Filmy - anglictina

Príspevok v téme: Filmy - anglictina
slovakia

Chcela by som sa zdokonalit vo svojej biednej anglictine. Nieco porozumiem, ale je toho fakt malo, no nie zase ze nic. Hovorit by som mala uz asi aj vacsi problem, ako sa mi stalo aj nedavno, zastavil ma turista co sa ma nieco pytal po anglicky, pochopit som ho pochopila, ale odpovedat mu uz bolo horsie, zrazu som sa zasekla a zmohla sa na dvojslovne spojenia... Zaujima ma preto, kazdy vravi ze treba pozerat filmi po anglicky. Ale co mam z toho ze si zapnem film po anglicky, ked nemam taku bohatu slovnu zasobu a vela veciam by som aj tak neporozumela? Ze to sa nalepi na mna postupne, ale co sa nalepi ked neviem vyznam toho co vravia po anglicky? a zas ked to je s titulkami, potom sa viac sustredim na ne jak na to, co vravia...ci to je len moj pocit? pozerat po anglicky filmy s titulkami, alebo po slovensky s anglickymi titulkami, alebo bez tituliek? fakt sa to nejak na mna nalepi? strasne by som chcela aspon rozumiet nejake filmy po anglicky, dokumenty. Ďakujem za odpovede

Soni22

Nie, ja tam pozerám seriály dosť často, takže žiadny problém. Alebo ešte ak ťa nejaký seriál zaujme, tak zkouknito.cz. Titulky sa nedajú zmeniť.

slovakia

soni22 diky za typ, na tej stranke je ten serial How I met your mother, s ceskymi titulkami, zatial to vyzera dobre tak, aj rozumiem celkom, ale to len prve sekundy boli:D, dufam ze to je taka stranka, co mi po 20minutach nezahlasi, ze som precerpala denny limit... a to sa tam neda menit jazyk tituliek? som si to nevsimla nejak..inak to asi budem musiet niekde stahovat asi. Snad to nejak pojde, celkom sa na to tesim

+- pochybujem ze sa dostanem do stadia, kedy budem opravovat preklad:D

0vecka

2 majkyy111 to nieje pravda. je pravda ze uz to ide pomalsie a gramatika je potrebna. ale ja som sa +- pasivne naucil nemecky asi za rok... akoze chodil som k sukromnej ucitelke ale to len dvakrat do tyzdna na hodinu zvysok som sa ucil sam...

a navyse som tu prvy rok v nemecku stravil v kancli s dvoma rakusakmi a ked som sa hlasil do dalsej firmy tak mi teraz uz moj terajsi sef povedal ze hovorim ako rakusak... a to som ani nevedel kedy som tu rakustinu nabral... a potom su tu este ludia konkretne jeden mi povedal ze sa nikdy nemcinu neucil... proste ju pasivne nejako nabral a zacal rozpravat...

±

slovakia TBBT neodporucam, je tam moc vedeckych fraz a pojmov, teda zbytocny chaos, aj ked serial je to dobry :-) radsej HIMYM, alebo nejaky serial z obycajneho zivota...

Serialy dost pomozu, hlavne ked prestanes vnimat sk titulky, alebo ich zacnes v hlave opravovat, kedze dost tituliek je volne pisanych

Soni22

V seriáloch sú hlavní hrdinovia, ktorí používajú rovnaké frázy, slovíčka, a preto keď ich budeš častejšie počuť tak si ich zapamatáš. No a aké seriály - to záleží od žánru, aký máš. Skús si pozrieť na serialycz.cz. Big Bang Theory čo je tu spomínané, tak tam sú niekedy slovíčka, čo poriadne ani po slovensky nevieš čo to znamená, také vedecké. ale dobré je aj How I met your mother (čo na tej stránke nenájdeš, alebo ešte Supernatural, po česky lovci duchu. to je už na tebe.

majkyy111

ovca neda sa porovnavat to ako sa clovek ucil v detstve materinsky jazyk a ako sa neskor uci cudzi jazyk a to z toho dovodu, ze mozog dietata do troch rokov funguje na uplne inom principe ako mozog dospeleho cloveka. u dospeleho ucenie prebieha najlepsie na formalnom zaklade, vo vzorcoch a definiciach zatial co detstky mozog len automaticky prijima a prebera vsetko z okolia=> napodobnovanie. clovek v dospelosti sa nedokaze ucit tak ako dieta aj keby sa pokrajal. ak sa chce nieco naucit, musi tomu porozumiet, analyzovat to, nielen bezducho prijimat a to z toho dovodu, ze dospely mozog uz taketo nizkoprahove prudy informacii jednoducho ignoruje, filtruje ich ako nepotrebne data. to je zas z toho dovodu, ze male dieta sa musi co najrychlejsie prisposobit prostrediu, ziskat za co najkratsi cas maximum vedomosti a zrucnosti a to bez toho aby to analyzovalo z nejakej formalnej ci logickej stranky, jednak preto, ze nie je cas a jednak preto, ze detsky mozog na to nema kapacity. dospely mozog na druhej strane musi zacat obrovske kvanta dat nejak vyhodnocovat, co je relevantne a co nie a toto urcovanie priorit co sa vyfiltruje a zapamata a co sa ignoruje vznika na zaklade toho, comu porozumies ci neporozumies -> to comu nechapes si vacsinou ani nezapamatas.
len velmi malo ludi sa dokaze v dospelosti naucit cudzi jazyk pasivne, teda, len pocuvanim a pozorovanim. zalezi od talentu, pamati, postrehu atd.

slovakia

Citala som o tom viac, aj teraz nieco citam, presne ten princip ucenia v skolach, len kvantum slovicok, gramatika...ale ze najlepsie je sa ucit frazy, cele vety a ze proste trojrocne dieta v anglicku bude vediet viac rozpravat ako napr. ja, a to nemalo vysvetlovane 10rokov gramatiku a somariny... Len mne pride cudne pozerat nieco, ked ani nestiham, nerozumiem tie slovicka a potom ma to ani nebavi ked nic nerozumiem... Ale asi to fakt chce aj trpzelivost, nie len motivaciu a chcenie. Diky za nazory tym, co sa ozvali

slovakia

Takze anglicke serialy s anglickymi titulkami, pricom slova si domyslim z deja, obrazu atd. neskor? Vraj serial Bing Bang Theory je na take dobry, alebo mi viete odporucit aj iny?

chladomor, no to co si tu dal, aj rozumiem nieco, ale ked zacne rychlejsie rozpravat niektore veci, uz nestiham...aj to je moj problem a ked nestiham, ani slovicko nezachytim, ale to chce asi len trening?