správny jedálniček

Lunam

pozrite si Organove hodiny podla cinskej mediciny napriklad na tejto stranke eutrofia.sk

Pozor - zimny cas je ten spravny, kedze o 12 hodine cez den je slnko v strede.

Ovsenne vlocky sa mozu jest so susenym ovocim, orieskami, semienkami, medom. Rano je to dobra kombinacia. Mozes ich jest aj so zeleninou alebo s batata zemiakmi... Na obed a vecer sa uz tato kompinacia nehodi.

Ano, ovocie vyvolava kvasenie v zaludku, ale to aj med a cukor. Podla mna to netreba uplne prehanat. Ja si davam na ranajky rozne druhy vlociek so zeleninou a s orieskami,semienkami alebo lyzickou oleja.

Pit sa ma az vtedy, ked sa potrava presunie zo zaludka dalej, to je 2-3 hodiny po jedle. Inac sa zriedia zaludocne stavy, ako to tu uz bolo uvedene.

suns

mira - aha, to je pre mna novy poznatok..
co sa teda odporuca kombinovat s ovsenymi vlockami? biely jogurt ?
lebo samotne su suche a nechutia velmi.. mozno med, skorica.. ale mne sa tam vzdy ten banan hodi..

- mira

Suns, zapíjanie jedla riedi tráviace šťavy. Trávenie je menej účinné.

Musli - kombinácia ovocia a obilniny je zle stáviteľná. Dôvodom sú ovocné kyseliny a fruktóza, ktoré bránia tráveniu polysacharidov z obilnín. Tieto sa nestrávia a kvasia v tráv. trakte.

arman

"Najneskor sa je 3 hodiny pred spanim..."
to je trochu nepresne napisane.

Je rozdiel dat si bocik so zemiakmi, ktory sa travi 5 hodin, alebo ovocie, ktore je za 45 minut stravene.
Napriklad, ked si dam ovocie o 22:00, je stravene rychlejsie, nez normalne jedlo, ktore sa zje o 20:00.

suns

výborná téma :)
myslím si, že každý človek by mal dodržiavať tieto zásady a potom by nemali šancu žiadne choroby, oslabenia imunity atd... :/
ja by som potrebovala vedieť, kedy čo jesť..
doobeda je povolené ovocie ?
Ja si dávam musli na raňajky s ovocím, predtým pohár teplej vody ( aby som naštartovala metabolizmus )
čiže doobeda ovocie ..
a poobede skôr zeleninu ? a treba ju jesť s celozrnným chlebíkom alebo niečim ? nie samotný šalát..
a ja zvyknem PIŤ.. počas jedla ani nie, ale po hlavnom jedle nie je nič lepšie pre mňa ako dať si pohár vody.. čiže zapíjam hneď jedlo vodou..
je to škodlivé ? z akého dôvodu ?
ďakujem za rady :)

Lunam

Tu sú najzákladnejši zásady správneho stravovania, na ktorých sa zhodnú všetci odborníci zdravej výživy:
1, Žuvanie: každé sústo treba požuť minimálne 40x, je dobré si to rátať, pokým sa to nezautomatizuje. Trávenie potravy začína už v ústach a to slinami. Sliny dokázu neutralizovať aj niektoré jedy z potravy. Aj ovocné a zeleninové šťavy a džúsy, polievky treba chvíľu podržať v ústach aby sa zriedili so slinami.

2, Pitie: ráno treba vypiť 3-5 deci nesladeného nápoja alebo vody. Nikdy sa nemajú piť horúce alebo studené nápoje. Majú byť izbovej teploty alebo teplé. Pije sa vždy najneskôr 20 minút pred jedlom a najskôr 2 hodiny po jedle. Počas jedla alebo hneď po jedle sa môže vypiť max. 2,5 deci nápoja.

3, Ovocie je najlepšie jesť samotné, pol hodinu-hodinu pred jedlom, aby sa stihlo vytráviť. Nemali by sa veľmi kombinovať rôzne druhy. Ovocie sa nikdy neje spolu so zeleninou. Okrem citróna, limetky, tie sa dajú použiť na všetko (nejaké výnimky sa ešte nájdu).

4, Zelenina sa vždy je s iným jedlom, okrem ovocia. Nemala by sa jesť samotná. Mala by tvoriť 10-25% z jedla

5, Najneskôr sa je 3 hodiny pred spaním, približne o 20hod.

6, viacej nájdeš tu:
eutrofia.sk

www.akv.sk

maruska_123

a este som chcela napisat ze jedz pravidelne 5krat denne

a doobeda jedz skor sacharidy a poobede bielkoviny...ovocie ako sacharid skor doobeda a zeleniny nie je nikdy dost, tu hocikedy

maruska_123

prestan jest slane, mastne, sladke, pi vela vody a nesladenych cajov...jedz celozrnne vyrobky, vela zeleniny, kvalitne bielkoviny a hyb sa..a schudnes zarucene

brunetka_a

práveže ja nechudnem, teraz by som chcela začať.. schudla som 15 kilo dosť rýchlo a potom som naspäť pribrala 5 kilo.

Keby som dala zas 5 kilo dole, bola by som sttrašne rada :)

Ja jem " čo dá chladnička " :D. preto práve sa pýtam na druhých jedálniček, poprípadne diety:)

mám 165 cm / 62 kg, . ...chcela by som tak okolo aspon 5-7 kilo dať do leta :)
ked bude teplejšie začnem behať, korčulovať :)