho.
ale dakujem vam obom.

AdamKrt

beskyd:

to je sice pekne, pokial sa pravnik rozumie do toho, ale ked bude mat druhy pravnik technicky posudok, ze pre email bol pouzity nesifrovany protokol SMTP, kde je mozne odchytit prenasane hesla a prakticky KTOKOLVEK sa moze vydavat za KOHOKOLVEK, moze byt dokazovanie toho, ze naozaj ide o odoslanie z emailu problematicke. Hlavne, ked zaznam o komunikacii, email uz nebude, lebo archivacia urcitych udajov, je iba po nie velmi dlhu dobu. Naviac, aj keby sa preukazalo, ze islo o email, ktory siel z firmy, stale neni dokazatelne, od koho siel, pretoze za pocitacom mohla sediet maloleta osoba. Napr. niekto si zobral deti do firmy a malolete dieta si robilo svandu. Staci to zpochybnit a bude tazke preukazat, kto co urobil. V dnesnej dobe je cca 80 percent pocitacov zavirovanych. Virus, trojsky kon, ci cerv alebo iny typ malware, mozu byt pouzite na dialkove ovladanie pocitaca a teda aj napisanie emailu za cudziu osobu. Dokazat nieco take, ze niekto nieco take osobne napisal, alebo nenapisal je velmi tazke, priam nemozne a neni problem pre technicky zdatneho jedinca osobne predviest aj sudu, ako sa da nieco take uskutocnit.

Nehcem kazit radost, ale pre 200 EUR, by som skusil urobit len bububu a zobrat si to ako dobru skusenost do zivota a poucit sa z toho, ze platba ma ist vopred, alebo pri predani tovaru/sluzby, ci len na zaklade dlhorocnych dobrych skusenosti s danym klientom. Zial taka je doba...

beskyd

adam, k realite tolko, ze s tym policia vobec nema nic spolocne, to je obcianskopravny problem a riesilo by sa to v ramci civilneho procesu, nie v priestupkovom konani a uz vobec nie v trestnom, ani nikto netvrdi ze ide o trestny cin, len dievca chce proste dostat zaplatene za svoju robotu a vymoct prachy zo zavazkovopravneho vztahu ktory preukazatelne bol zalozeny konkludentne.
.
dokazovanie mailovou postou sudy uznavaju, aj zakon nevypocitava dokazne prostriedky taxativne, teda vycerpavajuco, ale len exemplifikativne a ako dokaz moze sluzit v podstate hocico co je sposobile preukazat skutkovy stav. kedze vypis z banky obsahuje cislo uctu odkial sa odoslalo a cislo uctu kde sa previedlo plnenie, je jasne ze ta firma vedela o tom komu odosiela cast odmeny a aj z akeho dovodu. okrem toho existuje jedno ustanovenie v obcianskom zakonniku ktore sluzi na ochranu dobromyselnosti ucastnikov pravnych vztahov pri tzv. excesoch (pre pripad ze by mail odoslala upratovacka zo srandy) a to ustanovenie je nasledovne:

§ 20

(2)Za právnickú osobu môžu robiť právne úkony aj iní jej pracovníci alebo členovia, pokiaľ je to určené vo vnútorných predpisoch právnickej osoby alebo je to vzhľadom na ich pracovné zaradenie obvyklé. Ak tieto osoby prekročia svoje oprávnenie, vznikajú práva a povinnosti právnickej osobe, len pokiaľ sa právny úkon týka predmetu činnosti právnickej osoby a len vtedy, ak ide o prekročenie, o ktorom druhý účastník nemohol vedieť.

z uvedeneho je zrejme ze studentka nemohla vediet ze niekto prekrocil v tej veci opravnenie nakolko sa to tak dojednavalo pravidelne zrejme z rovnakeho mailu a fungovalo to, peniaze chodili. a ako vravim, ked sa da vypisom z banky dokazat ze bola zaplatena cast odmeny ktora bola dohodnuta v tej poste, kde bola este aj potvrdena existencia zvysneho dlhu, z mojho pohladu nie je o com, toto je tutovka. ked nebudu reagovat na vyzvy, riesil by som to navrhom na vydanie platobneho rozkazu a v pripade ze bude vo veci samej podany odpor, bude hlavne pojednavanie na ktorom sa podla mna musi rozhodnut v prospech navrhovatelky.

