Kamaratka

Príspevok v téme: Kamaratka
Billie

Dobrý deň,už dlhší čas ma trápi jedna kamoška.Pred nejakým časom sa mi priznala,že trpela bulímiou.Bolo to v poslednom ročníku na strednej,tipujem stres z maturity a podobne.Dosť schudla v priebehu mesiaca.Skoro nič nejedla,zvracala,ale potom to nejak ustálila sama.Bohužial mám pocit,že je v tom zase :( Prispel k tomu asi aj rozchod s priateľom.Zase ďalej chudne,sama sa mi priznala,že nič neje,ale že sa už snaží jesť.Lenže teraz k tomu pridala aj každodenné športovanie.Každý deň aj 2-3 hodiny niečo robí - bicykel,spinning,squash,posilka.Pýtala som sa jej,že čo sa stane,keď si dá pauzu a ona,že je potom nervózna a chýba jej to.Keď jej niekto povie,že nech je,lebo už vyzerá zle,tak si z toho nič nerobí.Ale keď ju niekto pochváli,tak z toho je nadšená a si myslí,že to je ono.Keď som sa jej snažila dohovoriť,že by si trochu mala dávať pozor na seba a podobne,tak ma odbila tým,že jej na sebe nezáleží :( Čo by ste mi prosím poradili? Neviem sa len tak nečinne na ňu pozerať,keď vidím,že sa ničí.Teda pokiaľ aj vám to tak pripadá podľa môjho opisu.Neviem ju zaradiť,že ktorú konkretnu poruchu má.Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď

[zruseny22]

Pre veľa ľudí, ktorí trpia PPP môže byť ťažké správať sa k svojim priateľom zodpovedne a dôveryhodne.
Tím, že sa k nej budete správať normálne, jej dáte možnosť cítiť sa primerane, prekonať osamelosť.
Pokiaľ má niektorá z vašich kamarátiek problémy s jedlom, je naväčšou pomocou už samo priateľstvo. Tým, že sa k nej budete chovať normálne, jej dáte možnosť cítiť sa primerane, zvykať si na normálny svet a prekonať osamelosť. Pre chorého je dôležité mať niekoho, s kým sa môže porozprávať, ísť do kina alebo si zatancovať. Nemusíte sa nútiť do roly rodiča, alebo terapeuta. Keď sa vám niečo nepáči, nebojte sa to priamo a bez výčitiek povedať. Žiadne drama sa nekoná, nikto nemusí byť zahanbený. Je ale treba rešpektovať, keď o niečom kamarátka nechce hovoriť a násilne sa k tejto téme nevracať.
Babky, prosím, nikdy neopúšťajte dievča/kamošku/frajerku s PPP len preto, lebo VY si myslíte, že to nemá cenu. Tá kamarátka Vás potrebuje stále. Či je horšie obdobie, alebo lepšie obdobie. Vydržte to! Ja osobne si neviem predstaviť, že by ma "ona" opustila a nechala ma tak, aby som si išla svojim životom. Pretože to by už život nebol, ale pomalé umieranie.
Želám veľa síl.

wyx

Ahoj. Tá moja so mnou už nebýva. Mám pocit, že čo ju trápi sa dozviem náhodou, alebo na druhý deň... Urcite chce byt zdravá, ale kazdy pribraty gram v momente z veseleho dievčata urobí smutnú príšerku, ktorej na prvom miest tróni váha... Za cely den toho vela nezje, a potom sa naje vecer. Dobre vie, ze by to bolo lepsie sa najest primerane cez den, aby potom číslo na váhe nestúpalo. ale nie, radsej sa naje vecer, potom prídu vyčitky, prehandala, depresie, uzkosti.. urcite aj porady s pro ana kamaratkami, ktore jej pribudli na fb... A tie ich, pre mna, prihlúple pro ana skupiny, ani nehovorím... a to stale slubuje, ze sa s nimi nebude kontaktovat... nu, ale co s tym? je to jej zivot, ona si ho vytvára, ak ho chce taky zit... Ak si myslí, ze ony jej pomozu, budu ju podporovat v hladovke, nejedení, prilišnom cvičení... a pritom sa ani nepoznaju... Ked ony maju často iba nadváhu a chcú byť akože anorektičky. nechápem to zmýšlanie. maju okolo 20, ani nie. Nechápem, že si neuvedomuju, alebo nechcú si uvedomiť, že o pár rokov nebudú chodiť do školy, budú mať iné starosti, povinnosti, začnú si hlavy buchať o stenu, aké boli hlúpe, že sa same dostali do takej situácie. a skončia na invalidnom dôchodku, samé, doma, matke pri zadku, pretože svojim tvrdohlavym postojom, túžbe po vychudnutosti sa všetci na nich po čase vykašlali...

