Hypotéka, alebo podnájom?

Príspevok v téme: Hypotéka, alebo podnájom?
kaja2

Ahojte,
riešim bytovú otázku. Nebaví ma sťahovať sa z miesta na miesto a žiť medzi cudzími ľuďmi každého polroka. Moja trpezlivosť sa akosi vytráca a rada by som niečo vlastné. Avšak neviem, či je lepšie vziať hypotéku, keďže za tie roky ju aj tak preplatím a viac ako 75 tisíc, čo mi stačí tak na 1izbák mi nedajú, keďže som sama. Naozaj netuším ako to vyriešiť, radila som sa už s viacerými ľuďmi a každý mi vraví niečo iné. Ale neviem si predstaviť 15 rokov v podnájme s niekým cudzím. S možnosťou vydaja alebo s partnerom nepočítam, ke´dže tieto veci si chcem najbližšie roky riešiť sama...Čo je teda lepšie?

Lulu2011

ak je sama, moze to riesit garsonkou, jednemu clovkeu netreba 3 izbovy byt, tam tie naklady budu mensie, ak teda podnajom pri pocite neistoty a casom, ked si niekoho najde si zoberu hypoteku, mozno uz budu aj lepsie podmienky ako teraz

Lulu2011

flegma - ja viem, ja osm odpisala mrske na jej odpoved, lebo si mysli, ze najom je lepsi, no ja by som to momentalne nezatiahla, nemam pracu,a le ano, je lepsie ked ak idu do toho dvaja

lost - dala som k tomu aj najom samozrejme, mozno o rok budeme platit o cca 30 eur viac

lost

Lulu2011

tych 50 eur navyse su celkove naklady? alebo cisto len na hypo ?
ci si tam zapocitala aj naklady na byt/spravcu/fond oprav atd :)

flegma

lulu2011 - zasadny rozdiel je hned na zaciatku... v slove MY...to znamena, ze ste na hypoteku dvaja, takze ak sa jednemu z vas nieco nahodou stane, druhy to moze potiahnut...ale kaja2 je sama

Lulu2011

Mrska Silvuska - radsej hypoteka, lebo medzi cenou najmu a hypotekou velky rozdiel nie je, my platime o cca 50 eur mesacne viac ako by sme dali za najom v nasom meste na vlastnu hypoteku a raz ten byt ostane synovi, ja viem, ze ani jedno, ani druhe nie je uzasne, ale co ma clovek robit, ak nemal to statsie, ze jednoducho podedil byt? a financie, aby bez hypoteky vycaloval 2 miliony za byt nema, tak radsej dame o 50 eur viac a peniaze nejdu do luftu, ale na nase

lost

Aj jedlo za ktore clovek zaplati vytlaci na toalete von, a nezostane mu z toho nic.
Tak isto podnajom... :D
Tym len chcem povedat, ze podnajom nie je vzdy zla volba, obzvlast ak nechcem hned zakotvit..

Ono to vychadza plus minus rovnako, ak 30 rocna hypo na 100 000 byt (vyska uveru 70 000) stoji na 30 rokov 150 000 eur.. tak 500 eurovy byt mesacne na 30 rokov stoji 180 000 eur..

ak by bola 2% inflacia, tak to je cca 180% a ak 3% tak to je az 240%

Kazdopadne platit 100 tisic za par tehal ktore stali 20 tisic je sialene :D

Zaujimalo by ma, kolko ludi ti povedalo, "VYPADNI ZO SLOVENSKA!!!"

;)

Mrska Silvuska

....sama by som do hypoteky nesla. nikdy nevies, co sa stane. ostanes s hypotekou na krku, potom bez bytu a bez penazi...a zit 30 rokov s tym, ze si nemozes nic dovolit, lebo hypoteka, to nie. aj ked je pravda, ze v podnajme ti de facto peniaze idu hore kominom, ale zijes normalne, neprezivas...ak ides do hypo.sama, pokial nemas prijem ze wow, ziadna marodka, ziadne "hyrenie", len platit...podnajom - ak sa aj nieco stane /napr.strata zamestnania/, lahko vymenis vacsi byt za mensi...moj nazor

flegma

Matej - to ano, najom je vyhadzovanie penazi do luftu, ale stacia jednoduche pocty...to, co preplati banke na hypoteke, ma na 11 - 12 rokov najmu ...dovtedy sa moze rozhodnut, kde chce zakotvit, s kym, nasetrit znacnu cast, podstatne je, ze jej ostane ta "sloboda", moznost sa kedykolvek zbalit a ist ...
iny pripad je, ak sa rozhodne usadit, potom ano, potom nech ide do hypoteky...

Matej

flegma uvedom si jednu vec.. keď budeš plati5 prenájom tak nikdy v živote ten byt tvoj nebude.. čiže iba vyhadzuješ peniaze do luftu.. keď budeš platiť hypotéku čo je porovnateľné s výškou prenájmu tak ten byt o 20 - 30 rokov bude tvoj.. čiže jednoznačne hypotéka..

flegma

ak nie si este rozhodnuta napevno zakotvit niekde, tak ist do najmu by bolo podla mna vyhodnejsie...hypotekou si uviazes balvan na nohu na 20 - 30 rokov...a preplatis tak ci tak, ci na najomnom, ci na hypoteke, je to jedno...