škola alebo práca?

Príspevok v téme: škola alebo práca?
miguel

Som prvák na vysokej škole. Povedal by som, že aj škola ma veľmi baví, len aj tak neustále rozmýšlam či mám odísť. Jedine prečo som teraz na škole je, aby som mohol v budúcnosti zarábať viac peňazí. Nemám vysnívanú prácu čo by som chcel robiť. Aspoň teraz už nie... Dôvod prečo chcem odísť zo školy, že u mňa na prvom mieste je rodina. Mám priateľku s ktorou si plánujeme spolučnú budúcosť. Lenže ak mám chodiť do školy minimálne 5 rokov , ona tak isto, tá rodina a spoločný život je nedohľadne. S priateľkou chodíme do škôl v iných mestách a sme spolu na 2 dni do týždňa. Predtým sme boli spolu každý deň. Ak odídem zo školy a pôjdem pracovať, aj tak budeme spolu stále málo. Takže neviem sa rozhodnúť čo robiť aby sme boli spolu a aby ten spôsob života mal perspektívu do budúcnosti. Ak pôjdem pracovať aspoň niečo ušetrím, ale zase ísť teraz pracovať za možno 500 € mesačne alebo počkať a pracovať neskôr za 1200 € mesačne je veľký rozdiel. O peniaze mi nejde, jedine prečo ich chcem aby som si mohol založiť rodinu a deťom a manželke dopriať čo potrebujú. Nepotrebujem mať tisíce na účte a v garáži milionové auto. Hoc je to pekné ale ku šťastiu mi to nechýba. A teraz ma to deprimuje, že neviem čo ďalej, mám stoho len zlú náladu a nemám chuť do ničoho a flákam i školu a prenáša sa to aj na priateľku. A to nechcem. Ako ste vy riešili svoje začiatky, keď ste si hľadali bývanie, spoločný život s partnerom, ako ste boli na tom finančne, ako dlho ste bývali u rodičov? Koľko ste asi mali rokov keď ste sa osamostatnili? Ja nad týmito vecami rozmýšlam od začiatku školského roku ale na nič som neprišiel, len ma to ubíja.

3nttt

nevykasli sa na skolu :( budes lutovat. pises ze ti na peniazoch nezalezi. TERAZ. ked budes raz zenaty a zenu budes mat na materskej tak budes rad ze si to vydrzal. to ze chces byt s priatelkou skus riesit nejako inak. urcite nie tak ze sa vykasles na skolu.

miguel

Viem, že keď doštudujem ten plat bude oveľa vyšší ako teraz, takže to nie sú ružové okuliare. Neštudujem na nejakej podpriemernej vysokej škole ako je skoro každá na slovensku. Momentálne je táto štatistycky najlepšia hodnotená vo svojej oblasti, osobne poznám ľudí, ktorí po jej vyštudovaní nástupné platy mali cez 1000 €, a profesory ktorí sa zaujímajú o študentov i po skončení štúdia vedia, že ich žiaci majú nástupné plany vyššie ako ich plat t.j plat profesora, ktorý nemá ďaleko do dôchodku. Samozrejme nie každý sa takto zamestná, ale priemerovo je to veľmi dobré. Tak preto tá dilema, či mám odísť alebo nie.
Keď som sa s týmto zdôveril priateľke, povedala, že odíde zo školy, aby sme mohli byť spolu. Len vtedy bola z toho smutná, že mám takéto pocity, tak jej reakcia bola skôr emotívna v danej chvíli. Či by naozaj odišla to neviem. Ona skôr študuje aby mohla robiť to, čo by ju bavilo, ako kvôli peniazom. Jej odbor jej neprinesie veľké finančné zabezpečenie v budúcnosti. Aspoň nie, v takejto dobe. Osobne by som nechcel aby odišla zo školy, doslova by som jej to nedovolil aby kvôli mne odišla.
A tak ako niekto má sen, si kúpiť porche, má sen aspoň raz v živote vidieť more, aby našiel prácu čo by ho napĺňala,aby niečo v životé dokázal, aby si mohol niekedy v 60tke povedať, že tento život stál za to, ja takto isto túžim po rodine. Preto ma táto situácia nesmierne ničí, lebo to ako sa vyzerá moja terajšia situcácia a kam smeruje ma od toho len vzďalujem.

odpovedam

necitala som si predosle odpovede, no ak ti mozem poradit, urob si skolu. ja som riesila rovnaku dilemu. Planovali sme si s priatelom buducnost, chcela som ist do roboty namiesto skoly, vybrala som si skolu.

