Len pár blbých jaziev...

Príspevok v téme: Len pár blbých jaziev...
Meretseger

Je mi jasné, že sebapoškodzovanie nie je správne, ale naštvalo ma, keď mi to dnes psychologička zatrhla (tak isto aj bývalý psychológ, ako som ho len za to znenávidela!).
Nerobím to so suicidiálnym motívom, ubližujem len a len sebe... fyzicky, okej...(a vari na mne záleží?) a postavu už aj tak nemám peknú, tak čo je na pár blbých jazvách? :(
(...alias záchvat závisláka)

Pampeliska1

Philips,
já myslím, že psychiatr je školený, ale nemá zkušenost, zážitek.

Jiné to může být u psychoterapeuta s výcvikem (tedy ne jen prostého psychologa absolventa VŠ a tím to teoretické vzdělávání hasne),a který se samozřejmě nemusí nikdy řezat :-), aby věděl o čem to je,
ale v empatii a schopnosti procházet s klientem sračkami je daleko víc kovanej.
Já takového měla, proto o tom píšu. Mnoho mi pomohlo, že mě o tom nechal mluvit, prošel tím se mnou, byl při mě, když jsem se řezala a trávila, a neodsuzoval, nezakazoval, jen věcně poukazoval na důsledky.
Dodnes jsem mu vděčná za jeho přístup. Dal mi víc, než kdyby zakazoval káral, přikazoval.

Pravda ale je, že já v té době fakt už byla dospělá, zralá bytost.

Pampeliska1

Meretseger,
potřebuješ se řezat...jasně. Dokážeš si představit situaci, kdy bys to nepotřebovala? Co by bylo jinak?

Můžu mít dotaz na intenzitu, hloubku a dobu hojení? Chodíš to i zašívat, nebo se to hojí dobře samo?

philips

Ja by som to nechal z väčšej časti na doktora... Predsa je na to školený... I keď nie vždy to znamená, že to vie...

Pampeliska1

Jak kazíme psychiatrovi práci? Pochopením pacienta?
Někdy je léčivé přijetí se vším všudy. Mnohem víc než zákazy a odmítání.

Psychiatr ví,že pracuje s lidskou psychikou, a když to nastaví tak, že on bude říkat, co má druhý dělat, třeba mu zakáže jeden symptom, ale lidská psychika je vynalézavá, objeví něco jiného. Věř, že vím o čem mluvím.
Měla jsem štěstí na osvícené doktory, asi.

Meretseger

Osvietený prístup, Pampeliška! Vďaka. Nikto si nikdy neuvedomil, zdá sa mi, o koľko viac si ubližujem dekompenzovanýn diabetom než nejakým rezaním. Mne je to jasné ako facka a aj tak s tým nič nerobím - why? Dunno.
Dôvody bývajú aj neopodstatnené - ubližujem si za chyby druhých, povedala by som, čo je už úplne mimo a viem, že s tým nejak musím pracovať - ale prečo to zatrhnúť, kým to spracovať neviem? Takto ma nechá trápiť sa, túžiť po tom viac.
Jazvy, sakra. Len pár blbých jaziev...

Pampeliska1

Philips,
když tě něco šíleně bolí, není prostor myslet na cokoliv jiného, než na sebe. Vzpomeň si na to, jak člověka bolí zub. To je hodně těžké být v tu dobu milý k ostatním. Chápeš? Nevyráběj trpícímu ještě další vinu. Dost se trápí sám.

philips

Takže k tomu hazarduješ so svojím životom? Skús pri tom myslieť aj na niekoho iného ako na seba... Možno ti to pomáha psychicky, ale vieš ako to trápi ostatných?

Pampeliska1

Mně to nikdy nezakázali. Stejně bych je neposlechla. To se nedá.
Jak chtějí člověku tohle zakázat? Co to je za blbost.
Navíc jsem už byla dospělá, tak mi nic zakazovat ani nemohli.

Dokud ti to slouží, tak se řež, jizvy na těle jsou to nejmenší zlo. Daleko víc bolí jizvy na duši. Ty se nehojí tak lehce.

Mám dnes ruku pořezanou fest, všechno se to zahojilo. Jsou to jen bíle jizvy, ruka trochu pokřivená od těch zářezů...ale to je nic proti tomu, co bych si kolikrát byla ráda udělala.

Neřeš jizvy, zaměř se na důvody, které Tě nutí si to dělat.

Vždycky mě fascinuje, jak to doktoři odsuzujou, ale aby v tom viděli tu příčinu, to ne.
Vadí mi jejich pohrdavý přístup, jejich ponižování, chování k lidem, kteří jsou už tak na dně. jakoby si potřebovali ještě kopnout, když už ležíme na zemi.

Meretseger

philips: Nie, ani raz som to nedezinfikovala. Toto riziko si veľmi dobre uvedomujem, ale vtedy na to kašlem. Tiež viem, že ako diabetička s tým môžem mať ešte väčší problém.