Billie

wyx : Mam pocit,ze sa to asi zlepsilo.Respektive,ze sa snazi.Hoci stale sa najdu dni,kedy mi tvrdi,ze nema cas jest...ja len dufam,ze mi neklame a ked mi hovori,co zjedla za den,tak aj to fakt zjedla.Nastastie sa v tom s nikym nepodporuje,mam pocit,ze sa skor tymto temam vyhyba.co ta tvoja?

wyx

Billie ako? Kamoška po sviatkoch už drží hladovku? a na FB má kopu nových ppp kamarátok s ktorými sa podporujú v chudnutí a nejedení? ...ach jo...

Billie

wyx : mno poznam nejak ten pocit...ona sa stale len na nieco vyhovara a ja uz niekedy fakt nevladzem :o( je to uz trochu lepsie,ale su dni,ked ma strasne vytoci.napr minule som bola u nej na navsteve a ked som videla,ze ma total prazdnu chladnicku a spajzu,tak som ostala v koncoch a len so slzami v ociach.A ona na to,ze ona nema cas ist do obchodu!!!!!

wyx

a ked si myslíte, ze sa chce liecit, ale zistíte, ze sa vlastne vobec liecit nechce... (napr. svojím konaním robí vsetko pre to) co s tým? pomahat, ci vykaslat? mam dilemu... velkú... obrovskú... :( uplne zle... pocit zbytocna... :( rozmýslam, ze kaslem na to, nech si robí co chce... mám ju rada... urcite ma pro ana kamarátky, ktoré jej viac rozumeju, mozu jej aj pomahat... mna nepotrebuje... ;(

lamborginka

no Bibllie ,,no asi si to musi aj tvoja kamaratka chciet uvedomit aj sama v hlave ,,,dohovaranie asi pomoze len na chvilu aj ja som sa rozpravala o tom s tou mojou kolegynou co ma podobny problem ako tvoja kamratka ,,,ta moja zacala jest, davam jej moje obedy aby trosku mala energiu a napapala sa a uz fungovala aj v praci lepsie ,,,bolo to lepsie ,,pred casom sa mi priznala ze zvraciava aj v praci len nam nechcela o tom povedat citila sa zle ked sa prejedla nakoniec a msuela to ist dat zo seba von na toaletu ,,fakt ju sledujem, davam pozor na to aby jedla a uz nenapadne chodim s nou aj na toaletu akoze ked tam ma cestu poviem ze idem aj ja sa upravit a pozorujem to trosku sa to zlepsilo ,,,,no hadam sa uvedomi trosku ,,drzim palceky aj tvojej kamaratke fakt si kamaratka ked ti na nej zalezi ,,, a treba sa vela rozrpavat ,davat pozor ci ma prijem potravy a musi si to hlavne sama uvedomit ,,, je to tazke ,,,,

Billie

Alice : tvrdi,ze uz nezvracia,ze len minule jej bolo zle,tak preto jeden den zvracala.A je menej,lebo ze nema na nic chut :( a s tym cvicenim,ze jej pomaha prist na ine myslienky,ze sa potom citi lepsie.Zvyknem sa jej pytat,ze co take jedla pocas dna a celkom ako ten jedalnicek sa mi pozdava.len ktovie co je na tom pravdy.nemam ju na ociach,tak to len casom uvidim,ci zase schudla alebo co.