Mama si nevie najst pracu

Príspevok v téme: Mama si nevie najst pracu
Kukipuki

Dobry den, chcela by som sa niekomu zdoverit s problemom, ktory je u nas doma uz velmi dlhu dobu. Ide o to, ze moja mama si nevie najst pracu uz 18 rokov, resp. odkedy bola na materskej. Vystudovanu ma strednu ekonomicku skolu s maturitou, ma zdravotnicky kurz, zdravotny preukaz, pracovala v cestovnej kancelarii ako predajca aj administrativna pracovnicka. No odvtedy to s nou ide dolu vodou.
Otec to poslednu dobu uz nezvlada s nervami, chce ju vyhodit z domu, pretoze zijeme len z jeho penazi, my so sestrou este studujeme, takze si pracu este nevieme najst. Snazim sa jej pomahat, hladam inzeraty, volam kade-tade, no vacsinou je to marne. Naozaj je v dnesnej dobe tak strasne tazke najst si zamestnanie? Skusali sme vela inzeratov, predavacka, upratovacka, telefonistka, pomocna sila v kuchyni, opatrovatelka, no dokonca uz aj pri upratovacke usporaduvaju vyberove konanie a samozrejme si vyberu mladsiu, sikovnejsiu zenu (mama ma 43), ale aj tak je to kopa roboty za smiesny plat.
Niekedy si myslim, ze je to uz marne, mama uz akokoeby ani nemala zaujem, ja si kupujem noviny a hladam na internetovych portaloch, akokeby som si hladala pracu sama pre seba....
Mate nejake rady, ako postupovat? Uz sa to doma neda vydrzat, otec je zasa taka povaha, ze lutuje dat kazdy jeden cent, vyjadril sa, ze akonahle dokoncime skolu, poletime z domu a on nas chovat nebude, a ze matka pojde pod most.... Neviem, co mam robit.
Za vsetky vase rady dakujem.

tapp

Nechcem zlahcovat, ale moja zena robi to, co vymenovala Kukipuki + chodi do roboty.
Vztahy su tam zle, ale nevytrhoval by som veci z kontextu. Ak by ma decka raz oklamali,ze boli v kine, mozno by som si neskor tiez pytal nejaky dokaz, ze peniaze minuli, ako sme sa dohodli.Asi som tiez tyran.
NŠ, pracu dakomu nemozno "vybavit". Ty mas moc niekomu nariadit, aby zamestnal XY? A aby ho zamestnaval, bez ohladu na to, ako pracuje.
Naozaj neni lahke najst si dobru robotu. Ale - 18 rokov ??? Ta zena je divna.
Ivana, mas pravdu. Ked som si precital prispevok od NŠ o tom, čo všetko podla nej musi ten manzel, tak mi bolo na smutno. Zaroven som ale rad, ze moja zena tak nerozmysla.

soffa

podaktori tu pisete ze mama sa stara o rodinu,perie vari,zehli,ale to robi aj zamestnana zena ked dojde z roboty.akurat ide do 2 smeny a vecer je na smrt clovek unaveny.tiez si skor myslim,ze tvoja mama je zdeptana a vobec si neveri...

Ivka 1

Je to presne tak,ako som si myslela. Mama robí doma prvé - posledné,stará sa o deti a aj o pohodlie manžela.Otec si to neváži a berie to ako samozrejmosť. Čo robí keď príde domov ?

Kukipuki

Niekto sa tu pytal, ci zijeme v byte alebo v dome.
Zijeme v byte uz asi 12 rokov. Mama sa stara o domacnost, vari, zehli, pecie, upratuje, proste maka doma kazdy den ako sluzka. Ona so mnou chodi po vysetreniach, vodi ma do nemocnice a z nej, vybavuje mi doktorov a tak dalej. Proste typicka zena v domacnosti. Niekedy si absolutne neviem predstavit, ze mama by nebola doma, ked ma zo skoly dovedu s bolestami, alebo ked sa rano zobudim na to, ze som stratila hlas, ostane so mnou doma a obskakuje ma, zavola do skoly a zajde so mnou (niekedy aj sama) za lekarkou.
Ak nahodou pre nejaky dovod doma nenavarila, otec nebol spokojny, stazoval sa, ze nema co jest. Niekedy si myslim, ze nevie, co sam chce. Chcel by, aby mama bola prec 12 hodinn denne, no prekaza mu, ked zasa nie je doma...

