doplatok za zdravot pomocky

Príspevok v téme: doplatok za zdravot pomocky
pavi

Dobry den, prosila by som o radu. Priatel je diabetik typu 1, momentalne sme v zahranici a rozmyslame, ze by sme sa usadili na Slovensku. Kedze je u nas limitovane mnozstvo zdravotnickych pomocok, chcela by som sa opytat, kolko mesacne by asi priatel doplacal, ked spotrebuje okolo 250 pruzkov a tym aj lanciet mesacne plus nadlimit ihiel do pier. Dakujem za vase reakcie

pavi204

Dobry den Ivo,dakujem Vam za Vasu odpoved.Takze ak by si priatel dokupoval 200 pruzkov mesacne, ale ma narok len na 75ks, musel by si ich hradit sam.A v pripade lanciet? Ak je uvedene, ze 204ks lanciet stoji 21,95 a poistovna hradi 17,96, to je len na rok. Ak by take mnozstvo potreboval kazdy mesiac, tak by doplacal plnu sumu, t.j. 21,95 mesacne.
A co v pripade, ak som nenasla v zozname znacku inzulinovych pier a ihliel, ktore priatel pouziva? Musim sa Vam priznat, ze som z tejto situacie, co sa tyka diabetikov na Slovensku, dost znechutena. Priatelovi vo Francuzsku poistovna preplaca vsetko, co potrebuje. Neviem si predstavit, ze by si glykemiu nemohol merat tak casto, ako potrebuje( a aj tak mava niekedy rozkolisane glykemie).Ako si ju potom maju ustrazit ludia, ktori si nemozu dovolit dokupovat potrebne mnozstvo pomocok?
Dakujem Vam za vase odpovede
Pekny den

DiabetikIvo

pavi,

množstevné limity pre zdravotnícke pomôcky určuje dokument "Limitové tabuľky" platnej kategorizácie zdravotníckych pomôcok.

Doplatky za jednotlivé zdravotnícke pomôcky zaradené do zoznamu kategorizovaných zdravotníckych pomôcok sú potom napísané v tabuľke "Zoznam zdravotníckych pomôcok" v stĺpci DOP. Stĺpec AKC je cena pomôcky vo výdajni zdravotníckych pomôcok, alebo v lekárni. Stĺpec UZP tejto tabuľky zasa hovorí o výške úhrady konkrétnej pomôcky zo zdravotného poistenia.

Pre diabetikov sú určené v obidvoch spomínaných dokumentoch predovšetkým pomôcky skupiny D.

Aktuálne verzie vyššie spomenutých dokumentov ktoré platia od 1.7.2011 do 1.10.2011 nájdeš na nasledujúcich adresách:

www.health.gov.sk - množstevné limity a preskripčné obmedzenia a www.health.gov.sk - Zoznam zdravotníckych pomôcok.

Treba sa pozrieť do týchto dokumentov a overiť si cenu doplatkov na konkrétny typ zdravotníckej pomôcky.

Pozor však na to, že v zozname kategorizovaných pomôcok nemusíte nájsť práve tie, ktoré používa Tvoj priateľ, hoci môžu byť v predaji aj na slovenskom trhu.

Je to tým, že nie všetky zdravotnícke pomôcky, ktoré dostali registračný kód ŠÚKL (Štátny ústav kontroly liečiv) a môžu byť predávané na území SR sú zaradené v zozname kategorizovaných pomôcok. To či sú v zozname, alebo nie je čisto záležitosťou výrobcu, či jeho miestneho povereného zástupcu (dovozca, predajca, distribútor a pod.) a od neho závisí, či bude podstupovať ďalšiu byrokratickú tortúru pri uvádzaní pomôcky na trh.

Pre pacientov má však nezaradenie pomôcky do zoznamu kategorizovaných pomôcok nepriaznivý efekt v plnej úhrade pomôcky z vlastného príjmu. Poisťovňe mu na nezaradenú pomôcku nedajú ani cent. Pokiaľ je pomôcka v zozname, tak poisťovne musia uhradiť množstvo uvedené v dokumente s preskripčnými a množstevnými obmedzeniami vo výške UZP zo zoznamu kategorizovaných pomôcok...

Držím palce.