Ako setrit peniaze

Príspevok v téme: Ako setrit peniaze
nadirah

Ahojte, tuto temu zakladam preto, lebo by som sa chcela poradit ohladom financii. Ako absolventka VS som v septembri nastupila do roboty, moj plat je v cistom 430euro a zatial byvam s rodicmi. Mam kamaratky, ktore zarabaju podobne a pritom si stale nieco kupuju a chodia na vylety a stale maju peniaze a mne to akosi nevychadza. Lebo mne pride vyplata a ja sa snazim setrit tak nic skoro neminam, sem tam si nieco kupim, ale vzdy mi zatial vyse polovica vyplaty ostala. Ale nemozem si dovolit vela veci a to ma trochu stve. Studovala som tazsiu VS 5 rokov a moj plat je mensi ako plat robotnika. Je mi z toho smutno. Chcela by som, aby ste mi poradili, ako setrite peniaze, ako sa co najlacnejsie zabavit a co navstivit a podobne. Kde nakupujete a tak. Pomohli by mi dake rady :) A este sa chcem spytat, ako ste si kupili svoj prvy byt, kolko ste predtym pracovali.

rony26

a aj tie kamaratky si odkladaju vyse polovicu vyplaty bokom?...podla mna je to len o tom aby si sa rozhodla ci je potrebne odkladat si cez 50% (s tym, ze teda si budes musiet niektore veci aj nadalej odopierat) alebo si budes odkladat len 20% a doprajes si viac...pouzil som si sice slovicko "len", ale stale je to pomerne dost, to v dnesnej dobe poziciek a dlhov nedokaze kazdy...chce to len lepsie urcit pomer medzi setrenim a uzivanim si

skus sa pri tom setreni pozriet aj na mobil a ucet/ucty v banke...mne sa tento rok podarilo v tychto oblastiach dost usetrit...a este nakupy cez internet, okrem ineho tam teraz lahko natrafis aj na rozne formy zabavy s vyraznymi zlavami, ci uz pobyty, vylety alebo nieco blaznive, zaujimave...myslim teraz stranky ako zlavadna, zlavomat, ponukadna a pod.

Harper

A co tak si zacvicit? S frajerom si mozete porovnavat skore :-) Pozri si stranku bodyrock.tv :-)Alebo skus nieco vytvorit, pisat knizku, basne, malovat, alebo sperky, sperkovnice...Niekedy sa da aj z odpadu spravit velmi vela krasnych veci...Mozno si raz zalozis vlastnu stranku s takymito napadmi :-) Alebo si ist von zabehat. Sediet v bare to uz je len zabava...zabavnejsie si je doma pizzu sam urobit aj vratane cesta ako na nu niekam ist...Moznosti je vela kde peniaze netreba. Alebo vezmi bicykel a skus chodit na tury aj do rakuska a tak. Je tam sice pociatocna investicia, ale myslim ze sa oplati. Alebo chod na huby :-) Aj ked teraz ked bude zima sa uz asi moc vonku robit neda. Ale 3/4 roka sa da.

nadirah

No veru, ta plavaren aj mna samotnu prekvapila, a pritom to bola novootvorena zrekonstruovana plavaren, kde je vstup celkom drahy, tak som si myslela, ze to bude na urovni. A doktor mi vravel, ze aj v termalnych vodach a kupaliskach uz clovek moze cokolvek chytit.

No ja vacsinou stale kupujem vo vypredajoch alebo na zlavove kupony, na znacky si ja vobec nepotrpim, skor mi ide o to, aby cely outfit mal smrnc a iskru a okrem toho nemam ani rada tie sportove tricka s napismi a podobne, lebo ja to nemam k comu zladit :D peniaze si setrim, lebo ja by som nemohla zit od vyplaty k vyplate, by som sa bala, ze co ak sa daco stane..A pisanie na nete a citanie clankov je aj moja zaluba, ale skor som myslela, take zaluby co sa daju robit vonku aj s ostatnymi. S priatelom stale nieco vymyslame, ale jednak u nas je vsetko strasne predrazene a preto vela ludi na tie miesta ani nechodi a jednak take prechadzky v prirode a posedenia v cajovni a kaviarni uz ma zacinaju trosku nudit. najlepsie nam je spolu ked sme doma, ale niekedy raz za cas by som aj von daco chcela robit. Nie je to velky problem, ale mna to niekedy aj rozculuje ze sme dost velke mesto a nic tu nie je a vsetko dobre co bolo tak sa zrusilo. Asi sa prihlasime na nejaky kruzok alebo co. :)