Rodinu nepoznám, len som si prečítala diskusiu. Pokiaľ sa otec rodiny vyhráža, že matka pôjde pod most a deti pôjdu z domu, dieťa leží vo vážnom stave v nemocnici a on ho nepríde ani pozrieť, keď deti idú do kina a musia doniesť potvrdenku o zaplatení lístka do kina a nemôžu si kúpiť ani pukance, manželke pred deťmi vulgárne nadáva, tak si o ňom nemôžem myslieť nič iné, len že je tyran a chce úmyslene deptať celú rodinu. Ak manželke skutočne nedáva žiadne peniaze (ani to, na čo má podľa zákona o rodine povinnosť), tak o ňom nemôžem mať dobrú mienku. Hľadať prácu jej mohol pomáhať celých tých dvadsať rokov, ale ako píše ich dcéra, nikdy sa spolu neporozprávali, nesedeli spolu nad inzerátmi..ak skutočne má tých známych po celom meste, prečo jej nevybavil aspoň pre začiatok nejaké zamestnanie, z ktorého mohla prejsť s pracovnou skúsenosťou ďalej ?

ivana45

NŠ, ako vies, ze "ju manžel nepodporoval v čase, keď ešte mala nejaké pracovné návyka, reps. znalosti zo školy a nepomáhala jej nájsť si prácu ? Lebo je výhodnejšie len niekoho deptať a nadávať mu, ako sám priložiť ruku k dielu."
Pozri, nie je vylucene, ze to bolo tak, ale neuzda sa mi to. Myslim, ze sem prenasas nejaku skusenost..
Ako si konkretne predstavujes, ze ju mal podporovat? A hlavne, kde cerpas vsetko, co mu pripisujes? Poznas tu rodinu?

V tejto rodine zjavne pracuje aj žena, len za tú prácu nedostáva mzdu, nakoľko pracuje len pre pohodlie svojej rodiny a hlavne svojho manžela. Keď obaja vstupovali do manželstva, pravdepodobne mali o sebe nejaké vedomosti a teda mali vedieť, čo ten druhý v budúcnoti chce robiť. Možno manželka už na začiatku manželstva vyhlásila, že nechce pracovať v zamestnaní a bude sa starať o domácnosť a on to akceptoval, len teraz po rokoch sa mu to už nezdá. Pokiaľ nič také nevyhlásila, pravdepodobne chcela ísť pracovať už po tom, ako išli deti do zariadení, ale asi v rodine nebol nikto kto by jej pri nástupe do zamestanancia pomohol (minimálne so starostlivosťou o deti v čase ich chorôb). Nevieme, prečo nešla pracovať, keď boli deti malé, ale pokiaľ na to boli objektívne dôvody a deti boli často choré, tak asi rodine pomohla viac tým, že bola doma. Prečo ju manžel nepodporoval v čase, keď ešte mala nejaké pracovné návyka, reps. znalosti zo školy a nepomáhala jej nájsť si prácu ? Lebo je výhodnejšie len niekoho deptať a nadávať mu, ako sám priložiť ruku k dielu.

ivana45

NŠ, ked si chlapi precitaju tvoj prispevok, uz sa neozeni ani jeden :-)
Prehanam, samozrejme.

Ja sa tomu muzovi nedivim, Urcite urobil aj on vela chyb, ale - priznavam sa - ani ja by som si nevazila ZDRAVU zenu, ktora si 18 rokov "nevie" najst pracu. Samozrejme - v situacii, ked on chce, aby zena pracovala a tiez zarabala. Je toho na neho zrejme vela.
Su samozrejme muzi, ktori zarobia tolko, ze im je lautrfuk, ci zena zaraba alebo nie. Niekomu je mozno aj milsie, ked je zena doma a doma je útulno. Kukipuki vsak neopisuje tento pripad.
Kukipuki, aj mna by zaujimalo, ako mate zorganizovanú starostlivost o domacnost. Kto upratuje, vari, nakupuje, umyva riad, perie, zehli, kosi travu a pod. Mate dom alebo byt?

