Tie nase vyplaty ...

0vecka

tato tema je tak typicky slovenska ... vsade funguje trh a nikdo ti len tak prachy neda... ono ak sa to niekomu zda malo tak nech vyskusa nieco vymysliet aby mal viac ... akurat ze taketo bedakanie po nete nikomu nepomoze...

Lilien.

Ak by si robil nejakeho MUDr chirurga tak ma o živobytie postarane. taky plasticky chirurgovia alebo ORL chirurgovia daju nos cez poistovnu akože prepažka a od pacienta si vypýtaju 500-700 eur. Tak si zrataj ked maju čo i len jednu operácii denne kolko je to plus k vyplate? Bola som jedna z nich ked mi ORL robil prepažku, obrusil maly kopček navrchu a že 500 eur jemu do vačku (nie do pokladne)

wreck

daniel999, tak v prvom rade som si musel pozriet ktoraze to je ta fialova eurobankovka. :) ja som cely nejaky bezhotovostny alebo poukazkovy.

ale som aj extremne nenarocny, takze by som so stovkou v penazenke pohodlne vyzil cely mesiac, a voslo by sa mi do toho aj pol nadrze benzinu. myslim tym bezne vydavky ako obed v meste, nejaka drogeria, atd.

riesenie: snazit sa, aby ti medzirocne plat rastol rychlejsie ako miera inflacie. ta bola v roku 2010 1% a minuly rok 3,9%. na www.platy.sk si mozes najst svoju poziciu a porovnat ako na tom si. potom z toho porovnania vyvod pre seba vhodne zavery, ak sa to da.

dalsia moznost, a v tej som sa akosi prirodzene nasiel ja, je naucit sa byt nenarocny vo veciach, ktore pre teba nie su prioritne. pre mna je dolezite, aby sa ludia okolo mna mali dobre, a vtedy 100- a 500-eurovky lietaju len taky suchot. tam nesetrim. a som zase uplne nenarocny v oblastiach pre mna nedolezitych, ako napriklad oblecenie, kratkodobe ubytovanie, zabava, atd. okrem toho bez problemov a castokrat s nadsenim pouzivam veci aj akoze po skonceni ich zivotnosti. ked mi dobre sluzia, a to mam asi fakt stastie alebo co, tak ich nemenim.

okrem toho sa sam spravam tak, ako by som bol firma. obcas si sadnem, pozriem co vsetko platim, zhodnotim ci to musim platit, ci chcem, ci chcem v takej a takej vyske, ci chcem pridat alebo ubrat. a niekedy mi vyjde, ze nieco usetrim, a niekedy si musim povedat, nuz, na viac teraz nemam. smola je, ze vacsina z tychto konsolidacii sa prejavi az v dlhodobom horizonte (napriklad vyrazne znizenie spotreby elektriny).

ale v podstate nemusim mysliet na nikoho, iba na seba, takze sa mi tu velmi lahko vymysla, viem. ak mas partnerku, deti, pripadne zvieratka doma, tak je to cele uplne inak.

bingham

Kung-fu...to je taka picovina ze vo vacsine oblasti su zamestnanci tazko nahraditelni...praveze su velmi dobre nahraditelni

kung-fu

To aky mas plat zavisi predovsetkym na tebe. Ziadny zamestnavatel nepride za tebou, aby ti sam zvysil plat. Nie na Slovensku. U nas je plat zamestnanca chapany, ako nieco, na co sa da lahko siahnut a vykryje akukolvek stratu. Bohuzial u nas ludia nechapu, ze vlastne vykonavaju zamestnavatelovi sluzbu a to bez ohladu na to, ci zamestnavatel nejakym chybnym rozhodnutim vosiel do straty, alebo naopak do zisku. Ak prides do obchodu tak sa ta nikto nepyta, ci na to mas, alebo nemas. Ak na to nemas, jednoducho vyrobok-sluzbu nedostanes. A tak by to malo byt aj so zamestnavatelom. Bud ti da riadnu vyplatu, alebo nerobis. Za nizke mzdy si mozu zamestnanci vacsinou sami. Nezamestnanost je u nas sice dost velka, ale tvoria ju vacsinou ludia, ktori nechcu, alebo nemozu robit. Takze vo vacsine oblasti su zamestnanci tazko nahraditelni.

beskyd

slovensko dost utrpelo padom socializmu kedze skoncili vyhody plynuce z RVHP a teda mnohe podniky stratili odbytiska a zanikli, ine sa rozdali tunelarom a rychlo skoncili tiez, dalej dopad dotacii do polnohospodarstva v EU znevyhodnil slovensko ako povodne agrarnu krajinu ktora teda nie je schopna konkurovat v dosledku vynakladania vyssich nakladov na vyrobu finalneho produktu a teda cely sektor kolabuje lebo dovoz (casto tretotriedny odpad) je lacnejsi ako domaca produkcia. z toho plynie ubytok pracovnych prilezitosti a vysoka nezamestnanost a teda moznost pre zahranicne firmy (ale i domacich nenazranych kvazipodnikatelov) platit ludom almuzny kedze ak sa niekomu nepaci,vzdy sa najde niekto kto v danych podmienkach robit bude hoci su nedostojne. a kto je sikovnejsi, casto stadeto utecie kedze sa mu nechce robit na davky pre polmiliona ciganov a ksefty politikov a ich spriaznenych firiem.

majkyy111

to je hlupost ze dovod tkvie v daniach. zivotna uroven a dane nemaju ziadnu priamu zavislost. napriklad v luxembursku su nizke dane na urovni maximalne 15%, zatial co v skandinavskych krajinach su dane cez 40% a pritom aj tak je zivotna uroven v tychto vsetkych krajinach najvyssia na svete.
problemom zivotnej urovne na slovensku je celkove nastavenie ekonomiky a spolocnosti, je to cely rad vzajomne suvisiacich faktorov, neviem nejak jednoznacne odpovedat. okrem ineho je to ale urcite zmes korupcie a celkovej neschopnosti riadit stat

Matyo

1. vysoké dane a odvody
2. vysoká inflácia
3. vysoká nezamestnanosť, tzn. dostatok zdecimovanej a frustrovanej pracovnej sily schopnej robiť aj za málo