Psychický problém

Príspevok v téme: Psychický problém
juro9226

Zdravím,

mám taký problém, s priateľkou sme spolu vyše roka už. No môj problém je že neviem riešiť problémy alebo neviem si väčšinou utvoriť svoj názor, pretože keď niečo riešime som radšej ticho, možno preto že nechcem ju raniť slovami, alebo preto lebo si myslím že sa to samo vyrieši, neviem no , neviete ako sa toho môžem zbaviť?

jajka001_

ahoj, vo vztahu potrebujes vediet prejavit svoj nazor, inak ver tomu ze frajerku coskoro omrzis. bud sam sebou. a to ze si sa parkrat zakoktal, tym sa netrap. citat pred celou triedou, to da zabrat kazdemu.

juro9226

Presne tak zanechalo to vo mne blok, máš pravdu je na čase to zmeniť, ďakujem za radu :) veľa som si uvedomil

vinea

Ahoj Juraj
Isto, určite aj ten zážitok zo školy na Tebe zanechal svoje stopy, akoby v Tebe nastal blok vo veci rečového prejavu
Ale uvedom si jedno - keby Tvoja rečová chyba prekážala Tvojej partnerke, tak by predsa s Tebou nebola. Preto si uvedom, že jej Tvoj rečový prejav neprekáža a tohto "démona", ktorý v Tebe vyvoláva akoby strach sa prejaviť rečovo, sa dá prekonať jedine tým, že rozprávať sa jednoducho musíš donútiť a rozprávať musíš čo najviac
Či už s partnerkou, priateľmi, ľuďmi zo susedstva, z práce, priateľmi, kamarátmi
Proste si musíš uvedomiť, koľko oveľa ťažších postihnutí ľudia majú - buď sú hluchí slepí chromí či inak postihnutí a bijú sa o to svoje miesto tu na zemi a chcú si to svoje šťastíčko nájsť obhájiť a udržať
Preto prekonaj strach/blok a ako som už písala, naberaj postupne sebavedomie sám so sebou v komunikácii, kľudne pred zrkadlom sa sám so sebou rozprávaj, pospevuj si, proste nech sa Ti ústa nezastavia a keď si budeš už istejší, začni takto postupne čo najviac komunikovať aj so svojím okolím a svojou láskou

juro9226

Nemôže to byť aj sebavedomím , či ho nemôžem mať nízke ? Pretože mám aj problém s rečou , dosť často sa zasekávam, napr v škole keď som mal prečítať referát tak hotová katastrofa , a samozrejme 3/4 triedy sa natom dobre zabávali a to mi ešte viac dalo sebavedomie dole...

vinea

Ahoj Juraj
Je dobre, že sa to snažíš riešiť...lebo najhoršie je, keď sa v Tebe niečo už istú dobu hromadí, kopí a zrazu to len explóduje ako sopka a potom sa nikto zo zúčastnených nestačí diviť, alebo akoby dovtedy vôbec netušili, či nechceli vidieť, že v tej druhej strane sa niečo odohráva a je to len "ticho pred búrkou"
K tejto oblasti sú rôzne knihy, alebo rôzne psychologické cvičenia a myslím, že najlepšie by bolo začať riešiť dáku banalitu než dôležitú zásadnú vec (pr: začať napríklad s tým, čo na večeru než hneď riešiť partnerskú krízu).
Takže si to najskôr Juraj predstav vo svojej hlave, akoby sa to mohlo odohrávať (poznáš už svoju partnerku-vieš ako zvykne reagovať, máš ju už za ten čas ako tak zmapovanú). No a predstav si vo svojej hlávke, ako s ňou niečo riešiš, v hlávke si prejdi rôzne varianty - oponuješ, pýtaš sa, nesúhlasíš, odídeš, rozkričíš sa...proste čo ťa len napadne a teraz si predstav, ako bude ona reagovať a zároveň aká bude Tvoja reakcia
Potom si môžeš akoby tieto scenáre kľudne precvičovať osamote nahlas či kľudne aj pred zrkadlom, aby si sledoval svoje reakcie mimiku a podobné zmeny
No a keď už zvládneš a pripravíš sa ako-tak, tak začni pomaly toto praktizovať do života/praxe s partnerkou....najskôr však na ľahšie témy ako som už písala - povie, že urobí niečo na večeru a Ty môžeš začať, ok - je to dobrý návrh,nápad ale Ja dnes na to nemám vôbec chuť, čo tak keby si urobila to a to, alebo povedz, že pôjdete von a tam si niečo dáte
Pri takýchto banalitách sa oťukáš a nadobudneš akú-takú istotu a časom Ti už nebude robiť problém zvládnuť aj oveľa ťažšie riešenia vážnych vecí a problémov

A zas vzťah je od toho, aby v ňom bolo dobre obidvom stranám. Viem, že ju nechceš raniť, preto si radšej ticho, pomyslíš si svoje, alebo si radšej v mysli povieš - kašlem na to a budem čušať, lebo začne robiť scény plakať kričať a podobne. Ale zas keď ustupuje stále len jeden, ono sa to raz prejaví. Práve preto je lepšie tomu predísť:-)