Je človek naozaj schopný dosiahnuť všetko čo si zaumieni?

Príspevok v téme: Je človek naozaj schopný dosiahnuť všetko čo si zaumieni?
downey

Viete..Človek by sa nikdy nemal vzdávať a mal by nasledovať svoje sny a urobiť všetko pre to, aby sa splnili.Pracovať ťažko, byť ochotný robiť obety, neprestávať .. Hlavne neostávať vo svojej komfortnej zóne, kedy sa ani nepokúsi o nič, lebo "to sa nedá" a "je to príliž veľa čo chcem" ... Viete, ľudia si kladú rôzne ciele rôznych výšok ...Čím to je že niektorí sú schopní nielen siahať ale aj dočiahnúť to, čo je tak vysoko? Samozrejme, nehovorím o tom, že človek chce dosiahnúť cestovanie v čase :) .. ale je ľudská snaha vôľa a vytrvalosť schopná dosiahnúť to, čo si zaumieni? .. dám príklad, čisto obrazne povedané, športovec, ktorý z úplneho amatéra sa dotiahne na olympiádnu medailu? (tak aktuálne:-) )..Prosím pri vašich príspevkoch sa nevzťahujte na šport a medaile ale ľudské túžby ciele a ambície v globále ... Ľudia pri svojich snoch majú milóny (miliardy) iných konkurentov..Tak čím to je, že dosiahne to niečo, práve TEN NIEKTO ? :)

Magy

ok, nacrtol si urcitu hypoteticku situaciu, tak si ju preberme.
mas nejaky zivotny ciel - akurat si nedefinoval dost jednoznacne, ci chces byt bezec, alebo chces ako bezec vyhrat nejaku medailu, majstrovstva, olympiadu.
a ano, je v tom rozdiel, lebo "chcem byt bezec" je nieco ako celozivotne poslanie a vyhrat ako bezec zlatu medailu je konkretny ciel.

ak teda prides o nohu, tvoja tuzba po celozivotnom zmysle vyrazne utrpi - suhlasim. tam sa da jedine - vzdat sa toho, co uz dosiahnut nemozes a ist za niecim, co dosiahnut mozes aj ako jednonohy.

ak je v stavke ale druha moznost (tuzba stat najvyssie na stupni pre vitazov), potom ani minus jedna noha nemoze tuto tuzbu ovplyvnit. tuzis byt v urcitom momentne najlepsie, a tam nehra ulohu, ci ako paraolympionik, alebo normalny olympionik. ide ti predsa o princip - byt prvy a najlepsi.
alebo mas dojem, ze zlata medaila z paraolympiady ma mensiu cenu, ako ta z normalnej?

ja si myslim, ze prekonat konkurenciu tisic bezcov je jednoduchsie, ako prekonat sameho seba (kvoli vaznemu hendikepu) a k tomu potom este dalsich sto parabezcov. taky clovek ma u mna vacsiu uctu, nez u. bolt a vsetci ostatni bezci dohromady. ale tym nechcem znizovat ich vykony!

Lulu2011

neviem, pre niekoho aj to platenie sekov moze byt nadstandartny vykon, ked sa zivot zosype tak, ze mu to velmi stazuje, alebo znemoznuje a moze to byt pri tom ciel, co chce dokazat, take srandy, ze chcem sa stat milionarom nepocitam, to by uz po vsetkych tých motivacnych knihach a secretoch bol kazdy

lost

hmm, nj ale teda bud je to o docastnom dostiahnuti alebo udrzani si toho stastia / cielu :)

mozno to zle chapem :)

nejaky docastny ciel sa da dosiahnut podsattne jednoduchsie..

ale asi som potom strelil mimo, ak som presne a jasne definoval co sa "neda" dosiahnut (napr ta olympiada...)

neviem, ale priklad, povedzme ze si odesknem nohu alebo ruku z pracovnych dovodov. (smola)
a predtym som si povedal, ze budem bezec, alebo lukostrelec.

neexistuje sposob, ako ten ciel dosiahnut, prost neexistuje, kedze by to bolo len parabehanie a paralukostrelba a pri vsetkej ucte, to je na hovno.

to je len moj nazor na vec..

alebo myslis ze sa tu mylim?

preto som teraz toto napisal, aby som zistil, ci sa fakt bavine o voze a koze :D

Magy

lost a lulu - ja o voze, vy o koze.

my tu neriesime zivotne stastie ako take, alebo byt vitazom permanentne, pripadne kazdodennu vsednost platenia uctov. tema je o tom, ci clovek je naozaj schopny dosiahnut vsetko, co si zaumieni. ano je, pokial je spravne a dostatocne motivovany.

tvoja argumentacia lost, ze nie kazdy moze byt milionar a ze sa nemoze darit kazdemu ako vyvratenie mojho tvrdenia je teda uplne scestna. nic take netvrdim.

taktiez nikde netvrdim, ze to (nieco vynimocne) musi dosahovat stale pocas svojho zivota, alebo ze vobec to musi robit, aby bol v zivote stastny aspon raz.

