Neschopná dcéra

Príspevok v téme: Neschopná dcéra
MamaM

Mám 19-ročnú dcéru, na strednej sa učila dobre, skončila so samými jednotkami a na jednotky aj zmaturovala. Prihlásila sa na vysokú - odbor história. Strašne veľa učenia a žiadne perspektívy uplatnenia. A ona celé dni sedí pri počítači a učí sa. Sú to šialené hodiny, kvôli tomu pribrala, lebo sa nehýbe a hlavne sa jej veľmi zhoršila alergia.
Zo všetkého najhoršie je ale to, že sa vôbec nedokáže učiť. Stále má pocit, že to ešte nevie a odkladá skúšky donekonečna. Z minulého semestra si preniesla do ďalšieho ročníka tri skúšky a teraz - v tomto semestri - jej ostali štyri, ktoré tiež musí preniesť. Prejde len tak-tak. Neviem si predstaviť, ako na budúci rok urobí v každom semestri o toľko skúšok viac.
Keby sa flákala, bola drzá, alebo mala veľké nároky, nepoviem ani slovo. Ale práve naopak. Chcem jej niečo kúpiť na oblečenie, povie, že nepotrebuje. Je skromná a tichá, nemá žiadnych priateľov, len do toho učenia sa nevie poriadne zaprieť. Nedokáže risknúť a ísť na skúšku ak nemá pocit, že je dokonale pripravená. Lenže to nebude nikdy. Okrem toho je strašná trémistka.
Som z nej strašne sklamaná, neviem vôbec čo s ňou bude. Je vynijakúca v informatike, navrhovali sme, aby išla študovať tam, ale to nechce, vraj ju história baví. Tento rok skrátka stratila, bojím sa, že na budúci sa problémy budú opakovať, a tak príde o dva roky. Manžel aj ja trváme na tom, aby išla z tej školy preč a nech skúsi niečo iné. Alebo nech ide pracovať, veď my ju tiež nemôžeme živiť keď sa to všetko ukazuje také neperspektívne.
Najviac ma trápi, že je veľmi inteligentná a citlivá a bude jej škoda. Žiaľ, to na absolvovanie školy nestačí.
Viete mi poradiť nejaký spôsob ako ju naučiť pristupovať k tým skúškam s väčšou ľahkosťou? Nie je nejaká kniha, kde by sa písalo o tom, ako študovať na vysokej škole?

talentmania

To je jasne ze je inteligentna a ze jej rodicia chcu pre svoju dceru to najlepsie.Len ci to tiez neprehanaju,ze ci nevyzaduju az moc vela mozno,ze uz ani nechce ona sama skolu dokoncit,len nevie ako by to povedala svojim rodicom pretoze oni chcu aby bola ta naj.(ja im to neberiem kt.rodic to nechce aj ja to chcem pre svoje dieta)ale treba jej nechat volnost ak chce nosit volne tricka nak ich nosi naco jej kupovat obtiahnute a tak dalej.....A ci nemaju rodicia velke naroky na nu,ze ako by mala zit a tak.A co ked nespravi skolu mali by ju teda podrzat v tom a nie ze je neschopna tak jej povedia no tak pojdes robit ak nechces studovat ale normalne nie nasrato ze vy ste sa v nej videli ze musi mat titul.Mozno zacne pracovat a bude na tom lepsie alebo naopak zisti ze to nieje to co chce a pokusi sa znovu studovat.To byva presne aj ked sa jedna aj o vztah donesiete si predstavit domov svojho partnera a rodicom sa nepaci a maju vyhrady lebo je taky....a povedia svojmu dietatu ved ty si predsa inteligentna/y tak co sa budes zahadzovat s takym....Nieje vsetko len o tom co chce rodic aj ked to mysli dobre treba aj pocuvat svoje deti co im hovoria alebo si ich vsimat ak sa boja nieco povedat mali by ste to ako rodic vycitit ze sa nieco deje:D))

A dodam precitala som si aj ja celu temu hnet na zaciatku!

tiež mama

Prečítala som si všetko a vôbec nemyslím, že treba odsudzovať mamu a posielať ju k psychológovi. Určite ho , podľa mňa, potrebuje dcéra. Lebo, ak je výborná, inteligentná, a to myslím podľa napísaného je, nie je v poriadku prenášať už 7 skúšok z jedného odboru. Mimochodom históriu som skončila i ja. Jasné, že rodičia ju majú nechať študovať, čo chce, ale predsa toto nie je už normálne štúdium, veď to je jasný dôkaz, že to nezvláda.K tomu predsa môžu zaujať stanovisko. Tak prečo za to matku súdite? Môžeme mať výhrady k jej obskakovaniu. S tým by som naozaj hneď prestala. Viem o čom hovorím. Doma mám nezamestnaného syna. Tiež ho neobskakujem.Môže sa nepodariť jedna skúška, dve aj tri, ale sedem? Úplne pisateľku chápem a sama neviem, čo by som robila. Tu ani tak nejde o školu.Tá sa dá prerušiť, zmeniť, dokončiť neskôr. Tu ide o niečo vážnejšie, tu ide už o spôsob života, o vzťah k životu, o zodpovednosť, o hodnoty, o začlenenie sa do spoločnosti, a to je už oveľa väčší problém. Prajem dobrý koniec.

talentmania

A neschopna by som tak ci tak ja osobne neuviedla na svoje dieta a uz vobec nie ked si to o nom nemyslim.Len kvoli tomu aby to nalakalo pozornost ludi na fore :D(Uz tu bola aj taka tema ze HNUSNA ZAKERNA MATKA to tiez uz nieco vyplyva z toho nazvu:(

talentmania

Stale je pisane ze vy ste chceli aby isla studovat nieco ine,vy chcete aby bola zivsia,vy chcete aby sa obliekala modernejsie....Proste asi je ina ako ste boli vy s manzelom a neda sa ju prerobit na vas obraz pokial sa jej ta skola paci tak nak ju studuje a vy ju v tom povzbudzujte a nie ze my sme ti vraveli aby si isla na tu a tamtu...vychova deti je velmi tazka a kazdy rodic chce aby jeho dieta sa malo dobre aj v buducnosti ja netvrdim ze vy to nechcete prave naopak chcete ale ci aj ona to chce mozno chce byt viac taka utiahnutejsia a nevynikat vo vsetko len kvoli tomu ze vy ste boli iny ked ste boli mladi.Proste je pedant a moze byt ze ju do nieco tlacite v com ona nieje rozhodnuta ze to sama aj tak citi a chce to co vy ale nevie vam to povedat alebo naznacit tak sa uzatvara sama do seba.AAAAAleboooo je naozaj ZAMILOVANA a boji sa ci sa jej vyvoleny bude pacit aj vam:O))

žažiká

a este ze jej bude skoda...uz ju dopredu "pochovavas" mozno to kusok prehanas, ved je to jej zivot jej rozhodnutia, mala by si sa z nej tesit ze vobec isla studovat...mozno len chces aby nedopadla ako ty a chces zit jej zivot, ale mala by si ju nechat tak...a povzbudzovat ju hovorit jej castejsie ze si na nu hrda, a ze ju mas rada...a ze je sikovna, schopna a dotiahne to daleko. inak jej to sebavedomie len viacej udupes.

žažiká

aj ja si tak myslim :( uz len to ako sa dokazes o dcere vyjadrit ze je neschopna a ze si z nej sklamana, keby moja mamka daco take o mne tvrdila tiez by som sa bala ist na nejaku skusku. ani sa jej necudujem ze sebavedomie je pod nulou a je velka tremistka.