A tiez ma niekedy mrzi to, ze mam dobru kamaratku s ktorou chodime spolu aspon raz do tyzdna niekam, ale vidim, ze si nemozem dovolit vsetko to co ona, a je mi stale blbe hovorit, ze niekam nejdem, lebo nechcem na kraviny minat peniaze, vsak kava za 1,50 chuti rovnako ako za 4 eura. ale co uz .... to len tak na okraj.

lost

plavaren a infekcia?

ohfakšit....

to je mi luto..

a to som planoval ist plavat, ale presne tohoto som sa obaval.. tak to balim.. radsej nic ako infekciu :)

tak 50% je uspech, gratulujem :)

no a ako to ze ziju na vysokej nohe?

su ludia co minu 105% svojho prijmu.. a potom placu ked sa nieco stane..

tiez velke plus kupenia siat vo vypredaji.. ved to je jedno aka sezona to je :) teda kolekcia.. hlavne ze to je oblecenie, neverim ze tepelna hrejivost bavlny je v nike vyssie ako v nyke.. cize to je fuk :)

kino je podvod.. te zvuk je horsi ako zvuk bezneho mobilu :) hucat to huci, ale moje hrnce vydavaju vernejsi zvuk ako kina (myslim hlavne kino v auparku a poluse, inde som ani nebol, no a tie metske kina ani nehovorim..)

domace prostredie je najlepsie a stahovanie filmu pre vlastnu potrebu nie je nelegalne takze why not :)

osobne si myslim, ze cash is the king.. cize ak ma clovek uspory, tak ma eso v rukave.. vzdy sa moze nieco stat - napr sa v rodine pokazi pracka, to je DOST pruser, co? :D

tiez netusim ako vedia zit tak na vysokej nohe.. ale to je vacsinou tak, ze ten kto na to nema, ten to kupi :) ale to je jendo..

a k hobby - cokolvek o je zadarmo :D alebo aspon za minimum penazi :) tak ja asi fakt netusim, lebo jedno z mojich hobby je pisanie na nete :D ale to asi nie je to co hladas :)))

nadirah

Dakujem Vam vsetkym za prispevky. Ono mna zase az tak netrapi ten plat, lebo v dnesnej dobe som rada, ze mam vobec robotu a ze som si ju nasla hned po skole. Ale na druhej strane je pravda, ze niektore profesie su ohodnotene mizerne a pritom su uzitocne, napriklad aj skolstvo. No ale skor by ma este zaujimali dake dalsie rady o tom, ako setrite. Lost - odkladam si vyse polovicu kazdy mesiac, ostatne miniem na zakladne veci ako kozmetiku, sport, oblecenie si kupujem velmi malo, skor len vo vypredaji. Ale ako som uz pisala, poznam kamaratky, ktore maju podobne platy a ziju si na velkej nohe a neviem z kadial na to este maju :) Lebo mne to teda nevystaci aj na wellness a podobne veci. Ale tiez by som rada vyuzila aj ja nejake formy zabavy, do kina uz napr. ani nechodim lebo je u nas velmi predrazene, to si radsej stiahnem film, a v kaviarni vysedavat ma nebavi. a na plavarni som minule chytila infekciu takze ani tam ma to nelaka. Preto ak viete poradit nejaku formu zabavy, alebo co robite vy vo volnom case a za malo penazi :)

sansara

wauu, lostik - ahojček :)
Neviem, či si to Ty..originál, ale ak áno, tak Ťa veľmi rada vidím ;)
Už som sa aj v téme, kde sme sa najčastejšie spolu bavievali pýtala, čo je s Tebou, že Ťa tam už dlho nevidela a nikto nič o Tebe nevedel :)
Rada Ťa však opäť vidím a pekný večer maj ;-)

lost

lenze zivnostnik si moze dat tie 40% pausalne naklady..

ale sro zase plati len 19% z cisteho zisku, plus minus ?

netusim co presne platia obe strany :D ale mozno to zalezi od jednotliveho podnikatelskeho planu, ci to alebo to ?

lost

ale nevyhoda je uctovnik (podvojne ucto) ..
zas nemusi sro platit odvody, co su minimalne cca 161,71eur aj ked nic nerobi zivnostnik?
to je uz viac ako samotny podvojny uctovnik :-O

dost nefer zatazenie no :)

prión

tak v sro neručíš svojimi peniazmi, ale len firemnými, ktoré môžeš mať v majetku- tuším 5000 e je vklad na založenie...
preto je toľko sro, lebo nemusia vrátiť peniaze ak ide firma do konkurzu, teda skrachuje....
to je výhoda sro a as