uplne suhlasim s tym, ze stastny zivot sa da prezit aj bez internetu a veskerych dostupnych vydobytkov modernej techniky a elektroniky. da sa prezit naozaj krasny a stastny zivot aj v divocine, len s minimom potrebnych veci pre zivot.

ja som mal na mysli iba tu skutocnost, ze clovek dokaze prekonat sameho seba a vsetky nepriaznive vplyvy. ak chce. stastie s tym mozno nieco ma spolocne (heh, definujte mi stastie!), ale ovela viac je potrebne to, co sa v cloveku skryva vnutri.

osobne som presvedceny, ze to tak urcite je, pretoze som jeden z tych, ktori toto dokazali. v urcitej fazi zivota som dosiahol, co som si zaumienil a verte, ze predpoklady, podmienky aj priazen okolia k tomu bola minimalna, resp. priam miziva.
ale detaily tu rozoberat nebudem.

lost

lenze taky handicapovany clovek nutne potrebuje ineho pre prezitie, tj. ak mu nikto nepomoze, ma smolu..
ak nema rodinu, tazko prezije a nie to este dosiahne svoj ciel.
ak nevyhra loteriu samozrejme..

Lulu2011

Magy - ti bezruki atd. mozu byt v lepskej kondicii hoci aj psychickej ako nejaky clovek doma v depke, ja si myslim, ze nikto nechce byt sam od seba nestastny, chudobny, chorý, ale zivot nie je prechadzka ruzovou zahradou, ja som sa zase naucila v zivote ludi nesudit, keby som mala o 10 rokov menej, tak som mozno tiez "husta" a poviem preco ta a ten nepracuju, alebo si nevedia poradit so zivotom, staci vsak, ze sa nieco radikalne zmeni a aj ked clovke urobil preto vsetko, aby sa dostal do starych kolaji, uz to jednoducho nejde a nemyslim si, ze clovek nema praco byt nestastny, urcite treba robit vsetko preto, aby sa clovek k tomu dobremu akemusi idealu priblizil, co v zivote chce a vsetko na to vynalozil, ale prehry su v zivote bezne a realne, ludia, ani svet nikdy dokonaly nebude, jeden den je clovek zdravy a zajtra to tak byt nemusi, jeden den ma clovke pracu a zajtra moze byt zrusena firma a moze aj rok cakat na dalsie miesto a medzitým bojovat o prosty zivot ako uhradit hypoteku, seky, ako daj najest ludom doma, alebo ako tehotnej pani mal muz vazny uraz a hrozilo im, ze ostanu s dvomi detmi a jednym na ceste na ulici, zivot je nevyspytatelny a je to vacsinou boj a nie kazdy vie, alebo moze bojovat, netvrdim, ze nie su lenivci a uprimne, kazdy je niekedy lenivy, ale vacsinou ide o realne problemy, ktore s aniekedy velmi tazko riesia

lost

magy a teraz defacto nahovaras na rychly zivotny styl - dosahovat vsetko co si zaumienim, a defacto je to predbiehanie s masou ludi (lebo do ciela moze pribehnut prvy len jeden)
cize je to presne to, co vela ludi NECHCE a preto sa uspokoji s malickom

prikladom mozu byt napr moji stari rodicia. ziju si OK, maju vlastny dom (btw vlastnymi rukami postaveny z tehal), vlastny dvor a zahradu so zvieratami atd..

nemaju ziadne stroje vlastne, len ruky a ruky..

maju malicke auto, neboli pri mori..

cely zivot drali..

ale nestastne nevyzeraju, rozhodne menej ako 95% dnesnych mladikov s iPhonom v ruke.
preco ??

no lebo im to staci, uvedomuju si ze asi je zbytocne sa predbiehat..

ty cestujes vela, ved to vidis urcite, ti domorodci, ak im das byt v las vegas a jedno lamborghiny k tomu, zoberu to myslis? a ak nie, tak preco? ;)

vsetko je len o cieloch, ak si to da niekto nerealne vysoko, ma SMOLU.. lebo niekto mu to vyfukne (snazi sa viac ako ten prvy, predbehne ho) zakon prirody.. silnejsi prezije..

staci aby ten chalan hore mal nedajboze 1 stavec na chrbciti v horsom stave a Fico by podaval ruku inemu ;)

zakon silnejsieho a nikdy nie "vsetko sa da splnit"

lost

magy, mas pravdu ale.. je tam jedno kur.a velke ALE..

na svete je 7 miliard ludi, NEEXISTUJE aby sa darilo kazdemu.

toi ze sa dari tebe zakonite sa niekomu musi nedarit na tvoj ukor..

tj. to ze henten mladik ma taketo stastie nikdy nebude znamenat, ze take stastie maj kazdy.. uz len z principu, ze do sutaze sa dostane limitovany pocet plavcov..

hadma chapes ako to myslim..

