Neschopná dcéra

Príspevok v téme: Neschopná dcéra
MamaM

Mám 19-ročnú dcéru, na strednej sa učila dobre, skončila so samými jednotkami a na jednotky aj zmaturovala. Prihlásila sa na vysokú - odbor história. Strašne veľa učenia a žiadne perspektívy uplatnenia. A ona celé dni sedí pri počítači a učí sa. Sú to šialené hodiny, kvôli tomu pribrala, lebo sa nehýbe a hlavne sa jej veľmi zhoršila alergia.
Zo všetkého najhoršie je ale to, že sa vôbec nedokáže učiť. Stále má pocit, že to ešte nevie a odkladá skúšky donekonečna. Z minulého semestra si preniesla do ďalšieho ročníka tri skúšky a teraz - v tomto semestri - jej ostali štyri, ktoré tiež musí preniesť. Prejde len tak-tak. Neviem si predstaviť, ako na budúci rok urobí v každom semestri o toľko skúšok viac.
Keby sa flákala, bola drzá, alebo mala veľké nároky, nepoviem ani slovo. Ale práve naopak. Chcem jej niečo kúpiť na oblečenie, povie, že nepotrebuje. Je skromná a tichá, nemá žiadnych priateľov, len do toho učenia sa nevie poriadne zaprieť. Nedokáže risknúť a ísť na skúšku ak nemá pocit, že je dokonale pripravená. Lenže to nebude nikdy. Okrem toho je strašná trémistka.
Som z nej strašne sklamaná, neviem vôbec čo s ňou bude. Je vynijakúca v informatike, navrhovali sme, aby išla študovať tam, ale to nechce, vraj ju história baví. Tento rok skrátka stratila, bojím sa, že na budúci sa problémy budú opakovať, a tak príde o dva roky. Manžel aj ja trváme na tom, aby išla z tej školy preč a nech skúsi niečo iné. Alebo nech ide pracovať, veď my ju tiež nemôžeme živiť keď sa to všetko ukazuje také neperspektívne.
Najviac ma trápi, že je veľmi inteligentná a citlivá a bude jej škoda. Žiaľ, to na absolvovanie školy nestačí.
Viete mi poradiť nejaký spôsob ako ju naučiť pristupovať k tým skúškam s väčšou ľahkosťou? Nie je nejaká kniha, kde by sa písalo o tom, ako študovať na vysokej škole?

merlin01

no ja viem ktora to je a aj podla vyzoru si myslim ze je namyslena. ona sa fakt z nikym nebavi. ved co je na tom ked povie ci z niekym chodila alebo nie. nikdo z nej neodhryzne. ze si nemala o com zo spoluziakmi hovorit? veda ani oni z nou. a segra hovorila ze na hodinach ked sa raz za rok nieco opytala ucitela tak vzdy to bola nejaka kravina ktora nikoho ineho nezaujimala len ju. a ze ten ucitel na to ani nevedel odpovedat. to ako keby si to naschval pripravila taku otazku aby kazdy videl aka je muddra.

[zruseny3]

Merlin, ako vies, ze ked sa nechcem alebo nemam zaujem s niekym sa rozpravat o tom ci som sa bozkavala, alebo fajcila, ze som namyslena? Ved ma nepoznás? A ani ju ste teda nepoznali.

lololo

aha,takže ak niekto nechce o sebe rozprávat,tak je NAMYSLENY hej ?

akú novinku som sa to dozvedela !
a čo ked spolužiakom neverila,lebo počula o tom ako sa bavia o iných ...HM ?
čo ty na to teraz MERILIN ?

merlin01

MamaM, mne sa zda, ze tu tvoju dceru poznam. vola sa andrea a je z kosic, co? myslim ze je to byvala spoluziacka mojej segry. no s nou vela nedokazes urobit lebo ma uz proste taku povahu. to sa ani vychovou zmenit asi neda. ked sme to tu so segrou citali tak segra hovorila, ze ona vobec nezapadla do kolektivu. ze ked sa jej napr. pytali niekedy na take normalne veci akoze ci sa boskavala alebo ci s niekym chodila alebo ci uz fajcila alebo ciuz bola opita tak ze nikdy nebola ochotna sa na taku temu bavit. a nic vlasne o sebe nikdy nechcela prezradit. tak sa vlastne tak distancovala od setkych co jasne ze nikdo nema rad takych ludi. im to pripadalo ako keby si o sebe myslela ze ona je nieco viac. to je potom tazke s takymi namyslenymi ludmi, nie?