A on ma o niekolko mesiacov neskor nechal. Som rada, ze som sa skoly nevzdala kvoli nemu, pretoze by ma viac trapilo to, ze osm uprednostnila spolocny ciel pred mojim. je fajn budovat si spolocnu buducnost, no ak mate byt spolu, cakaju vas este dlhe roky spolocneho zivota. tych 5 na skole sa uplne strati a urcite vam to nieco da....

ja nelutujem, ze som si vybrala skolu. Predsa len sa budete vidat aj pocas studia, budete spolu pocas sviatkov a prazdnin. Je to len prechodna faza...

xy:)

nech si hovori, kto chce, co chce, skola je dolezita. a odist zo skoly, co ta bavi, povazujem za sprostost. na rodinny zivot mas casu ako ceciny, naco sa ponahlat. aj ked nechas skolu a budes makat, nic tym nevyriesis, musel by si makat do zodratia, aby si slusne zarobil, lenze s tym, ze frajerku uvidis iba prilezitostne.

lost

Nad tymto som vcera v noci cely cas uvazoval :)
vidim dva sposoby zivota:

1. dve generacie dozadu zili zvacsa tak, ze kazdy den vstali a isli do prace, prisli z prace a isli na zahradu, ale vecer si kludne sadli, mozno unvaveny, ale predsa, pred TV s vecerou..
takto prakticky cely zivot, neodisli z bydliska na viac ako 100km (maximalne raz za pat rokov). more ani lyze nevideli.

Ale ziju spokojne a stastne, aspon sa tak tvaria a prejavuju..

2. mladsia generacia vyzera asi takto: cele 3 tyzdne makaju ako svine, a jeden tyzden flamuju, zvacsa pri mori, alebo niekde v meste v zahranici. rychly zivot, rychla praca, rychla zabava.
vyzeraju by stsatne a spokojne..

ale nedosiel som na to, co je lepsie :D kazdy to vnima uplne inak.. ale obe maju co to do seba z mojho pohladu. vtipne je, ze ked zijem 1. sposobom, tak mi chyba ten druhy sposob a naopak :D haha, to je zivot..

Co studujes ?

Ver mi, ze pokial nemas skolu, ani ziadne kreativne myslenie v oblasti podnikania (know how vymysliet), alebo ani kapital (alebo nikoho s nim), tak to budes mat tazke...
Ale ako vidim, vela ludi s MGR a ING je na tom rovnako..
A aj keby si mal vyhru milion eur v loterii, nemyslim si ze by ta to dostalo za vodu, isto nie celu rodinu na dozivotie..

Moj zaver je taky, ze neexistuje istota, nic nie je iste, v tomto vesmire nic (a nie, ani dane a ani smrt), dokonca mam pochybnosti o existencii casu a gravitacie.. (nic nie je iste :D relativne, nic). Cize to mas za jedno, co si vyberies.. Pointa je, aby sa nevzdaval a nevidel zivot cierne, negativne..

A ak ty sa rozhodnes akokolvek, ako sa rozhodne priatelka ?

Laurina22

Najprv si zloz ruzove okuliare.

Ak si myslis,ze po vystudovani ta budu cakat personalisti s otvorenou narucou a vyplatnou paskou za 1200 € tak si na velkom,velkom omyle.

Bude trvat cas,kym si pracu najdes a nezabudaj,ze k vysokemu platu sa vo vacsine pripadov musis dopracovat.

Ja som zo skoly odisla v druhom rocniku po hladani si prace 6 mesiacov.Moj nastupny plat bol 450 € v cistom.Az po 2 rokoch som presla do ineho zamestnania s inym platom.

Teraz som zacala studovat a poviem ti,externe studium nie je med lizat.Prides o 19,00 unaveny z prace a ides sa ucit aby si podal vykon na skuske.Neviem si predstavit,ze by mi do toho prislo este dieta...

Takze najprv sa pozeraj na svet troska realisticky a s rodinkou v tak mladom veku si to este rozmysli....