proste svet je tak nastaveny a myslim ze vzdy bol, ze ak si niekto da prilis podobny ciel, tak ho dosiahne len zlomok ludi a zvysok sa musi uspokojit s prehrou - vyhrat moze vzdy len jeden. do cielu moze pribehnut prvy vzdy len jeden..

bud zmenit ciel, sen, zivot, alebo smola..

genialny priklad ak by to niekto nechapal je "kazdy moze byt milionarom"
hypoteticky a fiktivne rozdajme 1 milion eur kazdemu slovakovi.

kazdy by si vyvalal nohy a povedal "dnes nerobim"

KTO by upiekol chlieb v dany den?

preto neexistuje, aby niekedy boli vsetci spokojny, vzdy musi niekto zatiahnut ucet za toho uspesneho, vzdy..

Magy

Lulu - nepochopila si. A navyse predvadzas krasny priklad toho, ako vidiet v prvom rade prekazky, vymenovat ich a najst ich co najviac, az potom hladis na moznosti.

Ja vidim najme ciel a uvazujem a spekulujem nad tym, ako ho dosiahnut. a vsetky svoje hendikepy a nedostatky sa snazim nahradit tym, co mam alebo mozem ziskat.

aj chory alebo hendikepovany clovek (s ktorymi sa tu ohanas) dokaze vela. ak chce, samozrejme.
priklad len zo vcera:
sport.pravda.sk

tam su bezruki, beznohi, pokriveni, slepi... a zaujimave, ze napriek tym nevratnym poskodeniam ich tela maju dusu v poriadku a mysel tak nabitu pozitivnym chcenim, ze vytazia maximum aj z toho mala, ktore maju (ako hendikepovani jedinci) k dispozicii. Alebo prave preto. Nezmierili sa s tym, ze su odpisani, ale bojuju s takou energiou, zapalom a presvedcenim, ze aj ja si pri nich pripadam ako zakomplexovany chudak.

Uz chapes, ze su dva pohlady na problem? Bud budem vidiet vsetky dovody, preco a ako sa to neda, vymenuvavat ich a mat pocit, ze to je logicke, nemozem predsa to nieco dosiahnut, ked je tu tolko nepriaznivych faktorov, alebo budem dovtedy hladat sposob ako sa to da a prekonavat vsetky prekazky, az kym sa to podari.

Bohuzial v ludoch prevlada lenivost a pohodlnost, mnohi sa zmieria aj s malom, alebo nejakym nizkym levelom zivota len preto, ze maju pocit, ze im je tak sudene, aby zili. ako je potom mozne, ze prave taka zabudnuta existencia niekde z chudobnych pomerov, ako ty pises "ktore od detstva vyrasta v chudobe, spine" a ktorej nikdy nikto nepovedal, ze existuje krajsi svet kde moze byt uspesny, sa zrazu nastartuje a v dospelosti je to uspesny riaditel, manazer, majitelka salonu a pod.
Takych pripadov je kopec, ked z chudobnych pomerov vzisiel uspesny clovek, ktory uplne neguje pravidlo o tom, ze kto sa v chudobe narodi, v chudobe umrie.
nedostatky z detstva (napr. nedostatok vzdelania) zazracne(!) pri ceste za svojim cielom alebo snom dokazal nahradit inak (nadsenim).

A tu sa znova sa vraciame k jedinemu: Motivacia.
Ak je clovek dostatocne motivovany, je ochotny pre dosiahnutie svojho ciela spravit cokolvek. A vtedy nehladi na svoje nedostatky, ci uz vrodene alebo ziskane prostredim, z ktoreho vzisiel, ale praveze sa ich snazi maximalne eliminovat a kompenzovat niecim inym.
Niekedy staci motivacia, ked mu dojde, ze cela jeho familia a generacie pred nim a vsetci okolo neho ziju v biednej chatrci a on takto zit nechce a nebude. Je rozhodnuty ist aj na koniec sveta, len aby neskoncil ako vsetci ti chudaci okolo neho. A je uplne fuk, ci ten uplne iny svet, kam chce, videl len na okamih niekde v telke, okolo ktorej nahodou presiel, alebo ho vidi dennodenne spoza ohrady svojej chudinskej stvrti.

Magy

my ti mozme pomoct jedinou vecou. poradit a ukazat, co sa da. ale spravit to musis sama. chapes? pouzijem analogiu z filmu Matrix: mozem ti ukazat dvere, ale prejst nimi musis sam. Takze odpoved na tvoju otazku "ako?" je jednoducha - tak, ze zacnes konat a to, co chces v zivote, si vybudujes sama. nie my za teba alebo pre teba. TY!

(alebo potrebujes detailny plan kazdej minuty dna, co mas robit, hovorit, mysliet si? nie si schopna ani to? to uz sa mozes potom rovno pridat k nejakej sekte, tam potrebuju tupe ovecky, co budu fanaticky nasledovat svojho guru aj na druhy svet a cely cas si mysliet, ze prave oni ziju najstastnejsi zivot.)