Nerozumiem, prečo sa Tvoja mama už dávno nerozviedla, mali by ste pokoj všetky tri. Otec ju celý život tyranizoval, určite nepracuje aj kvôli tomu, že ju len deptal, čím stratila akékoľvek sebavedomie. Pokiaľ mama podala návrh na rozvod, otec nemá možnosť "prijať, alebo "neprijať", súd si ich predvolá na pojednávanie, kde sa rozoberú dôvody podania návrhu a ak súd zistí, že skutočne existujú dôvody pre rozvod manželstva, rozhodne o ňom. O majetku manželov (ktorý ako predpokladám nie je vyporiadaný a hľadí sa naň ako na bezpodielové spoluvlastníctvo manželov) by sa mali rozvedení manželia dohodnúť do 3 rokov od právoplatnosti rozhodnutia súdu o rozvode. Pokiaľ sa nedohodnú, po troch rokoch sa z majetku stane podielové spoluvlastníctvo a budú ho užívať každý v jednej polovici. Pokiaľ je ešte Tvoja sestra maloletá, súd musí rozhodnúť i jej zverení do výchovy jedného z rodičov. Súd takisto musí rozhodnúť i o zákonnom príspevku rozvedeného manžela na druhého manžela (t. j. Tvoju mamu), ktorá nie je schopná sa sama živiť a o výške príspevku rodiča na deti, ktoré nie sú schopné sa sami živiť (teda pokiaľ obe študujete, do dňa, kedy neukončíte prípravu na budúce povolanie).
Tiež nerozumiem, ako si situáciu vo Vašej rodine nemohli nevšimnúť Vaši príbuzní a známi, a ak si to aj všimli, prečo sa nepokúsili s tým niečo urobiť a pomôcť hlavne Tvojej mame, aby sa vymanila z dosahu otca. Preto navrhujem, aby čo najrýchlejšie podala návrh na rozvod na Váš príslušný súd (podľa miesta maminho trvalého bydliska). V návrhu by uviedla, prečo sa chce rozvies-tyranie zo strany manžela a tiež by do návrhu uviedla, že žiada, aby manžel po rozvode prispeval na jej výživu nejakou sumou. Ďalej to, že žiada po rozvode zveriť o opatery deti a tiež sumu, ktorú by mal otec na deti prispievať (sumu treba vyrátať z nákladov , toré reálne existujú, t. j. náklady na školu, na stravu a pod. Pokiaľ je dom v ich BSM a neodhodnú sa o jeho užívaní, asi nepomôže iné, len ho predať a výťažok si rozdeliť. Nie je možné, aby mama žila chvíľu sama, nemá nič našeterné ? Nemajú spoločný účet, alebo aspoň otcov účet, na ktorom má dispozičné právo ? Mala by sa odsťahovať a čakať na rozvod a následné vyporiadanie majetku. A Vy so sestrou s ňou, lebo s otcom budete mať stále psychické problémy. Držím Vám všetkým trom palce a želám veľa sily.

pozri-

KUKIPUKI
...nerada sa vyjadrujem k takymto temam-lebo kazdy ma take problemi do ktorych mi nevidime a tazko sa radi-ale pisala si
-ze mas vazne zdr.problemi-kto sa o teba staral od malicka?
-kto upratuje?
-kto vari?
-kto sa stara o celu domacnost?
tvoja mama je doma vytazena a robi pracu ktoru keby jej otec mal zaplatit tak by mu nestacil ani plat...
CHYBA JE U TVOJHO OTCA-ON SI MA UVEDOMIT ZE MAJU SPOLU DETI O KTORE SA MAMA STARA A ON MA POTOM VIAC CASU NA PRACU/co keby sa mama zbalila a odisla-myslis by ze by otec stale mal tolko casu na pracu-keby sa musel starat o chore dieta?/
-pisala si ze je DRZGROS...
vies tvoja mama to ma velmi tazke-nie len preto ze si nemoze najst pracu ale aj koli samotnemu otcovi...je velmi pekne ze jej pomahate zo sestrou-ale dohovorte otcovi-on by mal byt k nej ohladuplnejsi a mal by si ju vazit-zena to ma vzdy vo vztahu tazsie-ked sa stara o deti-ved to mozno sami raz pocitite na vlastnej kozi-az budete mat vlastne deti...
neviem preco otcovi nestaci aspon to co mama robi-ved si pisala ze obcas robi aj pomocne prace a brigady a aj doma robi-a ked si chora kto s tebou beha po lekaroch?
ved nech raz skusi otec a 1x-2x vynecha v praci a ho tiez prepustia a potom uvidi ako tazko sa hlada praca/asi by si to mal zazit na vlastnej kozi aby pochopil mamu/
1.mama upratuje?ci mate doma bordel?
2.vari?ci hladujete?
a podla tychto veci potom mamu mozete sudit ci je leniva ci nie-len preto ze si nemoze najst pracu este nemoze nikto povedat ze je LENIVA...KTO TOTO POVIE O NEJ JE TO TRUFALE-/a zvlast ak ju nikto nepozna/
ZELAM VAM VELA STASTIA ABY STE TO NEJAK VYRIESILI/a hlavne dohovarajte otcovi aby sa zacal chovat k mame inak-aby si ju zacala VAZIT A CTIT za to co uz pre vas urobila a nie jej kazit zdravie a zivot takymi zb.vycitkami-ved ona uz kus prace urobila pre vas uz tym ze sa o vas starala a ako ty pises este stale ju potrebujes-lebo mas zdr.problemi/