veronika1211

Som student, nezarabala som tolko aby som mala povinnost danove priznanie podavat.
Ano, bol to ich firemny email, nie ziadny verejny gmail ani nic podobne. To ako sme sa dohodli na praci aj na odmene je v mailoch, takisto aj to ze mi zaplatili je dokazatelne vypisom z uctu a tiez to, ze mi odsulasil ze mi tych zvysnych 200eur este posle, len to uz slubuje naozaj dlhe dlhe mesiace.

AdamKrt

To je sice pekne, ze mas nejaku ustnu, ci emailovu dohodu, ale zalezi, aky email ma ta firma.

Ci ma registraciu domeny emailu na svoje meno, alebo ma nejaky email zdarma, ako gmail a podobne.

Za tym emailom mohol byt vtedy hocikto. Dalsia vec je, ze takato mala suma spada pod priestupok, ani nie trestny cin, takze je otazne, ci by sa policia zacala tym vobec zaoberat. Tazko totiz nieco dokazes, ze konkretna osoba nieco chcela, ak nedokazes, ze to neni jej email. A i tam sa da vyhovarat, ze mohla mat zapnuty PC a rodinny prislusnik mohol nieco pisat, atd.

Dalej - ak do toho budes vrtat, poloz si otazku, ze ked Ti bola zaplatena cast, mas ako preukazat, ze to bola iba polovica ? A uviedla si tu sumu do svojho danoveho priznania ? Ak to zoberie ich pravnik, presudite inu sumu.

Mozes na nich iba tlacit a vyhrazat sa, ale ak to nebudu chciet zaplatit a chytia to pravnici, tak to bude na velmi dlhe lakte... Tolko k realite.

beskyd

:))
.
kde beries presvedcenie ze vsetko co je bez zmluvy je nevymahatelne?? to ma velmi daleko od pravdy, dokonca ani taka pracovna zmluva nemusi mat pisomnu formu na to aby bola platna...
.
ale k veci. z toho co je uvedene v prispevku mam zato ze sa jedna o typicku prikaznu zmluvu upravenu v ust. 724 a nasl. obcianskeho zakonnika. podstatne je ze tato zmluva na svoju platnost nevyzaduje pisomnu formu, inymi slovami, vznikaju z nej prava a povinnosti zmluvnym stranam napriek tomu ze nebola dojednana pisomne. cize otazka stoji len tak ci sa da existencia tejto zmluvy preukazat, co je zrejme ze ano na zaklade mailovej komunikacie. pravny vztah prikaznej zmluvy (zmluvy o vykonani cinnosti pre prikazcu) vznika ak sa zmluvne strany dohodli na predmete (anglicky preklad pre firmu) a ak ide o odplatnu zmluvu, ak sa STRANY DOHODLI NA ODMENE okrem pripadu aqk by odmena bola obvykla co by platilo v pripade ze by si to robila ako nejake povolanie a tvoja odmena by vyplyvala z nejakeho prepdisu, co ale zrejme nebude tvoj pripad. cize zhrnue a podciarknute, nevyzaduje sa pisomna forma, vyzaduje sa dohoda o vykone cinnosti pre ineho, dohoda o predmete cinnosti a odmene. ak bola odmena dohodnuta v tej mailovej komunikacii, podla mna ide o serioznu prikaznu zmluvu a ta firma je povinna zaplatit ti plnu sumu hoci nebola uzavreta ziadna zmluva pisomne. ide len o to aby si vedela preukazat ze si odoslala pracu a ze bola dohoda o predmete a odmene, v takom pripade by som im na tvojom mieste napisal pisomne vyzvu (postou a s dorucenkou) s poukazom na to ze to v pripade neuhradenia budes vymahat sudnou cestou. a daj sa do toho kym to este nemas premlcane:)