Kym nas smrt nerozdeli- Kam sa to podelo?

Príspevok v téme: Kym nas smrt nerozdeli- Kam sa to podelo?
ika211

Aky mate nazor na dnesne manzelstva? Mam pocit, ze veta, kym ns smrt nerozdeli uz dnes nema ziaden vyznam. Predosle generacie brali tuto prisahu smrtelne vazne a zili spolu, napriek tazkostiam a problemom, po cely svoj zivot. Zeny neraz aj bite a utlacane, zeny alkoholikov, tyranov, suknickarov...tie vsetky s nimi zili po cely zivot. Dnes staci, ze si manzelia neporozumeju v nejakom nazore a uz sa slovo rozvod sklonuje vo vsetkych padoch. Ludia prestali vztahy budovat, ludia chcu mat vztahy bud dokonale, alebo ziadne...Kedze dokonale nie su, na dokonalosti treba pracovat cely zivot, manzelstva sa rozpadavaju. Dnesne deti uz ani nevedia, co to poriadne je spravne fungujuca rodina. Vidia denno denny boj rodicov o prevahu jedneho nad druhym, ziadne prisposobovanie sa, kompromisy, kazdy ma pocit, ze ak mu ten druhy neprejavuje lasku podla jeho vlastnych predstav, tak ze ziadnu lasku ani neciti. Ak vztah po case prejde z fazy zamilovanosti do fazy stereotypu, uz toto zacina byt dovod na rozvod. Co si o tom myslite?

vebe

Nemam rada zovseobecnovania, napriek tomu sa mi zda ze svet ovladla neskutocna povrchnost, vo vsetkom a teda aj vo vztahoch. Ono, zalozit rodinu, priviest na svet deti a zotrvat v pevnom zvazku s niekym na dlhe dlhe roky a to v dobrom aj v zlom, v zdravi aj v chorobe, v mladosti aj v starobe, to je dost tazka praca. To nepride same od seba, to chce velmi vela kompromisov, neustale potlacanie vlastneho egoizmu, vzdy mysliet nato, ze ci to co prave chcem ja, chce aj moj partner a aj moje deti. Netvrdim, ze clovek ma popriet sameho seba, ale svoj eogoizmus. Je tiez o zodpovednosti voci tym, co s nimi zijem. Prijali sme akokeby za normalne, ze ludia sa rozvedu a deti to musia prijat a zvladnut. Pridu na rad novi partneri a deti to zase musia prijat a zvladnut. Ja si myslim, ze casto to v skutocnosti ani neprijmu ani nezvladnu, len to tak navonok vyzera. Keby ludia skutocne mysleli na svoje deti,ze co im rozvodom sposobia, k mnohym rozvodom by asi nedoslo. Pre mna je napriklad len predstava striedavej starostlivosti z hladiska deti nepredstavitelna, ze putuju od jedneho k druhemu. Ved to musi zanechat hlboke stopy v dusi tych deti. Lenze tato povrchna doba pevnym vztahom na cely zivot akosi nepraje.

pan d.

Ano, treba sa vela vela modlit, aby sme nemysleli na hovadiny. Na ransu omsu, na obednajsiu omsu, na ruzenec, na vecernu omsu a to ani nespomeniem modlitby medzitym.
Ja som sa tiez vela modlil, ale teraz uz beriem lieky:D psychiatricke a nemodlim sa vobec.

RNG

Minulus, zakladne pojmy a hodnoty v zivote sa nijak nezmenili. Loz je vzdy loz, vrazda vzdy vrazda, vernost je vzdy vernost, snaha je vzdy snaha, a sebeckost vzdy bola a bude.... Zialbohu dnes sa vsade propaguju nespravne hodnoty a to demoralizuje spolocnost. A tam je cely kluc problemu. A nie je to prvy krat v historii, bolo to aj v Starom Egypte, aj V Rime, aj v Chetitskej risi, Babylone, Risi Inkov, Mayov atd, tesne pred hroznym upadkom, dokonca zanikom.

Nesmies verit tendencnym vysvetleniam a vobec uz manipulovanej tlaci televizie, novych knih, politikom a "modernej" filozofii. Ber si priklad z historie a to nie len poslednych rokov, zahryzni sa do toho hlbsie, abu si videl, za akych okolnosto sa takato situacia opakuje znova a znova.

Zober si pripad napr Rima, kde absolutisticka vlada skorumpovanych pozitkarskych patriciov zamestnala vsade na pracu otrokov alebo ludi z cudziny, az v svojej hombe za pozitkami sa im rozpadli rodiny, prestali verit v bohov, prestali respektovat akukolvek moralku a zasady, mali coraz menej deti az cudzinci , ktori mali aj deti, aj rodiny, aj viery, ktorych oni nazyvali barbarmi=zaostalymi ich uplne podmanili a Rim ako taky prakticky zanikol. Este aj papez Constantine, ktory sa necitil bezpecne a dostatocne podporovani Rimanmi sa vystahoval do dnesneho Istambulu(Constantinopole) a tak vznikol aj prvy rozkol v krestanskej cirkvi.

Studujte trochu nezavisle minulost, objasni sa vam mnoho aj v chode sucasnych spolocnosti a ich trendov.
Kto ma na ociach klapky a chce vidiet len poslednych 20 rokov,dokonca menej, ten neporozumie spolocenske javy v ich dlhodobej perspektive.

škoricová

Mimulus, nikde nie je napísané, že každý musí žiť podľa vzoru dnešnej konzumnej spoločnosti. Je pravda, že doba je iná, neskutočne klesá morálka, ľudská česť, stačí zapnúť relácie typu "farma" že áno... a človek sa až zhrozí, ako je možné, že takéto ohyzdnosti televízia odvysiela o tretej popoludní.
No ľudia to pozerajú. Lebo ich baví sledovať, že je na svete ešte niekto hlúpejší ako sú oni sami...

Ale k téme... Ja silno verím, že určite sa nájdu vo svete výnimky, ktoré si isté hodnoty dokážu vážiť. Stačí nájsť spriaznenú dušu, ktorá myslí podobne ako ty :) alebo najlepšie rovnako :)

Mimulus

škoricová asi máš pravdu :) Ale aj tak sa celý svet zmenil -hodnoty sú iné a skutočná láska môže existovať až keď sú splnené ostatné! Domov, peniaze, šťastie, práca...

škoricová

A možno so mnou v tomto nebudete súhlasiť, ale osobne si myslím, že nejaké to percento tu zohráva aj viera.
Kedysi boli ľudia viac veriaci ako dnes. Moja babička - to je niečo neskutočné. Ako malá som nechápala, prečo sa modlí za deda, za porozumenie keď sa pohádali a pod.
Jednoducho ľudia verili v Boha, a verili, že ak sa vezmú pred oltárom, tak prisahajú "...sľubujem že ťa nikdy neopustím, ani v šťastí, ani v nešťastí, ani v zdraví ani v chorobe.."
a brali to naozaj vážne. Preto akosi s "Božou pomocou" dokázali žiť vedľa seba, vážiť si určité hodnoty a s láskou vychovať deti.
Toľko môj názor :)

pan d.

A co mam robit ja? Ja som si vzal lesbu a spravil jej decko, potom ma odkopla ako psa. Psa pozdravila a mna nie???:D Len priklad.