MatoK

Tiez mama> myslim, ze nase nazory sa rozchadzaju, ale nema zmysel dalej nad tym polemizovat.

Uz je v teme nad 100 prispevkov, snad je to dostatok inspiracie pre autorku clanku. Snad napise aj ake konkretne kroky sa rozhodla spravit a aky bol ich vysledok.
Vtedy uverim, ze nie je len stazovatel.

tiež mama

MatoK... Veď v podstate som napísala to , čo aj Ty, len sa som nesúhlasila s tým, ako poniektorí odsudzovali úplne matku, hlavne pokiaľ ide o jej postoj k škole. Lebo to štúdium dcéry i ten, vraj perfekcionizmus, podľa mňa, v poriadku nie je, ale nebudem sa opakovať. Všetko som už napísala. V každom prípade to je potrebné riešiť a je dobré, že mama to riešiť chce, musí nájsť v sebe tú silu, aby dcéru prinútila k samostatnosti aspoň doma a potom sa to snáď posunie aj niekde inde i keď to bude asi veeeeľmi ťažké.

MatoK

tiez mama> ja si myslim, ze psycholog by pomohol obom. Dcere, aby si vybudovala vlastnu autonomiu a sebavedomie a MameP, aby jej tu autonomiu a sebavedomie vybudovat dovolila ... aj ked pise, ako strasne by to chcela. Realita je mozno trochu ina, ked jej doteraz robi ranajky ...

Myslim, ze skladacka do seba pomaly zacina zapadat, dcera odmalicka bola chora, trebalo sa o nu starat, zrejme jej ani nebolo umoznene, aby sa ako mala za nieco sama mohla rozhodnut (lebo bola chora, lebo starostlivi rodicia, atd), nasledne ako dieta v skole zazije neprijemnu epizodu s ucitelkou, je introvert, nie je velmi s detmi v kolektive a postupne sa zacinaju problemy nabalovat. Sebavedomie nema rast ako a kde, ma pocit, ze je doslova neschopna, lebo nema vybudovanu vlastnu autonomiu (nevie sa rozhodnut a prijat za rozhodnutie zodpovednost) a k tomu zle stravovacie navyky, ktore len navyse nabaluju psychicky stres.

Toto je len jedna z moznosti co to moze byt. Tych moznosti je velmi vela, ale kto si v dnesnom svete prizna, ze ma problem a chce ho riesit? Mozno ked MamaP zacne od seba, nauci sa oslobodit od vnimania dcery ako nesamostatnej bytosti, v prvom rade to pomoze jej samej. A ked si uvedomi, ze dcera nezomre, ked jej neda jest, nepojde von v spinavych rifliach, tak tym nasledne pomoze aj dcere.

Druheho nemozes prinutit sa zmenit, mozes sa zmenit ty sam.

žažiká

ale ved ked je taka neschopna si urobit jest ci pit tak nech to matka necha tak ved raz bude taka hladna ci smadna aby vysla a urobila si jest a pit, neverim ze nie, matka by mala mat tu silu nechat to na svoje dieta, ved neumrie ked sa par hodin nanajvys nenaje. Pise v teme ze ztucnela ale ona je ta ktora ju vykrmuje...

xixa

Precitala som si celu diskusiu a rada by som spoznala vasu dceru. V niektorych veciach mi trosku pripomina seba....nema trebars ucet na pokeci, alebo takej podobnej stranke, kde by som sa nahodou k nej dostala?