Vykanie/tykanie.

Príspevok v téme: Vykanie/tykanie.
Rossabella

Je neslušné požiadať staršiu ( vekový rozdiel viac ako 20 rokov) osobu o tykanie?
Situácia:
Priateľ ma predstavil svojej mame a ona mi automaticky začala vykať. Po chvíľke rozhovoru som jej povedala, aby mi tykala, že nie som zvyknutá, že mi vykajú ( teda samozrejme v kontakte s cudzími ľuďmi je to bežné, ale pri "bližších" osobách, ktoré sú o dosť staršie odo mňa, mi to príde divné).
Je odo mňa staršia o 25 rokov. Ona mi na to povedala, že dobre a že ak chcem, aj ja môžem tykať jej. Na to som jej povedala, že to samozrejme nie, že tak som to nemyslela, že len som chcela, aby ona tykala mne.
Myslíte, že to bolo neslušné odo mňa ( a celkovo, či je to neslušné) povedať jej, aby mi tykala.

rofl

polepetkova ono dost zalezi aj od situacie. niekedy si situacia podla mna vylozene vyzaduje vykanie. niekedy si ludia radsej prirodzene tykaju. ako napriklad tu. ja mam tolko co ty, zachvilu o rok viac a tiez mi vadi, hlavne v niektorych situaciach, ked mi cudzi clovek tyka, ale u mna je to aj tym, ze ja si rad drzim odstup a som odmerany. a preto to tak nejak vyzadujem aj od druhych ludi.

jajka001_

nam vykali uz na strednej takze polepetkovu uplne chapem, tiez ma zarazi ked mi nejaka cudzia teta v buse zacne tykat, je to drzé.
v dnesnej dobe si tykat so svokrou je uz celkom bezne (u mna nie),ale je na tebe,ako to citis. napriklad ja niektorym starsim kolegyniam nemozem tykat, nejde to, inym bez problemov.

polepetkova

Joj zas keby ma to az tak rozculovalo, tak dostanem infarkt :D

Ako pisem - mne to vadi len z principu (bez ohladu na to aky je medzi nami vekovy rozdiel), ze dospely cudzi clovek, s ktorym v podstate nic nemam (a urcite ma nevnima ako extra mladu) mi tyka bez toho, aby sa ma na to spytal a podobne.. co by jednoducho zo slusnosti mal.. tot vse..

Netreba zas brat vsetko smrtelne vazne ;) (I ked som to prvotne mozno vyjadrila expresivnejsie nez som myslela) ;)

rofl

je fajn, ze to beries takto s nadhladom. ja s tebou vlastne suhlasim, len som nerozumel, ze preco je to pre teba az take dolezite, ze ta to az tak rozculuje.

polepetkova

Nech hodi kamenom ten, kto nie je v niecom aspon trochu detinsky. ;-)

A pokial sa ta moja detinskost prejavuje prave v tomto, absolutne mi to nevadi.. :-)

rofl

rossabella myslim, ze rozumiem. potencialna svokra. chces byt k nej slusna a prejavit jej uctu. ale ak ty mas 28 tak ona ma 53. tak hadam uz vie co chce a co hovori a zrejme z toho vykania a tykania nerobi az taku dramu. ale tak ja som tiez dost mlady a mozno sa mylim, ved do hlavy nikomu nevidim. a ona ti potom uz tykala?

polepetkova mne ten tvoj prispevok tiez prisiel viac detinsky ako vyzrety, hoci si myslim, ze tiez by sa malo skor vykat. vykanim nic nepokazis a ked budes chciet aby ti niekto tykal, tak mu to vies navrhnut aj sama. ale ucta sa da vyjadrit aj inak ako vykanim a aj vykanim sa da kvalitne urazit.

dada454 no etiketa to popisuje tak, ze tykanie navrhuje starsi mladsiemu alebo zena muzovi. aj ked to, ze zena muzovi sa uz viac-menej vytratilo, to starsi mladsiemu plati. ale tam ide o vzajomne tykanie. takze ak chces niekomu druhemu navrhnut, ze on tebe moze tykat (pricom ty mu budes vykat), tak tam si myslim, ze neplati ziadne pravidlo. len normalne slusne povedz, ze ti moze aj tykat. ako sa zachova je uz ale jeho vec.

Rossabella

rolf
Kolegyňa - to je niečo iné....tiež si tykám s kolegyňami, ktoré majú 15-20 rokov viac ako ja. Síce som si na to dlhšie zvykala.... Ale priateľova matka, to je trošku iný prípad - ak vieš, ako to myslím..... Ja mám 28.

Roza
V našom prípade je ešte skoro hovoriť o vzťahu svokra-nevesta, lebo sme s priateľom spolu iba pár mesiacov. Zrejme mi automaticky vykala, lebo mám už 28 ( ale aj tak si na to neviem zvyknúť :-) ) Nemyslím, že by sa urazila na to, že som jej odmietla tykať. Ona to skôr povedala len preto, že ja som prvá povedala, aby mi ona tykala. A prekvapilo ma, ona obratom navrhla tykanie mne a hneď ma napadlo, že či to odo mňa nevyznelo tak, že si s ňou chcem hneď potykať, hoci ju vidím 1x.

Polepetkova
Buď rada, že si mladá....tvoje terajšie pocity sú nič proti tomu, ako sa budeš cítiť, keď ťa jedného dňa pozdraví taký 13ročný sopliak, že :"dobrý deň, teta" :-)))))).....vtedy si budeš želať, aby ti všetci tykali :-)))

dada454

Inak v tom tykani a vykani mam zmätok, viem že sme sa to učili kto koho požiadať o tykanie ale môžem ja sama navrhnuť tykanie staršiemu človeku, teda aby mi tykal alebo to navrhuje on či mi môže tykať? Napr, šef, lekar. Ja asi nemôžem navrhnuť staršiemu lekarovi nech mi tyka, však? Ide asi aj o to v akom postabveni ta osoba je aka je to anpr svokra a nie šef alebo lekar tak svokre môžem teda ja navrhnúť tykanie:

polepetkova

alle, nie je to tym, ze vyzeram mlado ;-) A mna to rozculuje z principu a nie ci som vyzreta alebo nie ;-) Ale sak skoda reci :)