kedy clovek dozreje?

renushik

hej hej, zrelý človek je ten ktorý napriek rôznym prekážkam, vždy vstane opráši sa a ide ďalej, a hoci vie že aj keď padne na hubu 1000 krát, vždy sa postaví a ide do cieľa, pretože vidí svoj cieľ. Zrelý človek je ten, ktorý dokáže čeliť svojmu strachu. Zrelý človek je samostatný v uvažovaní, vie čo je preňho dobré, nenechá sa manipulovať, dokáže sa presadiť, aj keď ostatní okolo uvažujú úplne inak. Zrelý človek nie je závislý od názoru okolia, je si vedomý, že jeho šťastie závisí len od neho samého. Uvedomuje si, že je stále len na začiatku cesty a musí sa neustále zdokonaľovať, zrelosť v takomto význame slova nezáleží na veku, záleží skôr na skúsenostiach a uvažovaní... a neexistuje podľa mňa presne daná hranica, ktorá definuje zrelosť/nezrelosť....

Meretseger

No niektorí teda nikdy :D:D
Myslím si, že keď človek prejde traumatizujúcimi zážitkami, nejaké katastrofy, ale aj zneužívanie, etc., a nezosype sa - t.j. posilní ho to, dozrieva tým. Keď je v situáciách, v ktorých sa môže spoľahnúť len sám na seba, a tým nemyslím len to, že musí žiť sám, ale povedzme, že je v krízových situáciách a má len svoje vnútorné silové zdroje, tým opäť dozrieva. Vieš čo, zhrnula by som to tak, že zrelý človek je taký, čo sa prebíja životom, nech je akokoľvek na ho*no a vie si pri tom poradiť sám a bez toho, že by zlyhal (tým myslím, že by sa zabil, alebo čo, bo niektorí sú schopní pokladať za zlyhanie aj omyly, čo pri tom narobí, ale tak človek sa učí na vlastných chybách, aj keď to nie je ideálne).
To by som bola polozrelá :D:D
Dúfam, že je to zrozumiteľné, mám v hlave priveľa myšlienok, pardon:)

dev

pýtam sa preto lebo často sa cítim ako niečo medzi, niečo ako citlivé nedospelé dieťa, ......a zaroven na druhej strane zmyšlajuca myslím že spravne, ako dospelý inteligentný človek....
zaujima ma to tiež z dôvodu jednej mojej veľmi blízskej osôbky, kedy človek pozná že je ten druhý zrelý....alebo on sám...