Epidural - áno či nie?

3nttt

jupiik idem ju v stredu platit tak ti mozem presne povedat ale bolo mi povedane ze 152 eciek.keby ti ju nestihli dat tak ti vratia skoro plnu sumu bez 10 eur. neviem ci sa tato suma aj nejako pohybuje ale toto sa plati na antolskej.

vebe

Este k tomu rutinemu nastrihavaniu- napisala som, ze za istych okolnosti, zvacsa pri prvom porode. Skuseny gynekolog vie, kedy to je a kedy to nie je potrebne, takze uplne rutinne sa to nevykonava. Cielom gynekologa je hladky porod a vyhnut sa natrhnutiu, co uz patri do kategorie suvisiace s porodom.

Aisha5

Epidural dietatu neskodi. To je blbost na entu a tieto nepravdive informacie siria tie, ktore neznesu pocit, ze oni sa trapili pri porode a druhe s epiduralkou si ten porod uzivali. Takze nepocuvaj zanevretych ludi, ale riad sa podla seba. Moj maly sa narodil pod epi a ma 2 roky a je zdravy ako buk, este ani raz nebol chory a deti mojich sesternic a kamosiek takisto. Vsetko zle o epi su len famy zanevretych mamiciek. A natrhnutie bez sitia tiez nieje prirodzena vec. Nikdy sa to nezahoji samovolne bez nasledkov, bud ma zena problemy v sexualnom zivote, alebo ine zdravotne problemy cely zivot. Su to klamstva, ked niekto pise, ze sa nedal zasit, pretoze by ta zena po porode vykrvacala a doktori to dobre vedia. Zasitim brzdia taktiez uniku krvi a pripadnym znovu otvorenim rany. Takze niektore tu pisete blbosti na entu, len aby ste tomu druhemu poskodili. Fuj.

vebe

Skusenosti a nazory su rozne, o tom je toto forum. Za jednym si ale stojim, nie vsetko co sa robi po medicinskej stranke na SK je automaticky horsie, zastarale ci suvisiace s komunizmom. Pracovala som aj v zahranici v oblasti mediciny, mam aj skusenosti aj nazor. Ale neupieram ostatnym ich pravo na vlastny nazor a skusenost

jjklm jm

vebe, je vela zien, ktore boli po nastrihu poskodene na cely zivot. O zruinovanom sexualnom zivote nehovoriac. Nic prirodzene na tom nie je, no na sk je to bohuzial rutina

GoFruit

Ja som proti, neverim, ze je to uplne neskodne pre dieta. Rodila som bez toho, da sa to vydrzat, ale dnes ludia chcu vsetko lahko bez bolesti, tak sa rozhodni podla toh ako to citis. ak sa tak strasne tej bolesti bojis, daj si ju. Nic ti ale nebrani citat a hladat pravdive info, o tom za kolkymi umrtiami deti je napr prave epiduralka.
A k nastrihavaniu,nastrihavanie je nieco neprirodzene. Hlavne by sa urcite nemalo robit rutinne. Mna nenastrihli, trochu som sa roztrhla, co pri tej bolesti aj tak som nevedela kedy, a nedala som sa zasit, a zahojila som sa perfektne a velmi rychlo.

vebe

Nastrihnutie nema s komunizmom nic spolocne. Nastrihnutie je cista predvidatelna rana s hladkym okrajom, ktore sa lahko zosiva a dobre hoji, bez nasledkov. Ak za istych okolnosti nie je urobene nastrihnutie hrozi roztrhnutie, co je nepredvidatelne poranenie s nepredvidatelnymi dosledkami, horsie sa to sije a horsie sa to aj hoji+ mas riziko, ze porod sa zadrzi, kedze je prekazka. Ak by vzniklo roztrhnutie s nejakymi trvalymi nasledkami, dotycna by podala na gynekologa staznost, ze je babrak, hlupak a poskodil ju. A vlastne by to bolo opravnene.

Slecna A.

preco na Slovensku tak radi nastrihavaju? Nie je to len stary komunisticky "zvyk"? Zaujimave, ze v inych krajinach to nerobia a zeny bez problemov rodia.....

Aisha5

Ja som mala epiduralku a rozhodne ODPORUCAM. Rodila som 12 hodin a maleho som tlacila 45 minut, uz mu chceli pomoct na svet tou prisavkou na hlavicku, ale nastastie na posledne tlacenie sa maly narodil, takze netrebalo. Keby som nemala epi, tak neviem, ako to zvladnem. Su zeny, ktore rodia rychlo a lahsie, no ja medzi ne rozhodne nepatrim, takze epi ma skutocne zachranila.
Napichuju ju takto. Musis sediet uplne nehybna, aby spravne napichli najprv tu lokalnu injekciu (tu nieje skoro vobec citit, len take stipnutie) a potom po tomto lokalnom umrtveni ti napichnu epidural, ktoru vobec, ale vobec necitis. Ja som mala epi v chrbte 12 hodin a necitila som ju. Mna sa vzdy pytali, ako sa citim, a ked som zacala pocitovat bolesti, tak mi podla ich lekarskeho uvazenia dali tu spravnu davku, raz viac, raz menej, podla toho, kolko som potrebovala.
Mala som planovany porod, lebo maly sa von nechystal, takze sme porod naplanovali na piatok. O 12.00 na obed mi napichli vyvolavacku, ktora na mna nefungovala, takze mi porod vyvolali rucne, plastickym hacikom mi praskli plodovu vodu. Do 10 minut som zacala pocitovat kontrakcie. Prvu hodinu to boli len ako menstruacne bolesti, co som si myslela, ze ked toto su kontrakcie, tak to zvladnem lavou zadnou. Ale ked raz zacali tie prave kontrakcie, tak som myslela, ze zosaliem od bolesti a okamzite som pytala epidural. A to boli len zaciatocne kontrakcie, ktore sa mali este len stupnovat, takze keby mi nepodali epi, tak si neviem predstavit, co by nasledovalo. A potom po epiduralke, ked uz zacali tie prave kontrakcie, tak som citila len taky slaby tlak a len som pozorovala brucho, ako sa kazdych par minut samo stahuje a uvolnuje. Po 5.hodinach som sa unavila a v tych najvacsich kontrakciach, ktore som necitila, som zaspala, co sa potom lekari chodili s usmevom na mna pozerat, ze ine by uz od bolesti po plafon skakali a ja si tam po epi a v najtazsich kontrakciach sladko spinkam. :)Potom som sa zobudila a za tych dalsich 7 hodin som si striedavo stale zdriemla, takze na samotny porod som mala este dost sil, aj ked maly sa nemohol dlho vytlacit na svet, ale keby som nemala dost sil, tak by to bolo este asi horsie... Maly sa narodil v pohode s peknou porodnou vahou... :) Epi rozhodne odporucam!!!