Zlomena noha - čo mozem ocakavat?

Príspevok v téme: Zlomena noha - čo mozem ocakavat?
sewie

ahojte, par dni dozadu mi operovali zlomeninu clenku-mam tam dva sroby a kovovu platnicku...
snazim sa mat nohu co najviac vylozenu, ale potom mi trpne a mam pocit ze mi chodidlo mierne opuchlo a vidim mierne modry odtien na niektorych prstoch...je to normalne? kamos ked si zvrtol clenok mal celu nohu fialovo modru a doktor sa preto nejak nevzrusoval...ja sa len chcem uistit....hm:/

sewie

neboj sa, strachujes sa zbytocne. sice ta to bude zo zaciatku dost obmedzovat a vtedy si clovek uvedomi ze to nohu potrebuje aj na to aby si odniesol napr pohar s vodou k stolu (lebo ruky pouzivas na chodenie o braliach ze ano) ale postupne na vsetko prides...mne taky ten opatok vobec nedali-ja som mala sadru len tyzden a po tyzdni som hned mala zacat cvicit...tebe asi podla mna daju na tyzden dva sadru a potom taku tu dlahu v ktorej sa budes moct sprchovat a tak....ale stupat ti na to asi nedovolia... No ked som sa zobudila s tou vecou na nohe tiez som mala kopec otazok v hlave...najskor som si nevedela sama ani vyzliect nohavice-cez tu hrubu sadru. stym mi pomohla sestricka. Ked som sa dostala domov tak mi pomahala spolubyvajuca s nosenim veci a podobne ale nakoniec som si na vsetko nasla system...do sprchy -mam sprchovaci kut, som si dala doniest platovu stolicku-po stojacky sa bez toho aby si neospliechala sadru neosprchujes. O barliach som sa naucila chodit rychlo ale je to dost vycerpavajuce a namahave na ruky-mna z toho zacali bolet dlane, tak mi mama kupila sportove rukavice na bicykel-trochu pomahaju. okrem ineho som si pozicala vozik-sama na nom moc chodit nedokazem lebo staci co i len troska krivy chodnik a staca ma do cesty, alebo musim bojovat s tymi kolesami ako o zivot, ale je to dobre ked chces ist do mesta alebo tak-ze ta ludia mozu tlacit, na barliach spociatku moc daleko neprejdes-alebo ked tak, tak s prestavkami (teda podla toho aku mas kondicku)...v nemocniciach byvaju bezbarierove WC-s takymi tymi drzadlami, takze to si vpohode sadnes, ale aj bez nich-chvilu sa da stat na jednej nohe nez sa posadis:)fakt je to ok....
spociatku je to divny pocit lebo nevies co ako, ale nakoniec si zvyknes-hlavne neprepadaj depresii:) ja som si na vsetko zvykla a teraz s tymi barlami tak blbnem a po byte skacem aj bez nich niekedy:P Schody do izby beriem po troch ci styroch-vytlacam sa po nich rukami (mame take tocite). Vodu si zvycajne nosim vo flaske, ktoru si dam medzi stehna a odskacem si s nou kam chcem:)a neznamena to ze budes uplne nepohybliva, hoci na diskoteku asi nepojdes....treba vyuzivat kamosov, rodinu co ta zoberu na vzduch a odtlacia na voziku....ja byvam teraz sama-lebo studujem v zahranici a zvladem vsetko aj "bez" jednej nohy:) keby daco...sa kludne este opytaj....

tamburetka

Jeeej, dakujem moc za odpoveď. Konečne aspon niekto! no bojím sa moc, ani nie tak bolesti, ale vôbec neviem čo mám čakať, neviem ešte či ma budú robiť v celkovej alebo len lokálnej anestéze. v celkovej som bola, ale iba chvíľu, cca 10 minút, išlo o jednoduchý zákrok. najviac ma desí predstava že budem 6 týždnov totálne mimo, nepohyblivá, bolo mi povedané, že budem mať 6 týždnov sadru alebo pevnú ortézu + 4 týždne rehabilitácie. môj členok nie je poúrazový stav, tam je to proste celé dáke dorafané a treba mi to napraviť, lebo mám problémy s chôdzou a noha mi jednoducho odchádza, z ničoho nič ma vyradí z pohybu. ako je to s tým fungovaním na sadre po byte? počula som že na pate je nejaký akoby opatok ktorý slúži na došlapovanie, je to tak? na barlách chodiť zatiaľ vôbec neviem, z toho mám tiež nervy a v nemocnici to ako bude po operácii, nehybná a čo WC, umyť si zuby a tieto veci? možno sa pýtam hovadiny, ale pre mna je to prvýkrát v živote. tak díky.

sewie

cauko tamburetka:) neboj sa bude to v pohode, ja by som presne 2.8. mala zacat znova chodit. Neviem ako dlho bude trvat uzdravovanie v tvojom pripade-u mna to bolo 6 tyzdnov-tolko kym zrastie kost...po tyzdni mi dali dole sadru a mala som dlahu len na noc, a hned po tyzdni som mala mierne zacat cvicit s clenok-len hybat hore dolu...po dvoch tyzdnoch ma dlahy zbavili na stalo a dostala som stahovaciu ponozku na den aby mi clenok neopuchal-no ver ze najskor napuchola ako blazon ale za pomoci tej ponozky to zmizlo. a teraz je to ok-nic ma neboli ani tak, jazva vyzera pekne-len ked mi vyberali stichy tak som chcela pohryzt sestricku-mala som tam take kovove akoby cvoky zo zosivacky na papier...ale prezila som.stychy mi vybrali po 2 tyzdnoch. bolest opadla po par dnoch. Prvu noc po operacii ma to dost bolelo tak mi davali lieky proti bolesti,ale na druhy den to bolo o mnoho lepsie a potom skoro uz nic...dostala som injekcie proti tromboze ktore som si musela 10 dni pichat do brucha-ale vobec to nebolelo.
hmmm neviem co este....neviem ci ta uz niekedy operovali v plnej anesteze, pre mna to bol dost zvlastny pocit...vobec som sa nebala lebo som si nohu zlomila par hodin predtym nez som sla do nemocnice takze som bola v soku ze je to vobec zlomene a jedine co som si myslela bolo-sak uz ma zaplatajte preboha a poslite domov:D....ak chces nieco vediet tak sa spytaj...ale neni sa coho bat!

tamburetka

ahoj sewie. ja idem na operáciu členka teraz 2.8. mám natrhnuté šľachy a uvoľnený členok - distorzia - budú mi to dávať nejako dokopy. dosť sa bojím, mám kopec otázok a nikto mi nevie poradiť,lebo nikoho s podobným problémom nepoznám.z tvojho príspevku vidím, že ťa operovali len teraz nedávno. vieš mi k tomu trochu niečo povedať, aj ked tvoje je iné ako moje, ale predsa ide o členok. díky moc