Ako sa zbavit lakomosti

Príspevok v téme: Ako sa zbavit lakomosti
rtpa22

Som lakoma. Viem to a rada by som sa toho zbavila.
Som VS, mam obstojnu pracu, nemam deti, zijem sama. Mam priatela, ale on zije vo svojom byte a obcas nocuje on u mna, obcas ja u neho. Mam par kamaratiek, asi 2-3 priatelky. Na nic velke nesetrim. Mam vlastny byt na hypoteku, tuto bez problemov splacam. Dobre vybavena domacnost, male auto (ale vacsie ani nechcem, potrebujem len sukromny priestor na 4 kolesach, ktory ma dopravi, kam treba), chata so zahradkou.
Teraz ten problem. Drahsie potraviny si kupim, len ked su v akcii. Je mi luto kupit si lepsie oblecenie, odkedy som psychicky zvladla sekace. Dokonca to beriem ako lov. 10x nekupim nic a potom za velku tasku. Ulietavam len na istom type topanok a knizkach, obcas urobim ako impulzivny nakup kabelku, bizuteriu, veci do domacnosti, ale musi ma posmelit nejaka zlava.. mozno ani nie je pravdiva. Nejdem sa najest do restauracie, aj darceky kupujem v zlavach..
Poradte mi nejaku metodu, ako sa naucit normalne zit. Viem, ze si mozem dovolit viac minut, ale nejde mi to.

rtpa22

dakujem za ohlasy.
Ze som setrna, to je fakt. Potraviny z obalov vytriasam, az si leziem na nervy. Ale myslim si, ze som na seba aj zbytocne zla. Ak su lacne, kupim aj veci, ktore nepotrebujem a pritom sa bojim kupit si drahsie, aj ked ich potrebujem.
Tazko sa viem zbavit starych veci, ked si kupim novsie. Hromadim, az mi nepotrebne veci v byte skoro nedaju zit.
mate59, uz som sa snazila nieco si nacitat. To, co opisujes ty, je Prajnost. Lakomost je nedopriat si. Sam sebe. Mat a neuzit. Nevediet premienat peniaze na radost. Zit ako velmi chudobny, aby clovek zomrel ako bohaty.
Ja peniaze nerozdavam, ale darceky kupujem rada, aj ked urcite nie nakladne. Ak nie je iste, ze to fakt sadne, tak aspon nech to vela nestoji. Vzdy si dam namahu s 2%, obcas prispejem na charitu. Ale iba na bankove ucty. Nemam rada zobrakov. A kedze chcem, aby tam neboli, tak im nic nedavam, aby som nepodporovala nemily jav. Dennodenne vstanem, idem do roboty a makam, ze obcas tyram mocovy mechur, tak sa mi nechce podporovat niekoho, kto sa v nejakom brlohu vala do obeda, parazituje na socialnom systeme, mozno aj kradne..
V detstve sme zili dost chudobne, to je fakt. Ale zasa, drama to nebola.
Nepoznate metodu, ako by sa ten hlupy postoj k peniazom dal zmenit ?

tpch1

rtpa22, nevidim v tom nic patologicke, ale za postojom k peniazom stoja zvycajne zle skusenosti s hmotnym nedostatkom. Ak si vyrastala v podmienkach, kde si mala pocit, ze sa ti po hmotnej stranke nedostava vsetko, co potrebujes, pripadne si mala az pocit neistoty a nebezpecenstva z toho, ze nemas dost hmotneho zabezpecenia, potom je neschopnost minat peniaze logickym nasledkom. Jednoducho sa snazis setrit, lebo "co ak nastane situacia podobna tej v minulosti". Niekto zas moze reagovat opacne-ked sa dostane k peniazom, dopraje si vsetko, co mu chybalo. Vsetko zalezi od osobnej dispozicie a psychickej vybavy dotycneho cloveka.
Inak aj nesplatena hypoteka moze viest k skrytemu pocitu neistoty, i ked v sucasnosti ju splacas bez problemov-v podvedomi totiz moze vyvolavat strach zo straty strechy nad hlavou.

elly

pri tom vsetkom co si vymenovala ze mas a aky si ze si VS tak pomaly mam pri tebe depku :-D ja este s rodicmi byvam, brigady a nic nevlastnim...myslim si naozaj, ze si sporovliva, samostatna a urcite aj sikovna :-)

mate59

Neviem, či si lakomá, ale určite šetrná, sporovlivá.Veď obchody robia akcie na to, aby si sa dostala aj k niečomu lacnejšie.
Je dobrý pocit, keď som minule kúpil gelovú sedačku na bicykel za 200 kč v akcii a tú istú som videl v inom obchode za 500,-kč.V tom by som problém nevidel.Ani do reštiky nemusíš chodiť,ak si doma navaríš podľa seba.
Len to netreba preháňat,ak som v obchode a mám na niečo chuť,a chcem to tak si to kúpim, veď žijeme len raz, hlavne, Keď píšeš, že na to máš.
LAKOMOSŤ je ale iné, to je ked sa s niekým nerozdelíš, nedopraješ, nedáš, neponúkneš, to je hnusná vlastnosť.
Ak dáš na charitu,pomôžeš, daruješ, tak nie si lakomá.

ynteligent

čo ti straší ? celý západný svet sa snaží vysporiadať s konzumným spôsobom života a ničnerobením ? a ty nielen že pracuješ, si samostatná jednotka ale máš aj šetrnú povahu ;) idealná ženská
vôbec nie si lakomá !