Káva a zdravie

Magy

kava je navykova droga - to znamena ze v malym mnozstvach a opatrnych davkach povzbudzuje a ma pozitivne ucinky, vo velkych a castych ma ucinky opacne, skodlive, efekt sa znizuje a pre dosiahnutie rovnakeho efektu sa davkovanie musi zvysovat - to vsak narastaju vedlajsie ucinky.
to, ake ma kava ucinky, je velmi individualne. zavisi od telesnej konstrukcie, vahy, metabolizmu, odolnosti, schopnosti pecene odburavat jedy...
jedna salka/davka kvalitnej zrnkovej kavy (espresso 7g, nie instantna) obsahuje bohate kofein na pol dna. poobede snad druha davka.
vacsie alebo castejsie davkovanie uz vedie k rezistencii (su nutne silnejsie davky pre povzbudzujuci ucinok) a vytvara sa zavislost (uz aj kazdy den 2 davky vytvara navyk), clovek bez kavy nevydrzi, nedokaze sa ani rozhybat a nastartovat rano, trasu sa mu ruky a kym nedostane do seba davku kofeinu, je bez uzitku.
vhodnou alternativou je kava z cakanky, caje, alebo obycajna prechadzka na cerstvom vzduchu. ;)
doporucujem tiez radsej kupovat naozaj kvalitne kavy a namliet si davku tesne pred pripravou.
www.coffeereview.com
osobne si kupujem kolumbijsku z
www.coffeebeans.ie

instantne alebo lacne zmesky kdejakeho odpadu a z automatov su plne somarin a chemie. a navyse to chuti ako odvar z ponoziek.

latte

no citam si tu, ze ma ucinok aj na chudnutie ale myslim si, ze moze negativne vplyvat aj na srdce, niekedy po 4 kave sa mi tak rozbucha.

Mimulus

Nemyslím, že by mohla byť škodlivá ale prekysľuje organizmus. Jedine z toho dôvodu. Podľa mňa ich môžeš vypiť koľko chceš tak nie zase 100 :D